Sokféle megoldás létezik a borospalackok lezárására, mint például a hagyományos parafadugó, vagy ilyenek még a műanyag-, üvegdugó, csavaros kupak. Mindegyik alternatíváról hallottunk már jót és rosszat is, de mi az igazság?
Patrick Spencer a Scribol oldalán megjelent írásából, tények és tévhitek derülnek ki a borok lezárására szolgáló dugókról, kupakokról.
Tények:
A parafa fákat nem vágják ki, hanem kilenc évenként kézzel leszüretelik a kérgét.
Ha a paratölgyet megfosztják a kérgétől (parafa szürenél), akkor tízszer több szén-dioxidot tud elnyelni élete során, mintha rajta hagyták volna.
Tévedés, hogy parafa hiány van, hiszen a jelenlegi mennyiség elegendő lenne az összes elkészített bor lezárására a következő 100 évben.
A dugóból származó TCA (triklóranizol) a boroknak csupán 1 %-át fertőzi meg.
A paratölgy erdők biztosítják a bolygónk legmagasabb fokú erdei biodiverzitását, és megóvnak 6,6 millió hektárt a Földközi-tenger medencéjében a sivataggá válástól.
A borászatok nem minőségi, hanem anyagi okokból választják a csavarzárat és a műanyag dugót.
A csavarzárat és a műanyag dugókat nem biológiailag lebomló, vagy fenntartható forrásból állítják elő.
Tévhitek:
A csavaros kupakokat újrahasznosítják az Egyesült Államokban. – Nem, mert túl kis méretűek, és nem tudja kiválogatni a gép az hulladéklerakóban.
A csavarzár környezetbarátabb, mint a parafa. – Az alumíniumgyártás kiindulási anyaga a bauxit, amelynek bányászata a legkörnyezetszennyezőbb tevékenységek közé tartozik.
A bor nem lehet „romlott”, ha csavarzárral van lezárva. – A csavarzáras borok körülbelül 2%-a valamivel fertőzött.
A csavarzárnál nem lépnek fel egészségügyi problémák. – A csavarzár kupakjának belsejében található műanyag tömítés miatt nagyobb számmal fordulnak elő károsító anyagok.
A műanyag lezárók újrahasznosíthatóak. – Igen, de a legtöbb elveszik, méretükből adódóan is.
A borral biztonságosan használható együtt a műanyag. – A bor alkoholtartalma miatt oldószernek minősül. Amikor a műanyag és az oldószer érintkezik, akkor kilúgozódás jön létre. Ugyanez a folyamat érvényes a csavarzár esetében is.
A műanyag biztonságos a környezetünkre nézve. – A műanyag igaz lebomlik kis részecskékre, de soha nem tűnik el a környezetből, örökre itt marad.