A borok fogyasztása nem kell, hogy ütközzön a diétás céljainkkal, ha tudatosan választjuk meg őket. A diétás ételeinkhez választott borok nemcsak, hogy egy kis plusz élvezetet adhatnak az étkezésekhez, de mérsékelt fogyasztásuk jól beleilleszthető az egészségtudatos életmódba is. A száraz fehér- és vörösborok, valamint a brut pezsgők általában alacsonyabb kalóriatartalommal rendelkeznek, így ideális választásnak bizonyulnak azok számára, akik diétáznak, de szeretnék élvezni a borokat, is. Bemutatunk néhány diétát, amelyekbe a borok nemcsak beleillenek, hanem szinte, mondhatni, egyenesen kötelezőek.
A borok fogyasztása, mértékkel, számos diétás irányzatban teljesen elfogadott. Fontos azonban, hogy a diéta nem feltétlenül egyenlő a fogyással, sokkal inkább egy életmódváltásnak tekinthető.
Mediterrán diéta: zöldségek, halak és egy kis bor
A mediterrán diétát sokan az egyik legegészségesebbként tartják számon. Alapvetően a Földközi-tenger körüli országok hagyományos táplálkozási szokásain alapul. Ezen országok közé tartozik például Olaszország, Spanyolország, Görögország, de Magyarországon is egyre elterjedtebb a diéta által előírt alapelvek alkalmazása, amelynek középpontjában a növényi alapú termékek állnak, mint a zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek és teljes kiőrlésű gabonák. Az egészséges zsírok szintén fontos részét képezik a diétának, így bátran fogyasztható az olívaolaj, vagy a különböző magvak és diófélék. A halak közül is a zsírosabb fajtákat részesítik előnyben a követői: így a lazac vagy a makréla rendszeresen szerepelnek az étrendben. Bár ebben a diétában a hús-és tejtermék fogyasztás is megengedett, ezeknek az aránya jóval kisebb, mint mondjuk a növényi alapú termékeké.
A húsok közül a szárnyasok fogyasztása jellemző inkább, a tejtermékek közül pedig a fermentált termékeken van a hangsúly. A mediterrán diéta gazdag fűszerekben is: a bazsalikom, az oregánó, a fokhagyma, a rozmaring mind elengedhetetlen részét képezik az étrendnek.
A mediterrán táplálkozás kifejezetten javasolja a mértékletes alkoholfogyasztást, különösképpen a vörösborokat ajánlja az étkezések kísérőjeként. Az ezekben található antioxidánsok, különösen a resveratrol, kedvezően befolyásolhatják a szív- és érrendszeri egészséget, segíthetnek csökkenteni a rossz koleszterinszintet, növelni a jó koleszterint, valamint javítani az érfalak rugalmasságát, így csökkentve a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Emellett a vörösborban található polifenolok csökkenthetik a rák kialakulásának kockázatát, valamint lassíthatják az öregedési folyamatokat. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ezek a jótékony tulajdonságok a mértékletes és minőségi borfogyasztással hozhatók összefüggésbe.
Fehérborok közül a sauvignon blanc, valamint vermentino lehet kitűnő választás a mediterrán étkezéshez, hiszen előbbi, friss, citrusos ízvilágával jól passzol salátákhoz, zöldségekkel készült ételekhez és halakhoz, míg utóbbi enyhén fűszeres íze nagyon jól illik a halakhoz, tenger gyümölcseivel készült fogásokhoz.
Vörösborok közül a chianti, az olasz klasszikus, ideális választás lehet paradicsomos alapú ételekhez, például lasagnéhoz, tésztákhoz és pizzákhoz. A garnacha pedig tökéletes választás lehet húsos ételekhez, például bárányhoz, de a grillezett zöldségekkel is jól harmonizál.
Paleolit diéta: az ősi táplálkozás útján - borokkal?
