Bortúra-ajánló - A tokaji borok, a wellness és a házias ételek szerelmesei keresve sem találhatnának jobb helyszínt a tállyai Oroszlános Borvendéglő és Borhotelnél, mely nemrégiben jelentős átalakuláson átesve a tradíció, a modernitás és a Slow Food jegyében várja vendégeit. Interjú Jámbor Ágnessel a hotel sales és marketing menedzserével.
Honnan ered az Oroszlános név?
Tállya központjában áll egy csaknem négyszáz éves épület, az egykori Szirmay-kúria. Szárnyas tölgyfa kapuját két faragott oroszlán őrzi. Úgy tartják, az arra járó turista vagy kisgyermek jobb kedvre derül, ha kicsit megsimítja az oroszlánok fejét.
Mit lehet tudni a Szirmay család és a kúria viszonyáról, történetéről?
Az oroszlános ház eredetileg a zempléni Szirmay család birtokában volt. A Szirmayak majd nyolc évszázadon át formálták, nevelték szűkebb és tágabb környezetüket. Kúriájuk építése az 1600-as évek elejére tehető. A bejárati nagykapu a XVII. századra jellemző barokk-copf betétes díszítményekkel és a mai napig működő, restaurált oroszlános kopogtatóval a ház egyik legszebb része.
A kúriát 1760 körül kiegészítették, oszlopokkal, konzolokkal, lunettákkal díszítették. A stílusjegyek alapján valószínűsíthető, hogy a kor egyik legnagyobb osztrák építésze, Franz Anton Hillebrandt, a Magyar Királyi Kamara vezető építésze tervezte át. A Hillebrandt stílusát mutató árkádsoros belső udvarrész és a boltozatos, az eredeti kőburkolatot máig megőrző tornác jelenleg is az épület ékessége. Az átépítés 1771-ben fejeződött be. A család tulajdonában álló házban a polgárias, felvilágosult, pezsgő társadalmi élet egészen a második világháborúig tartott. A háborút követő államosítás után több magánlakást alakítottak ki a kúriában. Hosszú évtizedek teltek el, az épület romossá vált, homlokzata tönkrement. Egyedül az oroszlános kapu mutatta a ház egykori pompáját.
Mikortól állt a bortúristák és kirándulni, kikapcsolódni vágyók szolgálatába az épület?
Újjászületésére az Oroszlános Borvendéglő 2006-ra befejezett kialakításával került sor. A ház belső tervezését a budapesti Körtér Műterem végezte, Tompos Lajos vezető belsőépítész irányításával. A több művészeti-iparművészeti ágat és kézműves mesterséget (a textiles, a szobrász, a keramikus, a hímző, a fafaragó, a falfestő, az üvegműves, a grafikus, a bútortervező és a festőművész munkáját) összefogó belsőépítészeti tervezéskor végig ott munkált a háttérben a rég letűnt világ tisztelete, üzenetének keresése, amelynek eredménye nagy hatással van az ide belépő vendégekre.
Nemrégiben nagy fejlesztésen estek át. Ez pontosan mit érintett, illetve milyen elemekkel bővült a vállalkozás?
2010-ben kezdődött Tokaj-Hegyalja első Borhotelének beruházása, mely 2012-ben lezárult. A Borhotel 2012. április 02-án nyitott. A Kúria épületében meglévő 3 lakosztályunk így kiegészült 11 db kétágyas pótágyazható szobával. Az egykori Szirmay – kúriával szerves egészt alkotó, a kúria miliőjét hűen tükröző, méltó megjelenésű Borhotel várja az idelátogatókat. A 11 kétágyas pótágyazható szoba, stílusában a Borvendéglő hangulatát adja vissza, és csendes meghittségével a vidéki élet kényelmét, nyugalmát kínálja az idelátogatóknak. Fürdőházunkban infra kabin, finn szauna, pezsgőfürdő, élménydézsa és élményzuhany nyújt felüdülést vendégeinknek.
Ma milyen szerepet tölt be az Oroszlános hegyalján?
