Szőlőből nyert egészség - Próbáld ki a vinoterápiát!

Szabó Vanda Fruzsina
2024. szeptember 24., 14:36


A bor nemcsak elfogyasztva okoz kellemes perceket,  a vinoterápia évezredek óta hozzájárul az emberi szervezet pozitív működéséhez. Lássuk, miként használták a bort régen és ma a gyógyászatban és a szépségiparban.
Szőlőből nyert egészség - Próbáld ki a vinoterápiát!
Ókori és középkori példák
A vinoterápiát legkorábbi leleteink alapján az ókortól tartjuk számon. Az egyiptomiak a hieroglifákon is megörökítették a bor gyógyászati célú felhasználásának történetét. A spártaiak az újszülötteket borban fürösztötték, Aszklepiádész görög orvos pedig felfedezte a bor gyógyszerként való használatát. Hippokratész is hasznosnak találta a borral való gyógyítást, mértékletes használat esetén.Az italt sebek kezelésére, bedörzsölésre, borogatásként és ivókúraként alkalmazták. 
 
2000 évvel ezelőtt Plinius római író a „Historia Naturalis” című művében közel 60 gyógybort írt le. Ebben az időszakban, a bort nemcsak önmagában használták gyógyszerként, hanem gyógynövényekkel és fűszernövényekkel bolondították, és különféle borfőzeteket alkottak, például répabort és petrezselyembort készítettek belőle.
 
Később a bencés szerzetesek a szőlőművelés mellett bor-gyógyszert, úgynevezett „borlikőrt” készítettek. A XVI. században elterjedt, hogy a bor baktériumölő, fertőtlenítő hatású és kiváló oldószer. Ebben az időszakban a víz tisztasága megkérdőjelezhető volt, ezért inkább bort használtak a gyógyításhoz víz helyett. Ambroise Paré saját kreálmányával, egy boralapú kenőccsel kezelte a piemonti csata sérültjeit: ez lőtt sebek gyógyításához és regenerálódásához kiválónak bizonyult.
 
1570-ben Anton Mizould francia szerző mérgek ellen ható, alvást elősegítő gyógyborokról írt. Szorgalmazta az orvosoknak, hogy a szüret idején készítsenek orvosbort, amelyhez Florentinus görög receptjeit és Cato borkészítésének módját ajánlotta. Javaslatokat írt különböző betegségek gyógyítására: emésztési nehézségekre, csípőfájdalomra, hascsikarásra. A franciák a bor szépségipari felhasználásának úttörői voltak. XIV. Lajos udvarában a szőlőalapú pakolásokat és kenőcsöket ránctalanítóként alkalmazták. 
 
Vinum Tokajense Passum: a világszerte keresett gyógybor
Hazánkban a 16-17. században a tokaji borok terjedtek el a gyógyászatban. Az eszenciát Vinum Tokajense Passum névvel illették. Az aszú gyógyhatása a borba kerülő aszúszem mennyiségében, valamint az elkészítési módjában rejlik (ezeket a borok még ként nem tartalmaztak). Magas antioxidáns hatása miatt a legyengült szervezet erősítésére használták. Az aszú hosszú hordós tárolása miatt bekövetkező apadást sokszor eszenciával pótolták, ez is növelte a bor beltartalmi értékét és így gyógyhatását.
 
Magyarországon Gréger Miksa kereskedőnek köszönhetjük, hogy a Tokaji gyógyászati kereskedelme felgyorsult és elterjedt a világ minden részén. Főként Angliába és Skóciába szállított italokat. A „The Times” folyóiratban hirdette a nem hamisított, magas minőségű borokat. A Temze partján pincét nyitott, amelyet Rudolf angol trónörökös-főherceg támogatott. A Tokajit 1874-ben a londoni borkiállításon képviselte. 
 
1903-ban Gustav Hell-nek köszönhetően Lipcsében megjelent a „Pharmazeutisch Technisches Manuale” (Hager) című német kézikönyv, amely 130 gyógybor receptet tartalmazott, és elősegítette a gyógyborok használatának elterjedését Németországban. Ezek után a Magyar Gyógyszerkönyv-ben is többet írtak a bor alapú csodaszerekről.
 
A francia paradox
Az ír orvos, Samuel Bock 1819-ben rájött, hogy a bor jótékonyan hat a szív-és érrendszerre. Mindezt a Bordeaux-i Egyetem professzora, dr. Serge Renaud publikálta először 1992-ben. Renaud megfigyelte, hogy a franciák a vörösbor mellett több telítetlen zsírsavat fogyasztanak, mint az amerikaiak, ennek ellenére mégis kevésbé híznak, és ezt szerinte a vörösbor jótékony hatásának köszönhetik.
 
