BOR-COOL-TÚRA: Budavári Bormustra


2010. november 02., 13:58


Idén is eljött a szeptember, így ismét útnak indulhattunk a Budai Várba, hogy kicsiny Hazánk hatalmasságán ámuldozva, széles mosollyal az arcunkon, boldogan kóstolgassuk kedvenc és leendő-kedvenc borászataink gyermekeit.
BOR-COOL-TÚRA: Budavári Bormustra
 
Külön öröm volt a határon túli magyar termőterületek borait látni és kóstolni, valamint szintén üde színfoltot jelentettek a külföldi borászatok standjai, bár – engedjétek meg nekem ezt a patriotizmust – szerepük a magyar borok mellett legfeljebb a tisztes helytállás lehet.
Két napba kellett belesűrítenem a kóstolási programot, ráadásul úgy, hogy mindkét este még értelmes társalgást is elvártak tőlem, szóval csitítgatva a bennem felmorajló kóstolási- és tudásvágyat, igyekeztem ésszerűen tervezni.
Az első nap adott volt: a már hagyományosnak mondható és a Dionysos Borház által szervezett kóstoló során alkalmunk van a borászokkal beszélgetni, akik maguk mutatják be a kóstolt borokat. Igazán ígéretesnek tűnt a dolog idén is, vágjunk hát bele!
Egy príma brut pezsgővel kezdtünk a Kreinbacher birtokról! 2008-as palackos erjesztésű pezsgőjük furmint és hárslevelű házasításából származott. Somló jelen volt velünk, ez kétségtelen, soha rosszabb kezdést! Barát Sándor, nevéhez illő stílusban avatott be minket a titkokba, tervekbe, így kiderült az is, hogy bizony a rendkívül szigorú szőlőválogatás nem mindig ördögtől való dolog, az már szent.
 
Könnyes búcsú után átruccantunk Mórra, ahol „Miklóscsabi” roppant közvetlen előadásmódját ismerhettük meg 3 remek bora kíséretében. A Haramia Cuvée-ben a leányka kacérságát és a pinot blanc fűszerességét a rizlingszilváni fogja össze igen nagy sikerrel. A Moorer olyan, mint a fajta: ezerjó. Végül a Nirvana 2009 jött, töppedt móri ezerjóból, számomra keserűmandulával, valamint kicsit keleties ízjegyekkel. Megköszöntük a bemutatót és haladtunk tovább.
Egerbe tettük át a székhelyünket, és Hagymási Józsefre bíztuk magunkat, ami bizony igencsak jó döntésnek bizonyult. A visszafogott és szerény borászember mondatról-mondatra nyílt ki és rájöttünk, hogy a rögtönzött előadás mögött valós emberi értékek lapulnak és nem utolsósorban remek érzék a borászathoz. 2005-ös Olaszrizlingje már indulásnál meglepett a komplexitásával, hogy aztán a Kadarka (2009) és a Bikavér Superior (2005) után egyik ámulatból essünk a másikba, pláne hogy hátra volt még a Föld és Lélek fantázianévre hallgató 2003-as Cabernet Sauvignonja! Barátaim a borban, boldog voltam! A kadarka illatában a cseresznyepálinka, ízében a falusi nagymamás íz-emlékek jelentek meg, a bikavér egyszerre volt animális és fűszeres (szerecsendió!), mégis visszafogott, végül pedig a Föld és Lélek valóban megteremtette bennem azt a harmóniát, amire rendeltetett. Nem akartam továbbmenni, de a vonakodásom csak addig tartott, amíg megtudtam, hogy Szekszárd felé vesszük az irányt, ott pedig az egyik kedvenc borászom vár minket szeretettel. Ő pedig Eszterbauer János.
A címkéken a családi felmenők, a palackokban a csoda található. Nagyapám kadarkájával kezdünk. Briliáns, de egyből jön Tüke, a Bikavér. Nem tisztem eldönteni a bikavér küzdelmet Eger és Szekszárd között, mert azért gróf Buttler, Gál Tibor, St. Andrea, Demeter Csaba, Hagymási József és még sorolhatnám az egri borászokat és pincészeteket, igazán magasra teszik és tették a mércét, de hát a kóstolás az szubjektív dolog és nálam bizony a Tüke az bikavér a javából!!! Jött még Pinceátlag, Mesterünk, a lenyűgöző Tivald és rengeteg mese, történet a borról, családról, hivatásról, elhivatottságról és emberségről, amíg egyszer csak azt nem vettem észre, hogy véget ért ez a nap és tapasztaltabban, na meg sokkal boldogabban indulok lefelé a várbusszal és kavargó gondolatokkal a fejemben.
Minél több borásszal van szerencsém személyesen is találkozni, annál inkább erősödik bennem a vágy, hogy kicsit olyan lehessek, mint ők. Mennyire ősi és Istentől kapott ajándék - és felelősség is egyben - együtt élni a természettel?! Látni a valós értékeinket és esetleges korlátainkat, átélni azt az erőt, ami körülvesz minket, ami megtanít az alázatra és tiszteletre, és segíteni a szőlőnek, hogy megszülessen az a csoda, amit mi bornak hívunk. Este otthon lefeküdtem és alig vártam a vasárnapot, hogy visszatérhessek.
Blazsovszky Péter
Winelovers borok az olvasás mellé