Kutatás - Előfordul, hogy valaki csupán egy pohár bortól a komoly másnaposság tüneteit produkálja. Az emberek 30%-a érzékeny bizonyos borokban előforduló vegyületekre. Egy kutatókból álló csoport a brit kolumbiai Borászati Kutatóközpontban azon dolgozik, hogy megfejtse a borra adott allergiás reakciók okát. Sikerült egy olyan bort készíteniük élesztő segítségével, amely kizárja az allergia lehetőségét.
Volt már, hogy egyetlen pohár bortól fejfájást vagy kiütést kapott? Előfordult, hogy egy pohár merlot vagy shiraz rémes másnaposságot okozott? Ha a válasz igen, talán Ön is abba a 30%-ba tartozik, akik allergiásak vagy érzékenyek bizonyos borokban előforduló vegyületekre.
Egy kutatókból álló csoport a brit kolumbiai Borászati Kutatóközpontban – amelyet a kanadai kormány támogat – azon dolgozik, hogy megfejtse a borra adott allergiás reakciók okát. Sikerült is egy olyan bort készíteniük élesztő segítségével, amely kizárja az allergia lehetőségét, vagyis hipoallergén, így mindenki számára fogyasztható.
A kifejlesztett élesztőt azóta Kanadában és az USA-ban is használják a legismertebb fajták közül néhánynál. Kanada technológiáért és tudományért felelős minisztere elmondta, hogy az ilyen típusú befektetések segítik az országot abban, hogy megállja a helyét a piacon.
A Brit Kolumbiában termelt borok nagy részét helyben fogyasztják. A munka viszont, amit az említett kutatók végeztek, lehetővé teheti, hogy a kanadai borok jobban helyt álljanak a világ legkedveltebb boraival szemben. „A gyakorlatba átültetett tudományos ismeretek fontos stratégiai előnyt jelentenek a borkészítőknek” – mondta Hennie van Vuuren professzor, a Borászati Kutatóközpont igazgatója. „Mi minden igyekezetünkkel támogatjuk ezt a fontos ipart abban, hogy versenyképessé váljon.”
Az egyetem kutatói még a géntudományt is bevetik annak érdekében, hogy az ősi módszereket legyűrjék. A chardonnay a világ egyik legszélesebb körben termesztett szőlőfajtája, és egyben a brit kolumbiai boripar alapja. Akárhogy is, csak kevés bortermelő tudja, hogy pontosan milyen chardonnay típust ültet. Van Vuuren professzor abban bízik, hogy ha megvizsgálják a szőlőfajta számos variánsának génállományát, akkor ezzel megoldják a problémát. Ha ugyanis a bortermelők ismerik az egyes fajták génjeit, könnyebben eldönthetik, hogy melyiket termesszék - olvasható a
Nészabadság Online-on.