Az Oroszlános Borvendéglő a gasztronómiai megújulás egyik élharcosa kíván lenni Tokaj-Hegyalján, ami elsősorban a minőségi, helyi alapanyagok használatában, a szezonális ajánlatokban, a hagyományos és a modern konyhai technológiák ötvözésében mutatkozik meg. Étlapunkat a vidéki polgári és népi konyha hagyományain alapuló fogásokból állítjuk össze, szem előtt tartva az évszakokat és az ünnepeket is. Mint a régi háztartásokban, sok hozzávalót magunk készítünk. Vendégeinknek saját sütésű házikenyeret kínálunk, lekvárokat főzünk a Szirmay-kúria birtokán termett gyümölcsökből, de elteszünk befőtteket, zseléket, szörpöket is.
Gondolom a bor központi helyet foglal el az életükben.
A bort sokoldalúan használjuk fel; ételeinkben is megjelenik, de az asztalon minden ételünk mellé odaképzeljük és oda is kívánkozik: borokhoz ételeket, ételekhez borokat keresünk. Borházunk kínálatából a Szirmay-kúria saját borai mellett más tokaj-hegyaljai pincészetek válogatott borai és muzeális tételek közül ajánlunk ételeinket kísérő társakat.
Egy ideje már Önök is csatlakoztak a nemzetközi Slow Food mozgalomhoz. Ez pontosan hogyan ölt testet az Oroszlánosban?
2009 novemberében megalakítottuk a Slow Food Tokaj Conviviumot a Tokaj Pendits Szőlőbirtokkal karöltve. Az 1989-ben alakult Slow Food a biodiverzitás védelmét, az íz-nevelést, az emberszabású életmód elősegítését, a helyi közösségek által megtermelt termékek megóvását propagálja. Ma már a világ 132 országában több mint 100.000 tagot számlál.
A mozgalom alapját a helyi csoportok, a Conviviumok képezik. A Slow Food Tokaj Convivium a helyi hagyományok gyűjtését és megőrzését, ízműhelyek, szakmai kóstolók szervezését, továbbá a biodiverzitás védelmét (pl. elfelejtett gyümölcs- és zöldségfajták újratelepítése), az íz-nevelést, ill. a termelők-fogyasztók szorosabb kapcsolatának elősegítését tűzte ki céljául.
Az alapító tagok között van Gergely Miklós, az Oroszlános Borvendéglő tulajdonosa, Baranczó Attila séf valamint Wille-Baumkauff Márta és Stefan, a Pendits Szőlőbirtok és Pincészet tulajdonosai.
Milyen programokkal várják a vendégeket Tállyán?
Borhotelünkben különböző csomagok várják a hozzánk ellátogatókat. Igény szerint szervezünk vendégeinknek borbusz programot, pálinkatúrát. Rendszeresen szervezünk borvacsorákat, amelyek közül hagyományosan megrendezzük januárban a Vince-napi szőlőág szentelést és áldomást. A vacsorán a meghívott hegyaljai borászok saját maguk kínálják boraikat vendégeinknek. Augusztusban a Zempléni Fesztivál egyik gasztronómiai eseményét minden évben nálunk rendezik. A borvacsora során nemcsak remek borokkal, ízletes ételekkel, hanem magas színvonalú művészeti produkciókkal is kényeztetjük a közönséget. Szeptember végén kerül megrendezésre a Szent Vencel napi szőlős búcsú, mely 2 napos program. Első nap tállyai pincészeteket lehet látogatni, ahol a borászok kínálják boraikat és egyéb kulturális események kísérik a rendezvényeket. A második napon szent mise keretében zajlik a tállyai borászok borainak szentelése, borrendek felvonulása. Záróakkordként pedig az elmaradhatatlan Márton-napi libás borvacsorát említhetjük.
A nagyközönség most Budapesten is találkozhat Önökkel, hiszen az Oroszlános kitelepül a Nagy Furmint Február kóstolóra február 7-én. Ide mivel készülnek?
A már jól ismert Szirmay borfalatokkal készülünk: mangalica tepertőkrém, házi sajtkrém, falusi hús – pâte, kacsamáj – pâte, hagymalekvár, zöldségtatár – mindezeket házi kenyéren tálalva.
Továbbá két bort mutatunk meg az érdeklődőknek, a száraz, 2011-es Tokaji Furmint „Ház Borát”, valamint a szintén 2011-es Tokaji Furmint „Lilla” elnevezésű, késő szüretből származó, 76 g/l maradék cukrot tartalmazó tételünket.