Az vagy, amit megiszol – hirdeti a Mitiszol Fesztivál jelmondata. A rendezvényen több mint 100 bor mellett, hasonló szellemiségben készült ételeket is kóstolhatnak majd a látogatók. Nézzük, milyen harapnivalók várnak a Millenárison november 12-én!
Házikó
A Házikó a hazai gazdálkodók áruit juttatja el a fogyasztókhoz. A szervezet valójában fenntartható módon termesztett és készített ételek közvetítőjeként működik. A kezdeményezés lényege, hogy a termelőtől közvetlenül a fogyasztóhoz kerüljenek a termékek, ne pedig a nagy elosztókba, ezzel egyben minimalizálva a szállításból és tárolásból eredő környezeti szennyezéseket.
Élő Bolygó Farm
Az Élő Bolygó Alapítvány Szentgál külterületén, a Bakony déli részén, 56 hektáron gondoz biodinamikus mintagazdaságot, ahol egy 16 hektáros legelőn élnek juhok, tehenek, kecskék, működik egy 7 hektáros mangalicakert, illetve a 3 hektáros baromfiudvar is. Zöldségeket egy 1200 négyzetméteres veteményesben, gyümölcsöket pedig egy hektáros, tájfajtákból álló gyümölcsösükben termesztenek. Többek között tejet, sajtot, tojást, húskészítményeket, mézet, lekvárokat, szörpöket, gyógynövényeket és fűszereket forgalmaznak.
Natura Hill
A Natura Hill Vendégház és Étterem egy ökológiai szemléletű birtok a Dunakanyarban. A vendéglátóhely minden szegletét a fenntarthatóság figyelembevételével tervezték. A Natura Hill séfje, Ruga Endre, azokból a friss alapanyagokból készíti ételeit, amelyeket a helyi termelői piacon, vagy a szomszédos gazdáktól szereznek be. Különös figyelmet fordítanak arra is, hogy a vendégek tudjanak megfelelő bort választani a felkínált fogásokhoz.
Pipacs Biopékség
A Pipacs Pékség kézműves szövetkezeti biopékség, amelyet olyan fiatalok alapítottak, akik olyan szakmát szerettek volna űzni, amellyel értéket tudnak adni az embereknek. „Szerettünk volna olyan kenyércsodákat készíteni, amelyek biztosan elnyerik a széles vásárlóközönség tetszését. S mivel legfőképpen valódi, élő mentoroktól szerettük volna megtanulni ezt a mesterséget, ezért úgy döntöttünk, hogy elszegődünk inasnak egy pár évre igazi kézműves pékmesterek mellé, méghozzá Franciaországba” - írják. 2013 végén jöttek vissza Magyarországra, és megnyitották organikus szemléletű pékműhelyüket, ahol természetes kovászból, bio lisztből, vízből és sóból készülnek a kenyereik.
Zsámboki Biokert
„Egészséges földön egészséges növények teremnek, ami később egészséges ételként kerül az asztalra” – vallják a Zsámboki Biokertben, ahol nagy figyelmet fordítanak a talajra, folyamatosan csökkentik a külső szerek használatát, földjeiket lovakkal és olyan szerszámokkal művelik amik óvják a talajt. A termőképességet a vetésforgó, a komposztálás és a zöld termések használata biztosítja. A fesztiválra pestoval, salátákkal, salsával, zakuszkával készülnek.
További információk a Mitiszol Fesztivál kiállítóiról itt találhatók.