Egy új kutatás megállapította, hogy az alkohol azokra a rendszerekre hat, melyek az alvást szabályozzák, így megzavarhatja a pihenést és álmatlanságot is okozhat.
A University of Missouri School of Medicine kutatócsoportja közel öt éve tanulmányozza az alvás és az alkoholfogyasztás közötti összefüggéseket. Úgy találták, hogy az alkohol megzavarja a pihenésért felelős szabályozó rendszereket -
írja a Házipatika.com.
Korábban úgy gondolták, hogy az alkohol a cirkadián ritmusunkra hat, emiatt okoz álmosságot és ezért segíthet az elalvásban - mondta Mahesh Thakkar professzor, a kutatás vezetője. Most azonban azt sikerült kideríteni, hogy az alkohol az agyunk azon részére hat, mely az álmosságért és a ébrenlétért felelős.
Az alvási homeosztázis az a folyamat, melynek során a szervezetünk meghatározza, mennyi alvásra van szükségünk. Ezt az alapján dönti el, hogy milyen régóta vagyunk ébren. Ehhez egy adenozin nevű vegyületet használ fel, mely minden sejtünkben termelődik.
Az adenozin szintje az ébrenlét órái alatt megnövekszik, míg alvás alatt csökken. Ha az adenozin szintje magas, az ébrenlétért felelős agyi terület inaktívvá válik, míg ha ebből a vegyületből kevés van a szervezetünkben, az ébrenlétért felelős területek újra aktiválódnak.
Az University of Missouri School of Medicine tanulmánya szerint az alkohol megemeli az adenozin szintjét, így álmosabbak leszünk tőle. Azonban az alvás minősége jelentősen romolhat, és mivel az alkohol vízhajtó is, a gyakoribb éjszakai ébredések miatt sem tudjuk magunkat eléggé kipihenni.
Ha valaki arra használja az alkoholt, hogy a segítségével könnyebben elalaudjon, az alkoholmegvonás idején álmatlansággal is meg kell küzdenie. Az alkoholtól remélni a pihentetőbb éjszakai alvást vagy azt, hogy könnyebben el tudunk aludni, téves elképzelés. Ha nem tudunk aludni, inkább kérjünk orvosi segítséget - foglalták össze a kutatás szerzői.