Lakókocsin és virágkertészeten át vezetve teljesedett ki az újkori magyar bor egyik legnagyobb sikertörténete: a Kárpátaljáról elszármazott, utóbb Noszvajon otthonra lelt Thummerer család pincészete 2020-ban két negyedszázados jubileumot is ünnepelhet.
Éppen 25 évvel ezelőtt született meg a Thummerer Pincészet mai napig legnagyobb presztízzsel bíró bora, a Vili Papa Cuvée és lett Thummerer Vilmos az Egri borvidékről elsőként Magyarországon az Év Bortermelője. A kitüntetést a mai napig bárki megcsodálhatja, ha a borászat irodájában jár, igaz, időbe fog telni, míg a többi, szintén a dekoráció részét képező elismerés között megtalálja. (Hogy csak párat említsünk: 2011-ben elnyerték az Év pincészete díjat, 2013-ban és 2017-ben pedig őket választották Magyarország Legeredményesebb Pincészetének.)
A történet természetesen jóval 1995 előtt kezdődött. A németajkú Thummerer család a második világháború alatt a front elől menekült Magyarországra, ahol aztán sok viszontagság után Egerben telepedtek le. Thummerer Vilmos édesapja erdész volt, sokáig a fiú is ezzel a hivatással kacérkodott. „Amikor apámmal jártuk az erdőt, mindenütt határos volt a szőlőterületekkel. Gyönyörű szőlőhegy volt a Pap-hegy, de szétosztották víkendtelkeknek. Sokat beszélgettünk a szőlőben dolgozó parasztemberekkel, szüretre is jártam hozzájuk” – mesélte egyszer egy interjúban. A „pályafutás” akkor tört kettőbe, amikor az általános iskola után be sem hívták felvételire az erdészetire.
A következő válaszútnál, az érettségi után már másfelé húzott a szíve: 1962-ben Kecskeméten a Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum szőlő- és gyümölcstermesztési szakán kezdte meg tanulmányait. A Csányi Állami Gazdaságban eltöltött rövid gyakornokoskodás után 1964-ben a Nagyrédei Szőlőskert Termelőszövetkezet agronómusa lett. A TSZ-t 1972-ben hagyta ott, hogy egy akkor igencsak merésznek számító húzással saját (akkor úgy mondták: maszek) virágkertészetbe fogjon feleségével. Tulajdonképpen a rózsákkal keresett pénzből vette bérbe és ültette be az első 7 hektárt Egertől nem messze az Áfrikában és a Mész-hegyen, hogy aztán 1984-ben (még mindig jóval a rendszerváltás előtt vagyunk) létrehozza a Thummerer Pincészet és Szőlőbirtokot. 1987-ben aratta az első zajos sikert: lédig bikavér borával az országos borversenyen aranyérmet nyert és a Hungexpo különdíját is megkapta. Sokan úgy tartják, ő volt az első, akinek köszönhetően az egri bikavér addigra igencsak megtépázott hírneve elkezdhetett helyreállni.
Az egri szőlőt és pincét hamar kinőtték, más hely után kellett nézniük. „Igyekeztem nagyértékű, jó potenciállal rendelkező területeket vásárolni, először kis darabokban” – mondta 2016-ban a Vinoportnak. Így jutottak el Noszvajra, ahol megvásároltak egy – ahogy Thummerer Vilmos egyszer nevezte – „üres lyukat”, vagyis az Egri Csillagok TSZ tulajdonában álló, ám évtizedek óta elhagyatott 1400 négyzetméteres, riolittufába vájt uradalmi pincét. Hosszú évek munkájával és rengeteg lemondás árán varázsoltak ide a ma 90 hektáros birtok központját: először lakókocsiban éltek, majd 1992-ben, miután lakhatóvá alakították, három gyerekükkel beköltöztek a pincerendszerben kialakított barlanglakásba és 8 évet „húztak le” benne. „Karácsonyokor az egész család mindig a barlanglakásban gyűlt össze” – villant fel egy apró részletet azokból az időkből Pulay Polett, Thummerer Vilmos unokája.
A nagyszülők otthona egyébként egészen pár hónappal ezelőttig egy, a pincészet felett kialakított lakrészben volt, csak 2019 októberben lettek onnan „kitelepítve” egy 50 méterre található családi házba, miután bővíteni kellett az irodát (pedig közben már háromszorosára nőtt a komplexum). A szó szerint a borászatban történt felnőtté válás nyomán teljesen természetes, hogy gyakorlatilag mindenki a családi vállalkozásban maradt: Vilmos fia, Tamás és a felesége Elza, a szőlészetet vezetik, lánya Éva viszi férjével Andrással a vendéglátást a noszvaji Magtár Fogadóban, Polett, a legidősebb unoka felel a kereskedelmi és marketing feladatok ellátásáért, a sorban a második unoka Anett pedig szőlész-borász végzettségű. Ő egyelőre még a világot járja tapasztalatszerzés céljából, de talán nem tévedünk nagyot, ha kijelentjük, egy nap haza fog térni.
Poletthez köthető a Vili Papa Cuvée elnevezés is, miután nagyszüleit rendhagyó módon Kati mamának és Vili papának hívta kisgyermekként. A borászat csúcs házasítása 1995-ben készült el először, a családfő ekkor látta elérkezettnek az időt, hogy megvalósítsa álmát, és akár 20-30 évre eltehető, hosszú életű bort alkosson. A nagy példakép, a Chateau Margaux iránti véghetetlen tisztelet erre kötelezte...
A Vili Papa Cuvée kizárólag a legjobb évjáratokban készülhet el, eddig összesen 8 született belőle, a legutóbbi 2016-os még javában a hordóban várja a sorsát, forgalmi tétel jelenleg a 2006-os, 2009-es és 2011-es. A cabernet franc, cabernet sauvignon és merlot kívánatos arányainak összeállítása ma már közös családi kupaktanács keretében történik. „Bár az utolsó szót még mindig a nagypapa mondja ki, ahogy folyamatosan tanulunk, egyre nagyobb szerepet kapunk” – árulja el Polett. Neki a napokban jelent meg a második saját bora, a kizárólag az egri borszaküzletükben elérhető 2018-as Polett Cuvée (70% chardonnay, 20% tramini, 10% zenit).
Mondhatjuk, a Thummerer Pincészetnél tökéletes az idill, ám ennek megteremtéséhez rengeteg munkára, akaratra és alázatra volt szükség. Ahogy Thummerer Vilmos nyilatkozta egyszer: „Kezdettől fogva saját két kezünkkel dolgoztunk meg mindenért, ha kellett nyulat tartottunk, mert nem volt pénzünk húsra, ha kellett, saját magunk fontunk meg a szalmakoszorút a virághoz.” Kati mamával még most is minden nap aktívan dolgoznak a gazdaságban, azon munkálkodnak, hogy a lehető legkiválóbb borokat hozzák létre, amihez nézetük szerint „kiváló szőlő, tehetséges borász és lelkiismeretes pincemester” szükségeltetik. És természetesen a borászatban dolgozó alkalmazottakról sem szabad megfeledkezni, akik már hosszabb ideje Lamport József főborász vezetésével végzik tovább a színvonalas munkát.