A paleolit diéta egy olyan táplálkozási irányzat, amely azon az elképzelésen alapul, miszerint az embereknek az őseik életmódját kellene követniük, hiszen az őskori táplálkozás volt a legmegfelelőbb és legtermészetesebb számunkra. A diéta felfogása szerint az embereknek száműzniük kellene az étrendjükből az adalékanyagokkal dúsított, feldolgozott élelmiszereket, hiszen ezek hozzájárulhatnak a civilizációs betegségekhez. Az étrend alapvetően azt az irányelvet követi, hogy minden fogyasztható, ami természetes alapanyagokból készült, vagy a természetben megtalálható, így a húsok, a halak, a tojás, a gyümölcsök, a zöldségek és az egészséges zsírok. Azonban a feldolgozott élelmiszereket, mint például a cukrokat, a tejtermékeket, vagy a különféle adalékanyagokkal dúsított termékek fogyasztását teljes mértékben kerülni kell. De mi a helyzet ebben az esetben a borral?
A borkészítés során gyakran használnak a borászok különböző adalékanyagokat, mint például ként, ami segít megakadályozni a bor oxidációját, valamint antibakteriális hatása révén megakadályozza a nem kívánt mikroorganizmusok elszaporodását. Emellett a bor tisztítására és szűrésére különféle fehérjéket (például albumin vagy kazein) és zselatint alkalmaznak, hogy eltávolítsák a borból a szilárd részecskéket és zavaros anyagokat. Előfordulhat az is, hogy a borhoz cukrot adnak az erjedés során a kívánt alkoholszint elérése érdekében.
Ezek mind valamilyen szinten adalékanyagnak számítanak, azonban a legtöbb esetben elengedhetetlenek a minőségi borkészítésben. Napjainkra azonban az a jellemző, hogy a borászok igyekeznek minél kevesebb adalékanyagot alkalmazni, sőt az is előfordulhat, hogy szinte egyáltalán nem használják ezeket. A natúrborok, vagy a bio borok, melyek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, jóval kevesebb mesterséges adalékanyagot tartalmaznak, mint a hagyományos borok. Ebben a megközelítésben a natúrborok és a bio borok abszolút jól beleillenek a paleolit diétába, hiszen csak természetes alapanyagból készülnek. Ezek a borok az olyan embereknek is alternatív megoldást kínálhatnak, akik érzékenyek a borokban található kén-dioxidra vagy más adalékanyagokra.
Ketogén diéta: a száraz és alacsonyabb alkoholtartalmú borok élvezete
A ketogén diéta egy alacsony szénhidráttartalmú, emellett magas zsír- és mérsékelt fehérjebevitelt javasló étrend. A diéta célja, az, hogy a szervezet a szénhidrátok helyett zsírt használjon elsődleges energiaforrásként. A diéta alapelve, hogy szénhidrátbevitel a lehető legkisebb legyen, jellemzően 20-50 gramm, de ebben nagyfokú szórás tapasztalható egyéni céloktól függően. A ketogén diéta előnye közé tartozik a jobb vércukorszint-szabályozás kialakulása, a mentális egészség javulása, valamint a súlyvesztés, természetesen a megfelelő napi kalóriabevitel betartása mellett.
A diéta során fogyaszthatóak a halak, a tejtermékek, a diófélék, az egészséges olajok, tehát minden olyan élelmiszer, amely magas zsír-és/vagy fehérje tartalommal rendelkezik. Kerülendők azonban a cukrok, a gyümölcsök, valamint összességében minden magas szénhidráttartalmú élelmiszer.
A borok esetében az átlagos szénhidráttartalom attól függően változik, hogy egy adott pohár bor hány gramm cukrot és hány gramm alkoholt tartalmaz. Ezen elgondolás szerint a száraz, alacsony alkoholtartalmú borokban van a legkevesebb szénhidrát-mennyiség, míg az édes borokban a legtöbb. Száraz borok esetében átlagosan 0,5-2 gramm/deciliter a szénhidráttartalom, a desszertboroknál ez a szám akár 15 gramm/ deciliter is lehet, amely nagyrészt cukor formájában van jelen. Ezen számok alapján a szárazabb változatok abszolút részét képezhetik a ketogén étrendnek, természetesen mértékkel fogyasztva.
Fehérborok közül a száraz chardonnay, különösen jól illik a ketogén diétához, főként húsos, sajtos vagy zsírosabb ételekhez. A fás érlelésű chardonnay-k gazdag, vajas textúrája és enyhe fűszeressége szép harmóniában állnak a ketogén étrend gazdagabb, zsírosabb ételeivel.
