Magyarország képviseletében - az Emberi Erőforrások Minisztériuma jóváhagyását követően - Cselovszki Zoltán, a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ elnöke, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság Világörökség Szakbizottságának elnöke január 30-án nyújtotta be a Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék kultúrtáj, illetve a Budapest-a Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út világörökségi helyszín megőrzési állapotáról szóló jelentéseket.
A közlemény emlékeztet arra, hogy a Világörökség Bizottság (VB) 35. ülésszakán, 2011 júniusában megvizsgálta, majd elfogadta a két magyarországi helyszín akkori megőrzési állapotjelentését; egyben felkérte Magyarországot, hogy 2013. február 1-ig újabb megőrzési állapotjelentésben számoljon be az előrehaladásról.
A tokaji és budapesti helyszínek megőrzési állapotjelentéseit a Forster Központ Világörökség Titkársága készítette el. A Világörökség Szakbizottság január 25-i ülésén a két megőrzési állapotjelentéssel egyetértett, és jóváhagyásra javasolta azokat a kultúráért felelős miniszternek.
Mindkét jelentés első része a VB ajánlásai alapján mutatja be a 2011 óta történteket, második, illetve harmadik része tájékoztat a világörökségi helyszínhez kapcsolódó eseményekről, a befejező rész pedig összegzést nyújt.
A tokaji világörökség helyszínnel kapcsolatosan a jelentés a részletesen bemutatott folyamatok között szól arról, hogy nem épül meg a korábban Szerencs határába tervezett szalmatüzelésű erőmű. A jelentés kitér a Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék történeti tájjá nyilvánítására, valamint a bányákkal kapcsolatos felmérés megkezdésére.
A budapesti világörökségi helyszín megőrzési állapotjelentése számba veszi a Belső-Erzsébetvárosban megvalósult, illetve tervezett beavatkozásokat. Beszámol a tervezett Bécsi utcai beruházás, valamint a Szépművészeti Múzeum bővítésének leállásáról (utóbbi helyett jelzi a városligeti Múzeumi-negyed tervét), továbbá a világörökségi terület lehetséges kiterjesztéséről a Margitszigetre.
A jelentés szól arról, hogy kötelezettségének eleget téve Magyarország tájékoztatta az UNESCO Világörökség Bizottságot a budapesti világörökségi helyszínt érintő négy projektről: a Várkert Bazár rekonstrukciójáról, a Kossuth tér és Országház Látogatóközpont építéséről, a tervezett városligeti Múzeumi-negyedről, valamint a Széchenyi tér felújításáról-átalakításáról.
Mindkét megőrzési állapotjelentés részletes áttekintést ad a világörökséggel kapcsolatos hazai jogszabályi változásokról, az örökségvédelmi intézményrendszer átalakulásáról. A dokumentumok hangsúlyozzák, hogy a világörökségi törvény és végrehajtási rendeletei nagymértékben javították a jogszabályi környezetet.
A VB felkérésének megfelelően meghívott UNESCO - ICOMOS "reaktív monitoring" szakértői misszió február 25. és március 1. között működik Magyarországon - közölte a Forster Központ.