A Vylyan Szőlőbirtok és Pincészetről eddig is tudott volt, hogy szoros szálakkal igyekszik magát hozzáfűzni a művészethez, de újabban a szintén a villányi borvidékről származó Jackfall Bormanufaktúra is efféle szárnypróbálgatásokba fogott. Mindkét borászat esetében az a cél, hogy a borkóstolásnak, a borfogyasztásnak olyan új tereket szerezzenek, melyek igényes - akár eddig meg nem szólított - közönséget vonzanak.
Nem tudják, mit tesznek 5 perc múlva
A Vylyan rendre összeköti háztáji bormarketingjét a művészettel. Minden évben címkepályázatot ír ki Bogyólé nevű primőr bora kapcsán, ahol ifjú, Pécsett tanuló grafikusok mecénásai kíván lenni. Tavaly az elmúlt hét év címkéiből rendeztek tárlatot a pécsi Hattyúház Galériában. A †Cseh Tamás és Törőcsik Mari védnöksége alatt életre hívott, a Magyar Fesztiválszövetség által kiváló minősítést kapó Ördögkatlan Összművészeti Fesztiválnak pedig állandó helyszíne a Vylyan terasz. A villányi pincészet által létrehozott Művészhordók Kiállítás pedig szintén elválaszthatatlan része a fesztiválnak. Mindezek helybeni tevékenységek, ahol számos lehetőség nyílik a borok prezentálására, kóstoltatására, értékesítésére.
Ha egy pincészet a fővárosba látogat borait népszerűsítendő, akkor általában borvacsorát, borkóstolót vagy egy többedmagával történő borbemutatót tart, többnyire étteremben, borbárokban, hotelek rendezvénytermeiben, de egyre többször múzeumokban, galériákban. A Debreczeni Mónika (balra) igazgatta Vylyan birtok ezúttal mással, a szokásostól eltérő dologgal próbálkozott. Borkóstolóját a VI. kerületbe, az Ó utcai „kreatív töltőállomásra”, az IMPRÓba vitte, ahol a Momentán társulat interaktív improvizációs előadásával kötötte össze. A Momentán csapata 10 fiatal színészből áll, s minden este úgy mennek fel a színpadra, hogy állítják, „fogalmuk sincs, mit tesznek a következő pillanatban”.
Az est a borral s a vendéglátással kapcsolatos művek felolvasásával indult. Külön öröm volt, hogy a kóstolandó tételek mellé ezúttal kreatív elgondolások alapján nem a rongyosra idézett Márai és Hamvas gondolatok, hanem szélesebb körben kevésbé ismert alkotások lettek összeválogatva. Örkény István novellája, a Badacsony közben a Vylyan Chardonnay Herka 2011 került a poharakba. Radnóti Miklós Á la recherche című verse mellé az Ördög névre keresztelt zweigelt, kékfrankos, kadarka, merlot 2009-es házasítás, míg Petőfi és Petri két verse mellé már egy komolyabb tétel, a 2008-as Syrah-t kóstolhatta a közönség. A borok mellé pedig Horváth Kata (Büfé Budapest) vaníliás-körtés-gorgonzolás párnácskáit, Madras currys répamártását, tepertős házi kalácsát áfonyás meggyes rilette-jét, valamint narancsos syrah-s tejeskávékrémét kínálták a széksorok között. A bor – irodalom – gasztronómia trió után pedig különböző improvizációs előadásokat élvezhettek a nézők a saját ötleteik alapján – azt ugyanis, hogy a társulat éppen milyen szituációt elevenített meg a színpadon, maga a nagyérdemű dönthette el, saját – sokszor – hajmeresztő ötlete és instrukciója alapján.
A Momentán Társulat lehengerlően impulzív. A tagok (balra) lazán, narancssárga egyenpólóban, jelmezeket és kellékeket mellőzve, elemi erővel hatnak a rekeszizmokra és szerencsére tényleg nem tudják, mit tesznek 5 perc múlva. Érdemes böngészni a műsorkínálatukban, az improvizáció mesterei ugyanis a színpadra rögtönzött mozifilmektől az interaktív lélekbúvárkodáson át a verbális pankrációig mindenre képesek. A Vylyannal pedig egyre szorosabbra fűzik kapcsolatukat, így egészen bizonyos, hogy lesz még közös fellépésük a közeljövőben.
