Mi az a muzeális bor?
“Muzeális bornak a magyar bortörvény szerint az a különleges minőségű bor nevezhető, amely öt évnél idősebb, és a termőhelyre, a szőlőfajtára, a készítési módra, a hordóban és palackban érlelésre jellemző, különleges illat-, íz- és zamatanyagokat tartalmaz, évjárata és jellege miatt megkülönböztetésre érdemes. A gyakran műtárgyként őrzött borokra mint egyfajta befektetésre is tekinthetnek.”
A muzeális borokra ugyanakkor korántsem csak befektetésként gondolhatunk: érdemes velük megkoronázni az olyan különleges alkalmakat mint a karácsony, a szilveszter, a szalagavató, egy születésnap, gyermekszületés vagy ballagás. A sokéves borok megvásárlásánál lényeges szempont, hogy miként tárolták a palackokat, hiszen ez nagyban befolyásolja a bor ízét és élvezhetőségét.
A bor eltarthatóságának fontos összetevője a helyes tárolás mellett a magas alkohol-, cukor-, és savtartalom. A fehérborok az idő előrehaladtával sötétednek, akár barnás, vagy borostyánszínezetet is felvehetnek. A vörösborok viszont egy idő után inkább veszítenek a színükből, fakóbbá, áttetszőbbé válnak.
A
Varga muzeális tételek mindkét legfőbb elvárásnak megfelelnek: a borkészítés során kiváló szőlő alapanyaggal dolgoztak, és a palackokat nagy gondossággal tárolták.
A pincészet széleskörű szortimentet tart fenn, amelynek alapja a badacsonyi és az egri borvidéken található területekről származó alapanyag. A kínálatukban emellett voltak olyan tételek is, amelyeket évekig őriztek, és most látták elérkezettnek az időt arra, hogy megmutassák a közönségnek. A borok igazi szerelmesei és hozzáértő szakértői mostantól a 2006 és a 2014 közötti évek csúcsbor tételeit is megkóstolhatják.
A borok különleges minősége, izgalmas íze, illata és textúrája mellett külön érdekesség, hogy lassan már történelmivé váló évek üzenetét hordozzák, amelyek némelyikének kiemelt jelentősége volt a Varga pincészet életében.
A pincészet weboldalán
10 muzeális tétel szerepel, amelyek között száraz borok, késői szüretelésű édes olaszrizlingek és szürkebarátok, valamint még egy különleges 2006-os évjáratú kéknyelű is megtalálható.
Muzeális Varga Royal Kéknyelű száraz 2006
A kéknyelű az egyetlen fajta, amely nem képes saját magát megtermékenyíteni, ezért egy úgynevezett porzófajtát, Badacsonyi Rózsakőt kell mellé telepíteni. Végül ebből a szőlőprimadonnából készül a világ legférfiasabb bora, amelyben a virágos illatok, szép savak, hosszantartó ízek mellett a legfőbb sajátosság egyfajta szép fanyarság, amely megakadályozza, hogy beteljünk a borral, így újabb és újabb kóstolásra ösztönöz.
Milyen ez a bor?
- illatos
- őszibarackos
- mandulás
- ásványos
- gyógynövényes
Muzeális Aranymetszés Olaszrizling száraz 2011
Tradicionális badacsonyi fajta, ásványos ízvilágú, testes fehér bor. Élénk, kellemes savak, ízében a keserű mandula köszön vissza. “Haladó” borfogyasztóknak kihagyhatatlan!í
Milyen ez a bor?
- illatos
- zamatos
- diós
- mandulás
Muzeális Aranymetszés Olaszrizling késői édes 2013
Igazi különlegesség! A fajtára jellemző ásványos ízérzet - amelyben legkönnyebben a keserű mandula ismerhető fel - izgalmas párost alkot a jellegzetes fanyar badacsonyi minerális ízekkel, a maradék cukor mézes édességével, és a késői szüretelésű borokra jellemző aszalt gyümölcsös érzetekkel.
Milyen ez a bor?
- testes
- zamatos
- diós
- mandulás
- mézes
Muzeális Aranymetszés Szürkebarát késői édes 2008
Színe szalmasárga, illata a rózsa, az őszibarack és a szőlővirág üde elegye, íze tartalmas, komplex, szőlőre és sárgabaracklekvárra emlékeztet.
Milyen ez a bor?
- citrusos
- trópusi gyümölcsös
- gyömbéres
- csonthéjas
- mandulás
A muzeális borok általában a borvidékek legjobb kitettségű ültetvényeiben, jó évjáratokban termett szőlőből készültek, amelyek alkalmasak a hosszú érlelésre. Napjainkban, amikor a “gyors fogyasztású” gyümölcsös rozé és illatos fehérborok divatját éljük, még különlegesebbnek és ünnepibbnek számít 9-17 éves muzeális badacsonyi borokkal találkozni.