Mit jelent a fenntartható fejlődés? Hogyan köthető a borászatokhoz? A többi között ezekre a kérdésekre keresi a választ egy nemzetközi kutatás. A magyar fogyasztókat is megkérdezik. A kutatás eredményéről hamarosan mi is beszámolunk, addig is érdemes kitölteni a kérdőívet.
- Sok érdekes kérdésre keressük és találjuk meg a választ életünk során, így napjainkban a fenntartható fejlődés fogalmával is egyre többször találkozunk – mondta Tari Katalin, aki a nemzetközi kutatás magyarországi szálát tartja a kezében. – Ha egy állapot fenntarthatatlan, akkor egyből tudjuk, hogy az elfogadhatatlan, de ha egy állapot vagy tevékenység fenntartható, avagy egy cég a fenntartható fejlődést tartja szem előtt, nem biztos, hogy mindenkiben tisztázott mi ennek a pontos jelentése.
- A fenntartható fejlődés általánosan megfogalmazva a folyamatos fejlődést jelenti anélkül, hogy veszélyeztetnénk a jövő nemzedékek esélyét, hogy ők is kielégíthessék a szükségleteiket. Tehát egyensúlyt kell teremteni a jelen igények kielégítése és az utókor életkörülményeinek a fenntartása között. Itt lehet említést tenni a fenntartható fejlődést támogató vállalatokról, melyek a környezet megóvásával segítik a folyamatot, illetve a bio borászatokat, ahol minimális és környezetbarát vegyszereket használnak. A fogalom azonban ennél sokkal összetettebb, hiszen sokkal többről van szó. Arra a kérdésére, hogy mi a fenntartható fejlődés, egy háromdimenziós rendszer adja meg a választ, mert a társadalmi és a gazdasági fejlődés, valamint a környezetvédelem összehangolása révén jön létre a fenntarthatóság.
- A borászatok, illetve az általuk készített bor tehát akkor tekinthető fenntarthatónak, amennyiben a környezet megóvását szem előtt tartják és előnyben részesítik a megújuló energiaforrások használatát, a pénzügyi hátteret bölcsen használják ki, és e mellett az alkalmazottak jóléte, oktatása és harmóniája garantált. Úgy kell műveljék a földet, hogy az az utókor számára is termőképes legyen, illetve úgy kell termeljenek, hogy az minél inkább költséghatékony legyen, valamint olyan környezetet kell teremtsenek, hogy a dolgozók jól érezzék magukat. Mindez egy összetett folyamat, amely lépésről lépésre kíséri mindennapjainkat, így a szőlő- és bortermelési folyamatokat is.