Csokoládé és borkóstoló a magyar szecesszió szentélyében
A szecesszió eléggé megosztó, jobbára művészeti irányzat, szemlélet, mintsem egységes stílus. Maga a szó kivonulást jelent. A szecesszió arra törekszik, hogy a történeti múlttól, a korabeli akadémikus festészettől elszakadva új, a modern élet lendületét híven kifejező formákat teremtsen, s szabadon áramló formáihoz a növényvilág stilizált motívumait veszi alapul. Az V. kerületi Honvéd utcában sétálva mindez rögtön lerí a Magyar Szecesszió Házáról (balra), melynek üvegportálján, ablakain és erkélyein növényi és geometrikus mintákra építő hullámzó ornamentika jelenik meg, hangsúlyos, élénk falszínekkel, kevés szögletes, de annál több gömbölyű fronti formával. Az épületbe belépve rögtön a magyar békebeli századfordulós hangulat az akkori budapesti polgári élet elevenedik meg. A 600 négyzetméter feletti területen korhű bútorok, dísztárgyak, festmények és használati eszközök idézik meg a huszadik század elejét az 1903-ban Vidor Emil által, a Bedő család részére tervezett házban.
A belső kiállítótér három szintjén megtekinthető művészi színvonalon kivitelezett dísztárgyak és az enteriörök mellett, a kávézóban, reggelente frissen sült croisant, és egész nap házi- és cukrászsütemények, és Brebovszky Sára kávékülönlegességei, teái és forró csokoládéi várják a vendégeket.
Ami pedig a gasztronómiai programokat illeti, merthogy a ház újabban ebbe az irányba is nyit, legutóbb a Jackfall Bormanufaktúra bor- és csokoládékóstolóján vehettek részt a gourmand beállítottságú művészetkedvelők. A program egy rövid tárlatvezetéssel indult, no meg egy 2011-es Jackfall Rózsabimbó Rozéval, melynek intenzív illatában a friss gyümölcsök domináltak, elsősorban a ribizli. Szép savgerinc jellemezte, a végén is üde és arányos tudott maradni. A ház alsó szintjét bejárva a szecesszió mai és egykori művelőinek alkotásait, főként bútorokat és kisebb-nagyobb használati tárgyakat láthattunk. Az utcaszinten és a felső emeleten szintén rengeteg köznapi tárgyra bukkanhatunk, de itt már megjelennek a korhűen reprodukált szobák, szobarészletek is.
A házat bejárva, a belső udvaron kötöttünk ki, amely tökéletes hangulatot kínált csöndességével, tisztaságával, tágasságával a kóstolóhoz.
A 2010-es, 24 óráig héjon áztatott Cabernet sauvignon siller, az elegáns, krémes szerkezetű 2009-es barrique Chardonnay, a tömör szövetű, de puha tanninú 2009-es Cabernet franc és a 2006-os Jackfall Grand, valamint a 2008-as Cseresznyés (Cab. sauv. + Cab. fr.) mellé minden résztvevő kapott egy adag csokoládés citromkosárkát (Cointreau, fehér csokoládé, ganache krém), egy adag mousse-t, egy falat sherrys, áfonyás és eper trüffeles, ganache krémes csokigolyót, egy áfonyás – pirított mandulás csokitallért, egy málnás moelleux-t valamint egy „borvirágot”. A feladat pedig az volt, hogy minden bort minden csokival össze kellett kóstolni, majd közmegegyezés alapján rangsorolni, hogy mely párosítások mutatják a legnagyobb harmóniát a szájban. Izgalmas, szórakoztató és tartalmas játék.
A Magyar Szecesszió Háza alighanem az egyik legjobb randihelyszín is lehet, hiszen a sok látnivalóval és a sok kóstolnivalóval egy komplex és gazdag élményben részesülhetnek az ide ellátogatók.
Összességében elmondható, hogy mindkét tér, az IMPRO Kreatív Töltőállomás és a Magyar Szecesszió Háza is olyan sajátságos helyszín, ahol a borkóstolás új értelmet kap; az irodalmi és képzőművészeti impressziók által összetett, minőségi élményt kapunk, amit érdemes időről-időre újra átélni.