Azóta számos kutatás bizonyította, hogy a bor tele van antioxidánsokkal és gyulladáscsökkentő anyagokkal, és növelheti a HDL koleszterol szintet a vérünkben, amely jótékony hatással van érrendszerünkre, és szívünkre. A vörösbor resveratol tartalma pedig a cukorbetegeknek is segíthet, és csökkentheti az ízületi fájdalmakat is. A meggyőző kutatások ellenére azért tartsuk szem előtt, hogy az alkoholfogyasztás számos egészségügyi probléma okozója, fogyasztása csak mértékkel és alkalmanként javasolt.
 
1993-ban ugyanezen az egyetemen a hallgatók, a vinoterápiás kezeléseket kutatták. A szőlőszemek polifenol tartalmát is vizsgálták, és a kutatások eredményeként 1996-ban a L’Oreal vállalat szerződést kötött az egyetemmel.
 
A Caudalie cégnek köszönhetően 1999-ben nyitotta meg kapuját a „Spa de Vinotherapie”. Itt alkalmazták először a mézes-aszú tekercselést. Mindeközben, 1990-ben Seigneur és munkatársai a fehérbor és a vörösbor közti különbséget kutatták. A vizsgálat során kiderült, hogy a fehérbor kevesebb flavonoidot és polifenolt tartalmaz, mint a vörös. Valamint rájöttek, hogy a polifenoloknak köszönhetően a vörösbor mérsékelt fogyasztása csökkenti a vérrögképződésre való hajlamot és a szívinfarktus kockázatát.
 
A vinoterápia elterjedése és népszerűsége Magyarországon
A vinoterápia lényege, hogy a szőlő minden egyes alkotóelemét felhasználják: a héját, magját, olaját és a belőle készült bort. Egy 2016-os kutatás alapján a válaszadók többsége a vinoterápiát inkább a hotelekben élvezte, mintsem hogy otthonra vásároljon kozmetikumokat. A nők vinokozmetikai kezeléseket, a férfiak pedig masszázs-típusú szolgáltatásokat vettek igénybe leginkább. A borfürdőzés és a szőlőkozmetikumok mégsem terjedtek el széles körben, talán a szolgáltatások magas ára miatt. A vinoterápiás kezelések jelenleg főként Tokajban és Villányban érhetők el.
 
Hazánkban előszőr, Tarcalon jelent meg a vinoterápia. Ezt követően Tokajból terjedt el egy kozmetikai termékcsaládnak köszönhetően. A termékek bőr-anyagcsere javítóként és hidratálóként váltak ismertté. A termékek alapjai a tokaji aszú és az eszencia, ezek a készítmények fokozzák a bőr tónusát és edzik a hámréteget, az arckrémek pedig hidratálnak és fokozzák a vérkeringést.
 
Szőlőből nyert egészség - Próbáld ki a vinoterápiát!
 
Villányban az egyik népszerű borhotel saját vinoterápiás központtal is rendelkezik. A borhotel pincészetének boraival és saját kidolgozott szőlőalapú kozmetikai termékcsaládjukkal kezelik a hotel és a központ vendégeit. Saját technológiával dolgoznak, amelynek során szűz szőlőmagolajkivonatot és őrleménykivonatot nyernek.
A vinoterápiás központ célkitűzéseként említi a teljes test-lélek feltöltődést, regenerálódást és a szépség megőrzését.
A szolgáltatás széles palettával rendelkezik. Kínálatuk tartalmazza a különböző kényeztető csomagokat, vörösborfürdőt, szőlőmag őrleményből készült arcradírozást, arckezeléseket szőlőkozmetikumokkal és a pincészetük boraival, valamint masszázs szolgáltatást.
 
A bor jótékony hatása
A szőlőben sok az antioxidáns, a B és C vitamin, héja  pedig sejtvédő anyagokat, flavonoidokat, polifenolokat és antioxidánsokat tartalmaz. A szőlőmag 70%-ban liolsavból áll, ez kiváló hidratáló hatással bír. A belőle készült szőlőmagolaj ásványi anyagokban gazdag, emiatt energetizál, hidratál, regeneráló hatással bír, erősíti a kollagénrostokat, megköti a szabadgyököket, valamint gátolja az öregedést. A bor maga tonizál, gyümölcssavai halványítják a bőrfoltokat, cukor és extrakt tartalma táplálja és rugalmassá teszi a bőrt, fokozza a hajszálerek aktivitását.
 
Ha nem szeretnénk több km-t utazni a kezelések miatt, érdemes kipróbálni néhány vinoterápiás kezelést otthon! Készíthetünk borfürdőt vagy szőlőmagos bőrradírt, esetleg elkészíthetünk néhány régi gyógybor receptet.

Winelovers borok az olvasás mellé