Osztrák sí- és gasztrokalandok borokkal

Kókai-Nagy Tímea
2022. február 08., 09:07


Ausztriában mindent megtalálhatunk, amire egy néhány napos téli elvonuláshoz szükségünk lehet: rengeteg havat a síeléshez, gyönyörű tájakat, finom ételeket és jobbnál jobb borokat – ez utóbbiakat különösen nagy számban és változatos ízvilággal ahhoz képest, hogy nyugati szomszédunk szőlőtermő területeinek összmérete kisebb, mint Magyarországé.
Osztrák sí- és gasztrokalandok borokkal
A januári-februári időszak hideg és sötét napjait minden évben egy dolog segít elviselni: az, hogy tudom, hogy ha csak néhány napra is, de síelni megyünk. Már hetekkel korábban izgatottan várom a napot, amikor korán reggel útra kelünk, és meg sem állunk kedvenc osztrák síterepünkig, délután pedig már az elmúlt években jól megismert pályákon csúszunk le, aztán néha pihenni is betérünk az egyik hüttébe.
 
Mivel a sípályán jellemzően mínuszok vannak, sokszor még a szél is fúj, és néha olyan köd van, hogy az orrunkig sem látunk, ha az átfagyott síelő megéhezik, valami meleg ételre vágyik – én leginkább egy forró levesre. A hüttékben a leveskínálat nem a legbőségesebb, de egyvalami garantáltan mindig kapható, ez pedig a Frittatensuppe nevű étel, amit magyarul talán úgy magyarázhatunk el legkönnyebben, hogy ez egy húsleves palacsintatésztával. Nem cérnametélttel, nem csigatésztával, ahogy mi magyarok készítjük: az osztrák verzióban sok apró darabra felvágott palacsinta szerepel.
 
Ha valaki kicsit is járatos a konyhában, bizonyára tudja, hogy készül a húsleves és a palacsinta, ezek összekombinálása pedig már semmi nehézséget nem jelenthet – így ezt az ételt bármelyik vasárnapi ebéd első fogásaként könnyen elkészítjük, és még az az örömünk is meglesz, hogy síelős élményeinket is felidézhetjük a gőzölgő tányér fölött.
 
A húsleves hozzávalói
1 kg sertéshús vagy csont
4-5 db sárgarépa
1 db karalábé
kis darab zeller
1 fej vöröshagyma
esetleg néhány levél kelkáposzta

néhány szem feketebors
 
A palacsinta hozzávalói
125 g finomliszt
2 db tojás
2,5 dl tej
csipet só
olaj a sütéshez
 
A húst megmossuk, és kisebb darabokra vágjuk, a répát, a petrezselymet, a karalábét és a zellert, a hagymát meghámozzuk, a hagymán kívül az összes zöldséget feldaraboljuk (a hagyma egészben kerül bele a levesbe). Megfelelő méretű fazékba tesszük a húst (csontot), és felengedjük hideg vízzel, hogy ellepje. Feltesszük főni közepes lángon. Amikor hab keletkezik a leves tetején, leszedjük, kisebb fokozatra vesszük a tűzhelyet, beletesszük az összes zöldséget és megsózzuk, borsozzuk. Addig főzzük, amíg a zöldség és a hús is meg nem puhul.
Ha kész, kiszedjük a zöldségeket belőle, és leszűrjük. Amíg fő a leves, elkészítjük a palacsintát: a hozzávalókat csomómentesre keverjük, majd egy serpenyőben kisütjük. Ha kész, üresen feltekerjük, és csíkokra vágjuk őket. A leszűrt alaplébe beleszórjuk a palacsinta csíkokat, és petrezselyemzölddel vagy snidlinggel tálaljuk.
 
Bármennyire is könnyed, „kortalan” sportnak tűnhet kívülről a síelés (hiszen a legapróbbaktól az egészen idősekig bárkivel találkozhatunk a pályákon), azért komoly odafigyelést igényel. Éppen ezért senkit nem bíztatnék arra, hogy a „palacsintaleves” mellé bort is kérjen a hüttében, ugyanakkor, ha a napi sportolás után vagy otthon, „nosztalgiából” fogyasztjuk a levest, akkor bizony jól eshet mellé egy pohár bor – hiszen a folyadékból sosem lehet elég, főleg egy mozgalmas nap után.
 
