Vannak olyan problémák, amelyek láthatatlanok, mégis jelen vannak, és hatásuk van a bor minőségére. Az például kellemetlenül befolyásolhatja a bor ízvilágát, ha a borosüveg közvetlen napsugárzásnak vagy bizonyos erős mesterséges fénynek van kitéve túl hosszú ideig. A friss gyümölcsös aromákat tompíthatja, és olyan kellemetlen illatok jelenhetnek meg, mint a rohadt káposzta, tojás, vagy nyirkos fa.
Az UV sugarak, valamint a mesterséges lámpák kék fénye - leginkább a fénycsövek fluoreszkáló fénye - ugyanis reakcióba lép a bor egyes komponenseivel, és bizonyos kénvegyületeket hoz létre a borban. Tanulmányok szerint a zöld üveg nagyobb védelmet jelent, mint az átlátszó, bár a legmegbízhatóbb ebből a szempontból a borostyán színű üveg.
A legújabb erre irányuló kutatások szerint a zöld üveg bizonyos fehérborokat legfeljebb 50 napig véd a sugaraktól (Food Packaging and Shelf Life). Egyes borok eredendően fogékonyabbak a fénytörés okozta szerkezet változásra mint mások. Ilyenek például a fehérborok, különösen olyan “kényesebb” stílusúak mint a habzó- és gyöngyöző borok, valamint a rozék.
További viták folynak arról, hogy a borok milyen arányban érintettek ezzel a borhibával. Míg egyes borkereskedők és a borok szerelmesei jobban foglalkoznak ezzel a problémával, addig a fogyasztók többsége és a nagykereskedők nem igazán törődnek ezzel. Neves angol boriskolákban azonban jó ideje oktatják, és számos kutatást végeznek a témában (Plumpton).
Bővebben az okokról
Az ausztrál borkutató intézet feljegyzése szerint egy 1983-as tanulmány kimutatja a kapcsolatot a fénytörés által befolyásolt aromák és a kénvegyületek között. A fény ugyanis reakcióba lép a borban levő riboflavinnal, és ez eredményezheti azt, hogy a kéntartalmú aminosavak oxidálódnak, kénvegyületek keletkezését okozva ezzel. A bor minőségének romlása szempontjából olyan fények jelentik a legnagyobb problémát, amelyek viszonylag rövid hullám hosszúságúak, mint például az UV.
Egy 2008-as jelentés (UK’s Waste & Resources Action Programme - WRAP) szerint a mesterséges fények tudnak még hasonló hatást kiváltani, bár a fogyasztók általában nem panaszkodnak minőség romlásra.
Mely borokra hat leginkább a fénytörés?
Bizonyos borkészítési eljárások, mint a reduktív technológia is, óhatatlanul együtt járnak ezzel a problémával, bár ennek az eljárásnak kétségtelenül sok egyéb előnye is van (elsődleges gyümölcsaromák megőrzése a borban). Ugyanakkor minden bor különböző, vagyis nem egyetlen okra vezethető vissza a probléma. A vörösborban levő tanninok érdekes módon például meggátolhatják a fény okozta kölcsönhatásokat.
A fénytörés okozta elváltozások inkább szakmai kérdésként merülnek fel, mégis fogyasztóként is tehetünk azért, hogy a megvásárolt bor hosszabb életű legyen.
- Ne tegyük ki a bort közvetlen napfénynek (és UV fényhez közel se kerüljön).
- Tartsuk a bort a lakás leghűvösebb és legsötétebb részében.