Színes-szagos beszámolónkban követheted végig az eseményt, amelynek végén kiderül, ki kapja meg az egyik legrangosabb hazai boros elismerést.
Idén immár 15. alkalommal kerül megválasztásra a Borászok Borásza. A díjat Rókusfalvy Pál 2007-ben azzal a céllal hozta létre, hogy minden évben elismerjék a Kárpát-medence legjobb borászának teljesítményét. Egyedisége és hitelessége abban rejlik, hogy a győztest mindig a szakma, vagyis maguk a borászok választják ki.
2019-ig az ünnepélyes eredményhirdetésre egy látványos gálavacsora keretében került sor (hogy milyen látványos szokott lenni, arról itt meg lehet bizonyosodni), tavaly viszont a COVID miatt az etyeki Rókusfalvy Birtokra költözött át a rendezvény. A szűkebbre szabott keretek ellenére a hangulatra ott sem lehetett panasz, így idén is bizonyára remek díjátadónak nézünk elébe.
A kellő feszültség megteremtése érdekében a szokásoknak megfelelően április végén a szervezők nyilvánosságra hozták az 5 dötős nevét tartalmazó listát, ami így néz ki:
Bárdos Sarolta, a Tokaj Nobilis pincészet alapító-tulajdonososa.
Bodó Judit, szintén Tokajból, a Bott Pincétől.
Ipacs Szabó István, aki idén köszönt el a Vylyan Pincészettől, hogy mostantól csak a saját villányi borászatára koncentrálhasson.
Kiss Gábor, szintén Villányból, az újonc a döntőben.
Liptai Zsolt, a Pannonhalmi Főapátság főborásza.
A Borászok Borásza mellett 2012 óta minden évben Borászok Barátja díjat kap egy civil személy, aki saját területén sokat tesz a magyar borok ügyéért. Az idei jelöltek:
Ambrus Lajos, József Attila-díjas író, szőlőbirtokos, a Food&Wine kiváló vendégszerzője
Bányai Gábor Botond, Borszakíró, Borigo Magazin
Fiáth Attila, Budapesti Corvinus Egyetem professzora, nemzetközi borakadémikus
Az ünneplés pillanatai a vacsoraasztalnál a Banjo Brothers kíséretében (tagjai: Bényei Tamás - banjo, trombita, ének , Gáspár Pál – banjo, ének, Bényei Tibor – tuba).
Ezzel véget is ért a 15. Borászok Borásza díjátadó, búcsuzom tőletek! Köszönöm a figyelmet, további szép estét!
20:30
Rókusfalvy Pál betereli a vendégeket a terembe, megkezdődik a hivatalos program. "Borászokat jöttünk ünnepelni, ez az első hivatalos boros esemény a nyitás után" - mondja.
A hivatalos megnyitás Dr. Nagy István agrárminiszterre vár. Ő is kiemeli, milyen fantasztikus újra együtt lenni a nehéz idők után. Köszöntetét fejezi ki, hogy a borászok az elmúlt másfél évben is töretlenül végezték a munkájukat. Emíltést tesz arról, hogy az 15. Borászok Borásza díjátadó, erre az alkalomra egy emlékkönyv is megjelent. "A díj túlmutat a borszakma keretén, nemzedékeken átnyúló gondolkodásban mutat példát minden mezőgazdasági ágazat szereplőinek" - zárja mondandóját a miniszter.
A győztesek kihírdetése előtt rövid videóüzenetben beköszön Caroline Gilby Master of Wine, aki 2018-ban kapta meg a Borászok Barátja díjat. Mint mondja, minden jelölt megérdemelni a győzelmet, hiszen rengeteg munkájuk van a magyar felvirágoztatásában. Reményét fejezi ki, hogy hamarosan Magyarországra látogathat.
Az első díj, a Jövő Borásza ösztöndíj, amit Takács Réka Emese, az egri Eszterházy Károly Egyetem hallgatója kap meg. Az 1 millió forintos ösztöndíjból Bordeaux-ba fog utazni gyakorlatra.
A Borászok Barátja díj jelöltjeit a tavalyi győztes Szabó Edit mutatja be. "Nagyszerű, hogy a Borászok Barátja díj által a borászok megismerik és elismerik a borszakírók munkáját, akik nagyban segítik a magyar borágazat fejlődését" - mondja. Végül színpadra hívja a győztest, Bányai Gábor Botond, a Borigo alapító-főszerkesztőjét, aki megképje a jelképes pincekulcsot is, a szabad bejárást a magyar borászokhoz. Bányai Gábor Botond beszédében köszönetet mond a vele 17 éve együtt tartó kollégáknak, az ő pályafutására nagy hatást gyakorló Mészáros Gabriellának (Borkollégium alapító). "A magyar borszakírás régóta nehézségekkel küzd, márpedig magyar borszakíró nélkül nincs magyar bor. Figyeljünk rájuk" - zárja mondandóját.
Az est fénypontja a Borászok Borásza díj átadása, a jelölteket a tavalyi győztes Áts Károly mutatja be. "A világ, a borfogyasztók nyernek ma" - mondja többek között a boríték kibontása előtt, amire felhívják újra a színpadra Dr. Nagy Istvánt is, aki felolvassa a győztes
Bodó Judit
nevét. Bodó Judit elérzékenyülve veszi át az emléktáblát és mond beszédet. "Ezt a díjat ketten kaptuk Józsival, mindenki tudja, mi ketten vagyunk egyek. Ő végzi a munkát én pedig panaszkodom, hogy milyen nehéz. Nagyon meglepett a díj, mert mi nem is készültünk soha tudatosan borászat alapítására. Józsi művészettörténész én mezőgazdász vagyok. Másodlagos fontosságúnak tartom a borok pH-ját, maradékcukor-tartalmát, számomra a bor egy évszázadokon átívelő hagyomány továbbadása. A borászkodás mellett a helyi érték elültetését az emberekben ugyanúgy a küldetésünknek tekintjük, hogy Tokajban egy valódi polgári társadalom alakulhasson ki. Ennek érdekében segítjük kis falunkban a termelőket, hogy rajtunk keresztül ők is boldoguljanak, de a helyi gyerekeknek is számos kezdeményezéssel próbálunk helyben jövőképet biztosítani. Meggyőződésünk, hogy borászként több a feladat, mint hogy jó bor kerüljön az asztalra, a hagyományt kell éltetnünk."
Gratulálunk Bodó Juditnak, aki a hagyományoknak megfelelően szintén emlékcsillagot kap a Bazilikával szemben, az avatásra június 11.én kerül sor.
19:15
A Borászok Barátja egyik díja minden Borászok Borsza jelölttől 1 palack bor, vagyis összesen 50 palack. Jó dolog jóban lenni a borászokkal.
19:05
Utolsó percek az eredményhirdetés előtt.
18:40
"Még mindig én vagyok a legfiatalabb, nem gondolom, hogy én fogok nyerni" - hangzik Ripka Gergő, az egyik jelölt esélylatolgatása a Borászok Barátja díjat illetően.
18:20
"Csendesebb, nyugalmasabb lett az életem" - mondja Ipacs Szabó István (középen a fotón), aki 22 év után idén köszönt el a Vylyan pincészettől, hogy saját villányi borászatára koncentrálhasson. Nem számolja egyébként, hányadszor jutott be a Borászok Borásza döntőjébe, de szerinte idén sem ő fog nyerni.