Olaszrizling vagy rajnai rizling? Váli Péter badacsonyi borász számára eldönthetetlen kérdés. Mindkét szőlőfajta gyönyörű bort ad, nevük hasonlósága ellenére azonban két teljesen különböző szőlőfajtáról van szó.
Milyen tételekkel érkezel és miért ezeket választottad?
Bemutatom a 2019-es reduktív alaprizlingemet, ami Váliter névre hallgat. Ez egy szójáték, ami a literes kiszerelésre utal. Ez gazdaságosabb, mint egy hagyományos 0,75-ös palack, miközben nagyon elegáns külsőt kölcsönöz a bornak. Elsősorban bisztrókba szánom, de borkereskedésekben is elérhető, ha valaki otthon fogyasztaná. Emellett elviszem a 2018-as Olaszrizling válogatásomat is, ami egy igazi klasszikus, érett képviselője a fajtából készült boroknak. Magában hordozza mindazokat a tulajdonságokat, amelyek egy olaszrizlinget naggyá tesznek, miközben kiválóan megjeleníti a badacsonyi ásványosságot is. Ott lesz ennek a válogatásnak az újabb, 2019-es változata is, ami egyelőre még csak a pincénél kapható. Ez a három tétel, úgy vélem, elég jól megmutatja, mit gondolok az olaszrizlingről. Azonban, ha rizlingről van szó, akkor mindig szeretem bemutatni a rajnai rizlinget is – éppen azért, hogy a névrokonság ellenére a két fajta teljesen különböző karakterét hangsúlyozzam. A két fajta egyébként nagyon jól ki is egészítheti egymást: ez mutatkozik meg a Tabula Rasa nevű boromban is, mely 80% rajnai rizling, 20% olaszrizling házasításából készült. A látogatók ezt is megkóstolhatják majd.
Mit tud az egyik, illetve a másik fajta szerinted?
Az olaszrizling egy a rosszabb években is biztonságos mennyiséget és minőséget adó szőlő, melyből könnyed, közepes testű vagy akár komoly, fahordós érlelésű tételeket is készíthetünk. A rajnai rizling egy teljesen eltérő karakter, magasabb savtartalom és intenzívebb ásványosság jellemzi. Különbözőségük miatt azt gondolom, az olaszrizling megérdemelne egy teljesen új, a rizling kategóriájától megkülönböztető nevet, ezzel is hangsúlyozva azt, hogy önálló tételként is van helye a borok között.
15 éve foglalkozol az őshonos badacsonyi kéknyelűvel, idén egy új tételt mutatsz be. Mitől különleges ez a bor?
Nagyon szeretem a kéknyelűt is, 15 éve minden évben készítek belőle bort, ami nem csak itthon, de külföldön is nagyon népszerű. Idén azonban egy új arcát mutatom meg ennek a szőlőfajtának: a Váli Pincészet első dűlőszelektált kéknyelűje egy egészen különleges területről, a Tóti-hegy legtetejéről, a 384 pontos, vagyis úgymond grand cru besorolású Ágyús-dűlőből szüretelt szőlőből készült és szűretlenül került a palackokba. Egy különleges, ásványos tétel, mely nagyon szépen megmutatja a dűlő sajátosságait. A bor különlegességére utal a címke is, melyet névrokonom, Váli Dezső Kék Műterem című festménye díszít. Ez a borom az Olaszrizling Októberen debütál majd egy ráadás tételként!