Az első Egri Borászok Éjszakáját öt évvel ezelőtt, Gál Tibor - legendás egri borász - halálának ötödik évfordulóján rendezték meg. Akkor született meg az egri csillag ötlete. Ezen a hétvégén, március 14-én az Egri Csillag Szalonon mutatják be a fehér házasítás új, ötödik évjáratát.
A februárban megtartott, második Egri Borászok Éjszakáján az egri csillag helyzetét vitatták meg a termelők. Ifjabb Gál Tibor beszédével indult az este. A borvidéket és a közösséget nem az összefogásba vetett hit, hanem az egyéniségek viszik előre – fejtette ki véleményét a fiatal borász. Szerinte a sok egyéniség színessé teszi Egert. De hogyan értsük meg a másik gondolatait, azt, hogy ki, mit, miért csinál? – tette fel a kérdéseket a jelenlévők számára. Gál Tibor véleménye szerint fontos, hogy a borászok elfogadják egymás gondolkodását, és értékeljék egymás munkáját.
Szerinte az elmúlt öt évben a fehér házasítás ügye lustán megy csak előre. A termelőkben rendre felmerül a kérdés, van-e igény a csillagra a piacon, lehet-e borvidéki szinten együtt építeni a márkát?
A vacsorával egybekötött beszélgetés alatt többen is felszólaltak, kisebb és nagyobb pincészetek képviselői is. Varsányi Lajos meglátása, hogy egyre népszerűbb az egri csillag a kereskedelemben. Nagy jövő áll előtte és jó úton halad a borvidék. Pozitív jövőt lát neki, csak még időre van szükség, nem szabad türelmetlennek lenni a termelőknek - mondta. Varsányi Lajos szerint a bikavér mellett az egri csillagnak kell lenni a zászlóshajónak.
A kisebb pincészetek borászai túl soknak tartják a csillag szabályzatában a meghatározott, minimálisan kötelező négy szőlőfajtát, hiszen nincsen olyan fajtaválasztékuk, amiből összeállíthatnák a kívánt egri csillagot.
Adamovich Károly, a Gróf Buttler Borászattól úgy vélte, hogy a termékleírásban egy bökkenő van, nem tér ki a borászati technológiára. Szőlőt lehet vásárolni másoktól, de nincsen közös megegyezés a csillag klasszifikációját tekintve.
Fontos a borfogyasztónak, hogy ha a boltban vásárol egy egri csillagot, akkor tudja, hogy mire számíthat. Nem mindegy, hogy egy könnyed, reduktív, illatos vagy egy hordós, testes bor van a palackban. Meg kell határozni az egységes stílust, amit a classicus, a superior és a grand superior csillag képvisel. Tarjányi Gyula (Tarjányi Pince) hisz a fehér házasítás jövőjében, hiszen a versenyeken elért eredmények is ezt mutatják.
Csendes a borvidék mozdonya - így kezdte el beszédét Gál Lajos. A 2000-es évek elején sok szőlőt telepítettek a régióban, de nem gondoltak bele a termelők, hogy majd el is kell adni a termésüket. Nagy harc van a borpiacon, hogy értékesíteni tudják a termékeket. A fogyasztókért mindent meg kell tennünk, mondta Gál Lajos. A stílusoknak közelítenie kell, főleg az alap egri csillagénak, amiből a legnagyobb mennyiségben állítanak elő.
Idősebb Gál Tibor halála után tíz évvel sem tudunk olyan közösségben gondolkodni, mint ő - fájlalta Simon József, a Simon Pincészet borásza. Meg kellene határozni magukat és elképzeléseiket - véli Simon. „Legyünk büszkék arra, ahol élünk, az önbizalom duplát fog érni és örüljünk a másik sikerének is!” – szólított fel mindenkit a borász.
Az Egri Korona Borházat Rácz Kinga képviselte, akinek az a meglátása, hogy nagyon kevés a kommunikáció az egri csillagról, így sok kérdés merül fel egy-egy kóstoló során.
A megbeszélésen rengeteg kérdés került elő. Túlszabályozza magát az Egri borvidék? A kommunikációban kéne rendet tenni és újítani a termékleíráson? Őszintén, tartsa fel a kezét az a borkedvelő, aki pontosan tudja, hogy mit lehet egri csillagnak nevezni a szabályozás szerint! Vagy ez nem is fontos, elég lenne, ha egységes stílusban gondolkodnának a borászok? Rengeteg megválaszolatlan kérdés, pláne akkor, hogyha arra figyelünk, amit ifjabb Gál Tibor mondott. Szerinte kilencven százalékban a csillagra és bikavérre kellene koncentrálni a pincészeteknek Egerben, a maradék tíz százalék pedig lehetne a különlegességeké.