Ha nem fogy el egy egész üveg bor vagy pezsgő, meddig tartható el, hogy az ne veszítsen élvezeti értékéből? A kérdésre nem lehet örökérvényű választ adni, mert több tényező is befolyásolja a borok eltarthatóságát, így a szőlőfajta, évjárat és a csomagolás is.
A Wine Folly oldalán megjelent cikkben alapesetekre adnak tanácsokat, hol, és mennyi ideig tárolhatóak az egyes bortípusok.
1. Pezsgők, habzóborok
Tárolás: 1-3 napig, hűtőben, speciális pezsgő lezáróval
A buborékos italok eltarthatóságának kritikus pontja a szénsavtartalom, hiszen a nyitást követően ez hamar elillanhat. Tapasztalatok szerint a palackban érlelt, hagyományos technológiával készült pezsgők (például a cava, champagne) tovább elállnak, mint a tankpezsgők.
2. Könnyű fehér, édes fehér és rozéborok
Tárolás: 5-7 napig, hűtőben, dugóval lezárva
Egy hétig elállnak ezek a típusú borok a hűtőben, de az első nap után kissé átformálódnak az oxidáció hatására. Ez pozitív vagy negatív változás is lehet az aromatikában. Az ásványos, hűvösebb klímájú boroknak még jót is tehet ez a kis „szellőzés”.
3. Testes fehérborok
Tárolás: 3-5 napig, hűtőben, dugóval lezárva
A testes fehérboroknak kevesebb a savtartalmuk, mint a könnyű, reduktív társaiknak, ezért hamarabb válnak élvezhetetlenné. Ha hűtőben tároljuk, lezárva, akkor tovább megmaradnak az értékeik, de érdemes beruházni egy vákuumdugóra. Ezek a bortípusok például a hordós érlelésű furmint, olaszrizling, chardonnay vagy viognier.
4. Vörösborok
Tárolás: 3-5 napig, hűvös és sötét helyen, dugóval lezárva
A tanninok és a savak hosszabb eltarthatóságot biztosítanak a bornak. Tehát egy könnyű, lágy tételt, mint a kadarka vagy a pinot noir, hamarabb el kell fogyasztani, mint egy vastag, testes vörösbort (például cabernet sauvignon, cabernet franc). A nyitott palackokat hideg, sötét helyen tároljuk. Ha ez nem áll módunkban, akkor tegyük a hűtőbe - ez kicsit hidegebb, mint az ideális hőmérsékelt, de ha becsukjuk sötét ám! :) -, mert még az is jobb megoldás, mintha a meleg szobában állna napokig. Az idősebb vörösborok esetében kifejezetten ajánlott a szellőztetés, mielőtt a poharakba kerülne. Nyugodtan ki lehet bontani a palackot egy nappal korábban, amely így szebb formáját mutatja a fogyasztásakor.
5. Erősített borok
Tárolás: akár 28 napig, hűvös és sötét helyen, dugóval lezárva
Az erősített borok, mint a Portói, a Sherry, a Marsala és a Madeira, a magas alkoholtartalmának köszönhetően sokáig eltarthatóak. Azonban óvni kell őket a melegtől és a fénytől, mert elveszítik a különleges aromájukat.
6. Bag-in-box borok
Tárolás: 2-3 hétig, hűtőben
A bag-in-box nagy előnye, hogy az oxidáció lehetőségét teljesen kizárja. Van néhány termelő, akik hibátlan borokat töltenek bele ebbe a csomagolási formába. De figyelni kell a megvásárolt tétel lejárati dátumára, mert semmilyen élelmiszer nem tárolható hosszú ideig műanyagban!