A brandy az konyak? Mikor igyunk brandyt? Van belőle olyan, ami itthon készül és finom? Egyáltalán, mi legyen ezzel a brandy-dologgal? Elindultunk megkeresni a válaszokat.
Egyszer egy ismerősöm egy buliban Hennessyt kért Red Bullal, mi meg csak néztünk, mint rénszarvasok a reflektorfénybe. Számomra (és őszintén, vagyunk így még páran) a brandy mindig is egy mumus volt. Nincs hozzárendelve alkalom, mint szilveszterhez a pezsgő vagy disznóvágáshoz a pálinka. A Courvoisier-t mondjuk ismertem Busta Rhymes dalából, de nekem sajnos túl drága volt, a boltok polcairól pedig a Napoleon-t, ami viszont vészjóslóan olcsó. Rendbe tesszük a témát, és szétnézünk a hazai, arra érdemes kínálatban!
A brandy az konyak?
Nem. A brandy olyan égetett szesz, mely bor lepárlásával készül. 36%-60%-os alkoholtartalma van, fahordóban érlelik, és étkezés után fogyasztják. Van, hogy a mély, érlelt színt inkább karamellel érik el, vagy pedig a hordós érlelés és a karamell kombinációjával. (A brandy az angol nyelvben egyébként jelenthet egyéb gyümölcs-, seprő- vagy törkölypárlatot is.)
Két leghíresebb fajtája a cognac (a leghíresebb brandy, mely Cognac régióban készül, kétszeres kisüsti lepárlással, hagyományosan rézüstben. Példák: Courvoisier, Hennessy, Remy Martin, Hine, Camus, Martell) és az armagnac (a dél-francia Armagnac régió szőlőiből készül, folyamatos lepárlással, és kicsivel magasabb alkoholszinttel. Példák: Castaréde, Cerbois Bas, Sempe, Delord).
Persze készítenek brandy-t Bordeaux-ban (Fine Bordeaux), Burgundiában (Fine de Bourgogne), Portugáliában (Aguardente de Vinho), Romániában (Vinars), Spanyolországban (Brandy de Jerez és Brandy del Penedés), Peruban (Pisco), Dél-Afrikában, Kaliforniában és bizony, itthon is!
Jó, jobb, legjobb
Mikor igyunk brandyt? Vacsora után, mivel emésztést segítő hatása van. Egyébként sok koktél alapját is adja, például: Brandy Alexander, Sidecar, Brandy Sour. Ezen kívül pedig páclékhez és desszertekhez is gyakran használják.
A címkéken többféle minőségjelzéssel találkozhatunk: V.S. (Very Special = minimum 2 év fahordós érlelés), V.S.O.P. (Very Superior Old Pale = minimum 4 év fahordós érlelés), X.O. (Extra Old = minimum 6 év fahordós érlelés), Vintage (szüret ideje a címkén), Hors d’age (Beyond Age = 10 évnél is idősebb).
Érdekesség: A világ legdrágább konyakja a 24 karátos arannyal és gyémántokkal díszített kristályüvegben érkező Henri IV Dudognon Heritage Cognac Grande Champagne. Több, mint 100 évig érlelték és 1 üveg (1 liter) 1 millió fontba kerül.
Mi a helyzet itthon?
Sajnos a szupermarketekbe lépve szinte csak a kommersz Napoleon-nak keresztelt itallal találkozhatunk (amiért a franciák leginkább kinevetnek minket). A Zwack-féle Lánchíd brandy-t látva felcsillan a szemünk, de ha igazak a hírek, már azt sem sokáig láthatjuk a polcokon…
Két magyar borász és egy magyar pálinkakészítő manufaktúra azonban mégsem adja fel. Az egyik magyar brandy, amire büszkék lehetünk a Heimann Digestif, ami a 2008-as préslé eredménye, mivel nem tudták hol tárolni, így hát a lepárlást választották, mégpedig az Agárdi Pálinkafőzdével közösen. A Digestif egy 45%-os, roppant elegáns, markáns és tüzes brandy. 5 éven át érett kis méretű tokaji aszús hordóban!
A Márton és Lányai manufaktúra is elhatározta 1993-ban, hogy a francia konyak és calvados mintájára elkészíti azoknak magyar megfelelőit. Így született meg a Bardin érlelt almapálinka VSOP (magyar almából, 3-6 év tölgyfahordós érlelés, kávé mellé isssteni), és a mély bordó, bársonyos Bardin Brandy XO (homoki fehérborból, kétszer desztillálva közvetlen tüzelésű rézüstön, majd 10 év tölgyfahordós érlelés).
Etyeken pedig, Hernyák Laciéknál, ahol jóval régebbre nyúlik vissza a párlatkészítés, mint borászkodás, már a 3. generációs brandy van terítéken. Az első, a Maximilian, még a 90-es évek közepén született, a másodikat pedig Etyeki Párlatház Brandy-ként ismerhettük. Ma már a 3 éves Corvins Brandy az, mely Laci igazi büszkesége (persze az Öthordós Törkölypálinka mellett). Szerinte itthon nem is keresik a magyar brandyt az emberek, egyrészt mert csak a külföldit tartják hitelesnek, másrészt mert tulajdonképpen nincs is hol venni (bár néhány borbár büszkén kínálja, de a kereskedők nem tudnak és nem is akarnak ezzel foglalkozni). Az olcsó magyar konyakok sajnos mélyen beivódtak a tudatunkba, és az itthoni alkoholfogyasztási kultúrába, és kifejezetten akadályozzák a jó minőségű hazai brandyk berobbanását.
Tavaly azonban felcsillant egy kisebb reménysugár. A Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. megszavazta az Áldomás brand megvételét (egy közös márka, melyhez önkéntesen jelentkezhetnek minőségi termékeikkel a magyar termelők), így végre a kis- és középkereskedők előnyös helyzethez juthatnak, és a kereskedőház segítségével exportlehetőségek is nyílnak majd.
És mivel elég komoly élmény egy nagy bőrfotelben ülve, az öblös pohárból egy (magyar) brandyt kortyolni, a tűz melegében (ha lenne kandallóm…), ezért ha még nem tettük, akkor próbáljuk ki! Érdemes!