Az aktuális évjáratról, az idősebb rozékról és a kedvenc helyi fajtájáról is beszélgettünk Fekete Mihály szekszárdi borásszal.
“Idén a tavasz korán indult, februárban is melegebb volt a megszokottnál, ez korai indulást idézett elő a szőlő ültetvényekben, és a nagy nyári hőség beköszöntével a szőlő fejlettsége csak fokozódott. A szüretet a néróval kezdtük július végén, és a cabernet sauvignon-t is leszedtük már szeptember végére. Az alapanyag szép lett - gyönyörű színanyagokkal és koncentrálódott savval, gyümölcs-aromákkal. A legnagyobb nehézséget számunkra az erjesztés megoldása jelentette, hiszen szinte minden szőlőfajta egyszerre érett”- foglalja össze az idei év tapasztalatait Fekete Mihály.
A szekszárdi borász évtizedes tapasztalata az, hogy a borvidék löszös talajai lehetővé teszik a szőlő gyökerének mélyrehatolását, így a növény kellő mennyiségű vizet tud felvenni, hozzájutva a megfelelő tápanyagokhoz még a legnagyobb melegben is. Emiatt idén sem égtek el a savak, és nagytestű de egyensúlyos borok születtek.
Több év után is élvezhető a rozé
A Fekete Borpince Néró rozé bora évről-évre nemzetközi elismerésben részesül. Az idei elkészült már szeptemberben, és több fesztivált is megjárt már. Horváth Tibor, a pincészet marketingese az újbort egy neon rózsaszín színű, kirobbanóan gyümölcsös tételként írja le, amely málnás-mézes ízvilágával könnyen rabul ejti azt, aki megkóstolja. “A friss rozé mellett a korábbi évjáratok kóstolását is ajánlom, a 2023-as például különleges, banános-narancsos ízvilággal rendelkezik. A pincénél kóstolható még 2016-as Néró rozé is, ami konyakos és dohányos ízvilágú. Bár az újbor frissessége megkapó, viszont érdemes az idősebb rozé boroknak is esélyt adni, hiszen ezek sokkal komplexebbek, mélyebbek, egyedibbek”- teszi hozzá.
Ezt Fekete Mihály is megerősíti: “Van egy belga kereskedő, aki minden évben vásárol tőlünk, és nem érti, hogy miért adom kedvezőbb áron az egy évesnél idősebb rozé borokat. Náluk egyáltalán nem foglalkoznak a rozé évjáratával, nem tartják rosszabb minőségűnek az idősebbet az újnál. Magyarországon viszont sokan azt gondolják, hogy a rozék rövid távra készülnek. A vékonyabb, gyorsan lepalackozott változatokat valóban érdemes frissen elfogyasztani. Mi csak egy kisebb részét palackozzuk le azonnal az újboroknak: ezek néhány hónap alatt el is fogynak. A többségét azonban a tartályban hagyjuk pihenni, és csak a következő év májusában palackozzuk le, így a szín- és íz anyagok is stabilak lesznek, nem változnak olyan sokat a palackozás után, mint az újborok, és akár évekig élvezhetőek lesznek”.
Sokan csodálkoznak is azon, hogy mennyire érett és összetett ízeket nyújtanak ezek a borok. AFekete Borpince borkóstoló eseményein lehetőség van arra, hogy összekóstoljuk az egyes évjáratokat, és megbizonyosodjunk a többéves rozék élvezhetőségéről.
Nagy szekszárdi vörösborok
Fekete Mihály elégedett az idei minőséggel és mennyiséggel. “A cabernet fajták, a merlot és a syrah hasonlóan magas minőséget képviselnek nálunk. A cabernet sauvignon és a merlot fajtákban emellett megvan az a plusz is, amit a nemzetközi borversenyeken rendszeresen díjaznak. Ez a kiemelkedő minőséget adó termőhelyeiknek köszönhető. A cabernet az Iván-völgyben, a merlot pedig a Görögszó dűlőben terem, ezek évszázadok óta kiváló területeknek számítanak.”
A sok vörösbort adó fajta közül, amivel foglalkoznak, a borász egyik nagy szerelme a kadarka. “A területünk egytizedét ez a fajta alkotja, és úgy készítem, ahogy a szüleimtől tanultam: kézi csömöszöléssel, nyílt kádban erjesztéssel, szintén kézi hosszantartó macerálással és egy évig hordóban érleléssel. A kadarkának több mint 30 klónja van, általában egyet választanak ki közülük az ültetvények betelepítésekor, hiszen eléggé kényes fajta amúgy is. Nálunk a véletlen úgy hozta, hogy nyolc különböző klónunk van, és mindegyik más pozitív tulajdonságát adja át a bornak. A kadarkánk ezért olyan végtelenül hosszú és ízgazdag”.
Ha a pincénél járunk, érdemes megkóstolnunk a Patikárius Cuvée aktuális évjáratát is. A hat fajta házasításából származó bor első évjáratait még gyógyszerész fiával alkotta meg a borász. A fajta borok külön készülnek el, és azután házasítják őket az évjárati adottságoknak megfelelően, hogy a végeredmény minden évben a megszokott legyen: egy telt ízű, harmonikus bor közepes testtel, kellemes savakkal és lágy tanninokkal, erdei bogyós gyümölcsös ízvilággal.
A Fekete Borpince területei a szekszárdi borvidéken az Iván-völgyben, a Kerék-hegyen, a Decsi-hegyen és a Nagy Mihály-völgyben találhatóak, és rendkívül jó adottságokkal rendelkeznek. A kitűnő adottságok mellett Fekete Mihály Endre borász hozzáértése és állhatatos munkája az, amely által olyan egyedülállóak és szerethetőek a pincészet borai.