Egyre többször megüti a fülünket a biodinamikus szó, amelyről egyből az egészséges ételekre, italokra asszociálunk. De mit takar valójában a kifejezés? Mit jelent ez a borok esetében? 10 pontban megpróbáltuk összeszedni az alapokat.
1. A biodinamikus művelésmód Rudolf Steiner elméletein alapszik, aki nemcsak az esőt és a napot vélte kulcsfontosságú tényezőnek a kozmoszban, hanem a holdat és a csillagokat is.
2. „Egy gazdaság akkor teljesedhet ki a szó szoros értelmében, ha magában megálló individualitásként, önmagába zárt egyéniségként fogható fel. Bár teljesen ezt nem valósíthatja meg, de a zárt individualitás állapotához minden gazdaságnak közelednie kell.” Dr. Rudolf Steiner
3. A biodinamikus szőlőültetvényeket a Demeter, és más kisebb szervezet igazolja. Jelzésüket megtalálod a bor címkéjén is. Ezen kívül más termékeken is fellelhető a Demeter név, például babaolajokon, gabonakorpákon.
4. Demeter, mint a görög mitológiában a földművelés és a termékenység istennője.
5. A szakértők azt tanácsolják, hogy olyan termelők alkalmazzák a módszert, akik nyitottak a természeti világra, de egyben filozófiai és spirituális nézeteket is vallanak.
6. A biodinamika túlmutat az organikus gazdálkodásmódon. Hozzátartozik, hogy nem használnak vegyszereket, gyomírtószereket, de ezen kívül figyelembe veszik a kozmikus ritmusokat.
7. A Demeter módszer szerint: „A kozmikus ritmus az élet alaptulajdonságának tekinthető. Megjelenési formái lehetnek a Föld napi ritmusától függő, a Hold körforgásától függő, hónapos és heti ritmusok, valamint a Nap mozgásától függő, azaz éves ritmusok. A növények birodalma még rendkívül erős függőséget mutat a külső kozmikus és geofizikai időmeghatározóktól.”
8. A koncepciót nagyon könnyű megérteni, ha holisztikus úton közelítjük meg a gazdálkodást. Minden élőlény szimbiózisban él egymással a mikroorganizmusoktól az emlősökig. A mesterséges vegyi anyagok használatáról pedig véglegesen le kell mondani.
9. A biodinamikus művelésmódnál különböző preparátumokat alkalmaznak a szőlőben. Olyanok ezek, mint a homeopatikus gyógyszerek.
10. A biodinamikus borok erősebb karakterűek, kevéssé mutatják illatban a primer aromákat és nagyon komplexek. A vörösboroknak általában alacsonyabb az alkohol- és tannintartalmuk.