Az OEM-ként bejegyzett terméknevek azok, amelyek a legszorosabban kapcsolódnak a termék előállítása szerinti helyhez. Az előállítási folyamat minden szakaszát az érintett területen kell elvégezni.
Füred OEM jelzésű olaszrizlinggel és rozéval már tavasz óta találkozhatunk, július 1-től pedig már a kékfrankosok is forgalomba kerülhetnek.
A Kékfrankos hegyborok esetében egy közepesen intenzív, piros bogyós gyümölcsös borra számíthatunk, eperrel, málnával, szederrel az aromatikában, amely kiegészülhet a fajtára jellemző fűszerességgel. Ízére a közepes test és bársonyos tannin jellemző, amely üde savszerkezettel egészül ki. A harmonikus és kerek ízprofil mellett a frissesség dominál benne közepes hosszú lecsengéssel.
A Kékfrankos Dűlős borokban szintén a piros bogyós gyümölcsök dominálnak, itt meggy, cseresznye is megjelenik, amely kiegészülhet egy édes fűszeres vagy akár ásványos illatjeggyel. Közepesen telt testű, lendületes borok tartoznak ebbe a kategóriába, szintén közepes tanninnal, selymes textúrával. A fahordós érlelésből származó édesfűszerek színesíthetik még a bor karakterét.
A Füred OEM borokhoz a következő körülhatárolt területekről szüretelt szőlő használható fel: Aszófő, Balatonakali, Balatonfüred, Balatonszőlős, Balatonudvari, Dörgicse, Mencshely, Örvényes, Pécsely, Vászoly települések szőlő termőhelyeinek I. és II. osztályba tartozó területei.
Mitől különleges a füredi szőlőtermő vidék?
A lehatárolt termőterület Balatonhoz közelebb eső hegyvonulatain a visszatükröződő napsugarak tavasszal a hegyoldalak egyenletes felmelegedését okozzák, és a szőlőnek a rügyfakadás folyamán állandó körülményeket biztosítanak. A korai utolsó tavaszi fagynapnak köszönhetően kisebb a fagyok kialakulásának lehetősége a régióban, így minden évben egyenletes a hajtásnövekedés, megfelelő nagyságú lombfelület alakul ki, a szőlő beérése optimális. A második hegyvonulat hűvösebb klímájú körzetein termelt borok fejlődése lassabb, de az itt készített borokra is jellemző az elegáns savszerkezet és gyümölcsösség.
Ezen a vidéken a természeti és emberi faktorok összessége ötvöződik az itt élő termelők több évszázados tapasztalatával. A hagyományok tisztelete mellett az új generáció felismerte, hogy a Füred OEM termőterületein termelt szőlőből nemcsak a régió turisztikai jelentőségének köszönhető friss, könnyű illatos borok készíthetők el, hanem a kiemelkedő minőségű és hosszan eltartható fehér és vörösborok is.