A szőlőt 19-es mustfokkal szüretelték; a bor reduktív eljárással készült. 5,2g/l a sava, alkoholtartalma 12.9%. Egy hordómintát kóstolhattunk. Ebben a borban még sok potenciál van, fejlődni képes, az eredményeket azonban már hozza: borvidéki és országos borversenyen is arany minősítést szerzett. Nekem ez a bor nagyon tetszett!
Olaszrizling 2015
István szerint ez a bor egy nehéz borászmunka eredménye. A szüreti időpontban a fürtökön már töppedt bogyók is voltak, melyet az áztatásnak és az irányított erjesztésnek köszönhetően a borban is hangsúlyosan megjelenik. Magasabb sava van és alacsonyabb alkoholfoka, mint a 2016-osnak. Ez „olaszrizlingesebb”. Varsányiék szeretik az olaszrizlinget, mint fajtát. A borászat szerint letisztultabb tétel, mint az előző. Ki-ki eldöntheti, ha megkóstolja mindkettőt.
Elérkeztünk a kóstolósor negyedik borához - egyre oldottabb a hangulat, ilyenkor már a közönséggel is lehet viccelődni. István elmondta, hogy náluk a rozék november végére elkészülnek. No de ennek ára van - neki személyesen több kóstoláson is részt kell vennie, mert
szívügye a rozé
Az elsők a fajtaborok kóstolása, aztán a házasítások, és még végtelen számú tétel kóstolása. Ekkor leteszi az autót, és így vág neki a 100 hektó rozé megtervezésének.
Kékfrankos-Merlot Rozé 2016 Rozé
A bor hozza a két szőlőfajta házasításától elvárt karaktert. Szép lazac színével , 12.5% alkoholjával , 6 g/l savával belopta magát a szívembe. Nem is csoda, mert Cannes-ban ezüstérmet szerzett. 60% kékfrakos, ami a savát adja, a 40 % merlot pedig az illatot.
Egy kis szünet, fényképezkedés után visszatértünk, hogy megkóstoljuk a következő rozét.
Cabernet Sauvignon Rozé
Mátrai szőlőből készül, Gyöngyöspatáról. Ez a tétel a borászat kedvence, és egyébként a mellettem ülőket is ez a bor kenyerezte le. Izében és az illatában is málna érezhető; minimális maradékcukrot tartalmaz, ami jól illik ehhez az aromatikához.
A baráti hangulatú kóstolót Gedeon sztorija teszi még vidámabbá, amikor elmondja: ő beházasodott ebbe a családba, és amikor szükség volt egy kereskedőre és egy ügyvezetőre, ő épp jókor volt jó helyen...
Kékfrankos 2015
10 hektáron művelnek kékfrankost. Ebben az évben sok eső esett a Cinege-dűlőben, de a szőlő kibírta. A kékfrankosuk és a cabernet-jük is erről a területről származik. A szőlő 2-3 éves; a terület egyik oldalán tó terül el, ennek köszönhetően pára is van a területen. Könnyen felismerhető kékfrankos, kifejezetten fajtajelleges; ízében meggy, finom fával kiegészülve, illatában aszalt gyümölcsöket is érzünk. A bor 60%-a 12 hónapot töltött tölgyfahordóban.
Cabernet Sauvignon 2015
9 hónapig érlelték 500 hl-es ászokhordóban, majd 4 hónapon át harmadtöltésű barrique hordóban. A főborász azt mondja,
minden bor kap egy csókot a hordótól.
A palackot parafa zárja le, hogy kapjon levegőt a bor és így tovább tudjon fejlődni a palackban.
Egri Bikavér 2013
2 évet volt fahordóban, 2016-ban palackozták. Öt fajta házasítása: kékfrankos az alapja, ehhez társul 20% cabernet, 10% pinot noir, 10% merlot és 10% menoire.
A közönség ekkor már bátran kérdezett a borásztól, István pedig minden kérdésre készséggel válaszolt. A mellettem ülők így épp jellemezték a bort: „Az érték és a minőség, az egy kategória.”
Ebben a légkörben kezdtük meg a Debrői Hárslevelű kóstolását, ami az est záróakkordja volt.
A Varsányi pincészet egyik céljalként a Debrői Hárslevelű megújítását tűzte ki. Ezt szolgálta a közel 2 hektáros törzsültetvény telepítése azzal a szándékkal, hogy kiválasszák azt a hárslevelű változatot, amelyik - mint hungarikum – a hazai körülmények között a legjobb minőséget adja.
Kései szüretelésű, félédes bor; 50%-a 500 hl-es fahordóban, másik fele acéltartályban fejlődött. Behízelgő bor, biztosan a hölgyek kedvence lesz!
Az est végén kötetlenül beszélgethettünk Gedeonnal és Istvánnal is. Ezúton is köszönjük nekik, hogy ilyen készségesen álltak a rendelkezésünkre. A borok sikerét bizonyítja, hogy nem csak én, hanem szinte minden vendég vitt magával egy-egy kedvencet!