Az Ösztöndíjprogram után jöhet Kalifornia

Ferenczi Csilla
2017. május 11., 11:28


Idén 11. alkalommal rendezték meg a Borászok Borásza díjátadó gálát, ám most először egy fiatal, borásznak tanuló tehetséget is díjaztak az újonnan bevezetett Ösztöndíjprogrammal. 
Az Ösztöndíjprogram után jöhet Kalifornia
Tóth Sándor az Eszterházy Károly Egyetem (Gyöngyösi Károly Róbert Campusának) harmadéves szőlész-borász mérnök szakos hallgatója. A záróvizsgája 2017 decemberében lesz, és még sosem vett részt külföldi szakmai gyakorlaton, most viszont két olyan lehetőség kapuja nyílt meg előtte, amire eddig talán csak vágyakozhatott. Az egymillió forintos támogatás keretében egy általa választott – kaliforniai – borászathoz is kiutazhat tanulni, illetve valamely korábbi Borászok Borászánál is bepillanthat a kulisszák mögé, további szakmai gyakorlatért. A díjazottal beszélgettünk.
 

A programra pályázni kellett vagy ajánlással lehetett bekerülni?


A programnak számos feltétele volt. Aktív hallgatói jogviszony az alábbi oktatási intézmények valamelyikének szőlész-borász alapképzésén: Budapesti Corvinus Egyetem, Szent István Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Pannon Egyetem, Eszterházy Károly Főiskola. Legalább négy sikeresen lezárt félév, be nem töltött 29. életév, tanszéki ajánlás (egy oktatási intézmény legfeljebb öt hallgatót ajánlhat), az illető nem vett részt külföldi szakmai gyakorlaton, van viszont legalább egy igazolt szüreti részvétele, minimum középfokú angolnyelv-ismeret és egy magyar nyelvű dolgozat az adott év aktuális téma-kiírásának megfelelően. 
 
Tavaly az aktuális téma az „Eredetvédelem és bormarketing” volt, amelyet egy 15-25 oldal terjedelmű dolgozatban kellett kibogozni. Az oktatási intézményenként a legjobbra értékelt dolgozatot rövid szakmai összefoglalóval ellátva a Vinum Praemium Alapítvány - jelölőtestülettel kiegészített – kibővített kuratóriuma elé terjesztették. 
 
A dolgozatom egy kérdőíves kutatással kiegészítve készült el, ami a borvásárlás és az eredetvédelem közti összefüggéseket vizsgálta.
 
A dolgozat során végzett kutatással három fontos következtetésre jutottam:
 
  1. A vásárlók nagyobb bátorsággal vásárolnának bort, ha annak eredetvédelme szigorúbb és jóval átláthatóbb lenne számukra.
  2. A válaszadók 69 százalékának fogalma sincs, hogy mit jelentenek pontosan a következő kifejezések: OEM, OFJ, FN.
  3. Csak egy nagyon szűk réteg érdeklődik aziránt, hogy pontosan milyen eredetvédelmi, illetve minőségi besorolású az általa megvásárolt bortétel. A vásárlók nagy többségénél nem ez a fő szempont, hanem az ár, a borvidék és a szőlőfajta.


Milyen szakmai tapasztalatokat szereztél ezidáig?


Bár Gyöngyösön tanulok, eredendően Pest megyei vagyok, egy Gomba nevű településről származom. A térségünk két meghatározó pincészetében is dolgoztam nyári gyakorlaton, így fel tudtam térképezni a környékbeli munkalehetőségeket, illetve szőlészeti-borászati lehetőségeket. Most Gyöngyöstarjánban Kiss Attila borászatában dolgozom a tanulmányaim mellett.


Mihez fogsz kezdeni az értékes díjakkal?


Egymillió forintot költhetek most szakmai fejlődésre; ezt a pénzt kizárólag külföldi szakmai gyakorlatra lehet fordítani, ez szerepelt a pályázati kiírásban is. Terveim szerint Kaliforniába szeretnék kiutazni és ezzel a támogatással erre most lehetőségem is nyílt. Mindemellett szüreti tapasztalatok megszerzésére szóló lehetőséget is nyertem az utóbbi 11 év egyik Borászok Borászánál, de egyelőre még nem döntöttem el, kit válasszak. Mivel remek szakemberekről beszélünk, így ez elég nehéz döntés lesz.
 
Az Ösztöndíjprogram után jöhet Kalifornia


Van kedvenc borvidéked, borászod, borstílusod?


Nagyon érdekes, mert folyamatosan változik. Én magam is készítek bort a Kunsági borvidéken, így természetesen kedvelem a borvidékre jellemző borokat, illetve borstílust. Azonban ha kedvenc borvidéket kellene mondanom, akkor nem tudnék.
 
Mindegyik borvidéknek megvan az egyedisége, így akár még hangulathoz, eseményhez is könnyen párosítható. Ha bort választok, mindenképpen ez a fő szempont.


Mesélj a terveidről, gondolkodsz esetleg saját projektben is?


Kb. 0,25 hektár szőlőterületem van, amit szüleimtől kaptam, amikor elkezdtem az egyetemen tanulni. Ez egy nagyon hasznos ajándék volt, mert folyamatosan tudtam hasznosítani az elméletben megszerzett tudást. Nagypapámtól pedig örököltem egy kisebb pincét, így a borokat megfelelő körülmények között tudom elkészíteni és tárolni.

Jelenleg saját, illetve családi fogyasztásra készítek könnyedebb reduktív borokat, de idén kétféle módszerrel készítettem kisfahordós tételeket is. Jelenleg rizlingszilváni, kékfrankos rozé, és olaszrizling található a pincémben - palackba zárva. Ezenfelül amolyan különlegességként már 3 éve készítek meggybort is.
 
Az Ösztöndíjprogram után jöhet Kalifornia

A jövőre nézve szeretnék több szőlőterületet vásárolni és fejleszteni a jelenlegi pincémet. Az utóbbi pár évben meghívott borász hallgatóként és sommelierként számos előadást, borkóstolót tarthattam, ahol főként a magyar borkultúrát tudtam népszerűsíteni és bemutatni. Ezt a tevékenységet szeretném folyatni a jövőben is.
 
Olvassa el a Borászok Borásza 2017-es díjátadójának élő közvetítését ITT!
Winelovers borok az olvasás mellé