Osztrák sí- és gasztrokalandok borokkal
 
De lehet-e leves mellé bort inni?
Talán felnőttként még sosem gondolkodtatok azon, hogy bármit is igyatok a leveshez (lehet, hogy ennek az az oka, hogy a legtöbben azt hallgattátok gyerekként a családi ebédeknél, hogy a levest egyétek, és ne a vizet igyátok helyette), pedig egy egész napos síelés után jól esik a sok folyadék – bármilyen formában is pótoljuk azt, ami napközben elveszett. 
A leves és a bor egyértelműen nem a leggyakoribb étel-ital párosítás, a választás nehézségét mindenképp az adja, hogy egy levesbe nagyon sokféle hozzávaló kerül – esetünkben hús, zöldségek, palacsinta, fűszerek. Hogy lehet egy ennyire összetett ételhez megfelelő italt találni?
A legtöbb leves – így a húsleves is – meglehetősen intenzív ízű, így az ehhez választott bornak inkább mellékszereplőnek kell lennie, mint főszereplőnek: viszont, ha egy nagyon gazdag leves mellé egy üde, friss bor kerül, az olyan kontrasztot adhat, mintha ételünkbe egy extra ízréteg kerülne. 
Szerintem ehhez – és a legtöbb - leveshez általában a ropogós, száraz fehérborok illenek a legjobban, amelyek azért kellően intenzívek. Egy Chablis, egy elzászi pinot blanc, egy olasz pinot grigio, egy spanyol albarino vagy egy ropogós, ásványos sauvignon blanc mind-mind remek párost alkothatnak ételünkkel. Egyszóval az olyan borokat, amelyeket egy-egy étkezés felvezetéseként innánk, a leves mellé is elkortyolgathatunk.
De ha már osztrák ételről beszélünk, mindenképp osztrák bort igyunk hozzá! Legfőképp azért, mert ha furcsán hangzik is, de így leszünk rendhagyóak: hiszen hiába szomszédunk Ausztria, ha bort választunk, nagy valószínűséggel nem az osztrák kínálatból tesszük azt – talán még akkor sem, ha éppen az országuk egyik síterepén vagyunk. Pedig, ha jobban belegondolunk, sem távolságban, sem időben nem jelentene nagy kitérőt, ha az utazásunk egy köztes állomásaként valamelyik osztrák borvidék meglátogatását is beterveznénk, és onnan szereznénk be néhány palack izgalmas tételt. Ha méltó osztrák „ellenfelet” szeretnénk az imént felsorolt borkínálatnak, nem kell sokáig gondolkodnunk: hasonló tulajdonságokkal bírhat egy száraz, aromákban és savban gazdag, kiváló rajnai rizling – mondjuk Wachau valamelyik lejtőjéről.
 
Egy kis édesség
Ha síeléskor nem akarjuk teletömni magunkat, azért ugye a leves után mindig van helye egy finom desszertnek? A Frittatensuppe után jól eshet a szintén furcsa nevű Kaiserschmarrn, az osztrák konyha egyik legegyszerűbb, ugyanakkor legnépszerűbb édessége, amelyet mi császármorzsaként ismerünk. De vigyázat, a valódi császármorzsa nem darából készül, ahogy sokan gondolják! Az igazinak palacsintatészta az alapja (és ha otthon készítjük, akkor örülünk, hiszen a leveshez már úgyis rengeteg palacsintánk sült), amelyet sütés közben apró darabokra szaggatunk. A porcukorral megszórt darabokat ezután – bár mi inkább baracklekvárral ismerjük – jellemzően almaszósszal együtt tálalják, de gyakoriak az olyan feltétek is, mint a piros bogyós gyümölcsök, vagy alapvetően bármi, amit palacsintára tennénk, remek párosítás a Kaiserschmarrnhoz is. Az étel neve még akkor is furcsán hangzik, és nehezen kimondható, ha valaki tud németül. Ha pedig szokatlan egy név, rögtön arra gondolunk, hogy biztosan a története is izgalmas. Biztosan nem tudható, hogyan készült az első császármorzsa, mivel több történet is olvasható ezzel kapcsolatban, de ezekben mindenképp közös I. Ferenc József, az Osztrák-Magyar Monarchia egykori uralkodójának személye.
 
A legvalószínűbb történet szerint az étel egy elrontott palacsintából született: állítólag a császár nagyon édesszájú volt, és imádta a palacsintát, olyannyira, hogy volt egy időszak, amikor állítólag minden héten tartott egy palacsintanapot. Az egyik palacsintás napon éppen új szakács volt a konyhán, aki izgalmában elrontotta a palacsintát. Túl vastag lett, de a szakácsnak már nem volt ideje újat sütni, így gondolt egy merészet: egy fakanállal darabokra tépte a palacsintát, rászórt egy kis porcukrot, és gyümölcsszósszal tálalta. Ahogy befejezte, már el is kezdett csomagolni, mert biztos volt benne, hogy ez volt az utolsó napja az udvari konyhán. A legenda szerint nagyot tévedett, hiszen a császárnak nemcsak, hogy ízlett az újdonság, de azt is értékelte, hogy szakácsa ilyen ügyesen megoldotta a váratlan helyzetet. 
 
Császármorzsa házilag, mazsolás almaszósszal tálalva
Hozzávalók:
4 db tojás kettéválasztva
12 dkg liszt
2,5 dl tej
fél citrom reszelt héja
1 evőkanál cukor
3-4 alma az almaszószhoz
4-5 dkg mazsola (borba áztatva)
cukor az almaszószhoz, ha nem elég édes
 
A tojások sárgáját kikeverjük a tejjel, reszelt citromhéjjal és a liszttel. A fehérjét a cukorral kemény habbá verjük. Óvatosan összeforgatjuk, és az így kapott serpenyőben kisütjük. Az almákat meghámozzuk, felöntjük azzal a borral, amelyet a mazsolához is használunk, és lassú tűzön puhára pároljuk addig, amíg a bor elpárolog. Ezután hozzáadjuk a lecsöpögtetett mazsolát, és ha nem elég édes az ízlésünknek, akkor cukrot adunk hozzá. Ha langyos vagy teljesen kihűlt a szósz (ez szintén ízlés kérdése), akkor már tálaljuk is!
 
Miközben már érezzük a desszert mennyei illatát, már csak a szokásos kérdésünk maradt: milyen bort válasszunk hozzá? A legkézenfekvőbb megoldás az, ha ugyanazt isszuk hozzá, amiben az almaszószt pároltuk vagy amibe a mazsolát áztattuk. Ez lehet egy kései szüretelésű rizling (szintén Ausztriából), egy chenin blanc a Loire völgyéből, az édesebb szájúak egy tokaji aszúval is próbálkozhatnak. Ha viszont nem almaszósszal készítjük, akkor is mindenképp a feltéthez válasszuk a bort, és biztosan nem követünk el hibát – legfeljebb csak akkor, ha nem készülünk legalább két palackkal!
 
Cikkajánló:

 
Winelovers borok az olvasás mellé