Vörösborok közül a cabernet sauvignon, a maga erőteljesebb ízvilágával jól illik a zsírosabb húsokhoz, mint a steak vagy bárány. A merlot, könnyedebben fogyasztható vörösbor, amelynek enyhe tanninjai és lágy savai nem okoznak plusz terhelést az emésztésnek.
A sirtfood diéta alapját az adja, hogy bizonyos ételek, az úgynevezett sirtfood-ok hatékonyak lehetnek a fogyásban, javíthatják az anyagcserét, és támogathatják a zsírégetést. A sirtuinok olyan fehérjék, amelyek segíthetnek a sejtek védelmében, a gyulladások csökkentésében, valamint az anyagcsere gyorsításában, ezáltal pedig segítséget nyújthatnak a zsírcsökkentésben.
A diéta alapvetően két szakaszból áll: az első szakasz hossza 7 nap, melynek során az a cél, hogy minél több súlyt veszítsünk, így nagyjából napi 1000 kalória a megengedett.A második fázisban a napi kalóriabevitel 1500 kalóriára emelkedik, melynek célja a súly megtartása. A Sirtfood diéta azon ételek fogyasztására összpontosít, amelyek gazdagok sirtuin aktiváló vegyületekben. Ilyen ételek lehetnek a bogyós gyümölcsök, a káposztafélék, a zöld tea, a diófélék, de ide tartozik a vörösbor is. A sirtfood diétában különösen fontos a resveratrol tartalom, mivel ez a vegyület elősegíti a sirtuin fehérjék aktivitását. A resveratrol megtalálható a vörösborban, különösen a pinot noir, cabernet sauvignon és malbec fajtákban, amelyek így ideális választások a diéta során.
Alacsony kalóriatartalmú diéta: csak számolgatnod kell
Az alacsony kalóriatartalmú diéták lényege, hogy kevesebb kalóriát kell fogyasztani, mint amennyit egy normál ember naponta felhasznál. Ezáltal kalóriadeficitet eredményeznek, ami zsírvesztéshez vezethet. Az alacsony kalóriatartalmú diéta során a napi kalóriabevitel tipikusan 1200-1500 kalória között mozog nők számára, és 1500-1800 kalória között a férfiak számára, de ez egyéni igényektől függően változhat.
A diéta nem zár ki semmilyen ételcsoportot, csupán a kisebb kalóriatartalmú ételekre helyezi a hangsúlyt, amelyek sokáig teltségérzetet biztosítanak. Ilyen ételek a zöldségek, gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák, vagy az alacsony zsírtartalmú tejtermékek. Ebbe a diétába a pezsgők, valamint a borok is könnyedén beilleszthetőek, ha tudjuk pontosan mennyi kalóriát tartalmaz a kedvenc alkoholos italunk. 1 dl száraz pezsgő kalóriatartalma például körülbelül 65 kcal, 1 dl fehérboré 65-70 kalória, vörösborok esetében pedig ez a mennyiség 70-75 kalóriát tartalmaz.
Fehérborok közül 1,5 dl száraz pinot grigio 100–110 kalóriát tartalmaz. Friss, ásványos íze jól passzol könnyű halételekhez, salátákhoz, tenger gyümölcseivel készült fogásokhoz. Vörösborok közül a pinot noir egy alacsony tannintartalmú, könnyed vörösbor, amelyből egy pohár körülbelül 120 kalóriát tartalmaz, és jól illik a könnyebb húsételekhez, például csirkéhez, pulykához vagy grillezett zöldségekhez.
Egy kis rugalmassággal, mértékkel tehát a borok és pezsgők részesei lehetnek étrendünknek, akár akkor is, ha éppen valamilyen diétás életmódot követünk. Nem érdemes tehát őket száműznünk az étrendükből, hiszen egy gondosan megtervezett életmódban a borok és pezsgők tökéletesen illeszkedhetnek a mindennapjainkhoz, gazdagítva az étkezéseinket, és élvezetet csempészve az életünkbe, anélkül, hogy hátráltatnák céljaink elérését.
A cikkben szereplő életmódbeli javaslatokat betegség vagy bármilyen érzékenység esetén csak orvosi konzultáció után javasolt követni.