A három kulcsszó: sav, alkohol, harmónia

Borászportál - KG
2016. június 28., 20:36


A Pezsgő Június első mesterkurzusán a Kreinbacher Birtok pezsgőivel és a Champagne-i Paul Bara tételeivel ismerkedhetett a közönség. A francia segítséggel történő somlói pezsgőkészítésről Várszegi Györggyel, a Kreinbacher borászával beszélgettünk az előadás után.
A három kulcsszó: sav, alkohol, harmónia
Várszegi György
Somló és Champagne rengeteg mindenben különbözik egymástól, elég ha csak a talajra, a klímára, vagy a szőlőfajtákra gondolunk. Van azonban néhány dolog, ami közös: a szakmaiság, a stílus, és a tradicionális pezsgőkészítési, Méthode Traditionnelle módszer. Ezekről is kérdeztük a Kreinbacher Birtok borászát.
 
A mesterkurzuson első sorban Champagne és Somló különbségeiről, és a Paul Bara, valamint a Kreinbacher pezsgőkről beszéltetek…
 
Várszegi György: Így van. Nagyon fontos, ahogy azt mindig hangsúlyozzuk is, hogy mi nem champagne-t készítünk, hanem pezsgőt. Christian Forget, a Paul Bara pincemestere is egyértelműen kijelentette annak idején, hogy Somlón nem champagne-t szeretne csinálni. Az együttműködés a dolog lényege, a minőségben szeretnénk felérni Champagne szintjére.
Tehát Franciaországból a tudás és a technológia jön?
 
V. Gy.: Igen. Egy tartályt például itthon is el tudnak készíteni, de a speciális préseink Champagne-ból érkeztek. Egyébként ez egy sarokpontja volt a Christiannal való együttműködésnek. Ő ragaszkodott a francia préshez, így biztosítható, hogy Somlón is kíméletesen préselt, tiszta mustot kapjunk, a mustszakaszokat elválasztva.

Sokat volt szó a mesterkurzuson a furmint semleges karakteréről, amely jól jöhet a pezsgők esetében. Ez a Somlón fellelhető fajták közül csak a furmintra vonatkozik?
 
 
V. Gy.: Alapvetően a furmintról van szó. A chardonnay pedig adja magát, mint Champagne-i fajta. A furminttal való kíséreltezés 2009-ben indult, 2011 volt az első pezsgős szüretünk. Alapborok készültek nem csak furmintból, hanem minden somlói fajtából: olaszrizlingből hárslevelűből, juhfarkból, de egyértelműen a furmint volt a befutó. Emellett pedig különböző – nem csak saját – területeket is kipróbáltunk. A saját területek első sorban a hegy felső részén voltak, de az elkészült próbatételek bebizonyították, hogy az alacsonyabb fekvésű, hűvösebb dűlők alkalmasabbak pezsgő alapborok készítésére. Egészen máshogy érik ott a szőlő.
 
A három kulcsszó: sav, alkohol, harmónia
Fotó: Benkő Molnár Fanni
 
A pezsgőnek szánt borok mustja savanyúnak tűnik, ha kóstolja az ember és az alapbort sem szívesen innánk, hogyha a csendes borok terén szerezett tapasztalatainkból indulunk ki. De nekünk meg kell találni azokban is a szépséget, mérlegelni, hogy melyik alapbor jobb és miért. Itt volt óriási segítség Christian tapasztalata.
 
Pezsgőt készíteni, lépésről lépésre, sok helyről meg lehet tanulni, akár könyvből, vagy az internetről is, de a házasításhoz már tapasztalatra van szükség.
 
Christian Forget hogyan vesz részt a gyakorlati munkában?
 
V. Gy.: Nagyjából havonta, másfél havonta jön, és az adott időszaknak megfelelő munkákat beszéljük át, területeket járunk be, kóstolunk alapborokat, seprőn érlelődő pezsgőket, dosage próbákat, kész pezsgőket, házasítunk.
 
Házasítás szempontjából az év eleje a legfontosabb, amikor már elkészültek az alapborok. Azok különböző területekről érkeznek be, és külön erjesztjük az egyes présfrakciókat is. Ilyenkor van 15-20 tételünk, és együtt kóstoljuk őket, több körben állítjuk össze a borokat.
 
Öt szüreten vagyunk túl és rengeteget tanultunk már ennyi idő alatt is. Először mindössze kétféle alapbort csináltunk. Most pedig már előre tudjuk, hogy miből lesz Extra Dry, Classic vagy Prestige. Elmondható tehát, hogy egyre professzionálisabban dolgozunk.
 
Milyen szempontok alapján válogatjátok az alapborokat?
 
V. Gy.: A sav mellett nagyon fontos szempont, hogy ne legyen magas az alkohol. Ezt a szüret időpontjának megválasztásával jól lehet szabályozni. Az alapborok maximum 11%-os alkoholtartalmúak lehetnek. Ennek köszönhető, hogy a pezsgőink alkoholtartalma a második erjedés után 12% körül van. Ez nagyon fontos ahhoz, hogy az ital megőrizze az eleganciáját, a könnyedségét, ami egy pezsgő esetében alapvető.
 
A három kulcsszó: sav, alkohol, harmónia
Fotó: Benkő Molnár Fanni

Fontos a sav, az alacsony alkohol és a harmónia. De ez egy más típusú harmónia, mint egy csendes bornál.
 
Kerül egyébként ki Somlóról Kreinbacher pezsgő Champagne-ba?
 
V. Gy.: Christian szokott időnként vinni, de azokat úgy tudom, hogy csak szűk körben kóstolták eddig. Épp most volt a Pezsgő és Champagne Világbajnokság (CSWWC), oda viszont idén is küldtünk ki mintákat, várjuk az eredményeket.
 
Egyelőre egyébként nem cél az export a pezsgőnél. Azon dolgozunk, hogy a magyar piacot és a gasztronómiát ki tudjuk szolgálni.
 
Azonos minőséget csináltok, mint ami champagne-ban megszokott, de egészen más fajtákból és talajon. Azt tudjuk, hogy a vulkanikus talaj szép savakat biztosít, de egészen máshogyan, mint a meszes…
 
V. Gy.: Épp ezért kezdtük a pezsgőkészítést mikrovinifikációs kísérletekkel. Először is látnunk kellett, hogy alkalmas-e igazán jó pezsgők készítésére a terület. Így indultak a fajta és termőhely kísérletek. Meg kellett próbálni, hogyan működik az elképzelés a gyakorlatban. Ha nem lettek volna kiválóak az eredmények, egészen biztosan más irányba fejlődik a Birtok.
 
Roppant erősen kommunikáljátok a pezsgőiteket. Mennyire tolódik a pezsgők felé a Kreinbacher szortimentje?
 
V. Gy.: Valóban erősen, ugyanakkor vannak olyan időszakok, amikor a borokkal tesszük ugyanezt. Összességében kétszer annyi bort készítünk és adunk el, mint pezsgőt, mindkettő egyformán fontos. Persze ha az év egészét nézzük, akkor hol az egyik, hol a másik termékcsalád kerül előtérbe. A csendes borokat is ugyanazzal a gondossággal készítjük, és folyamatosan emeljük a színvonalat.
 
A pezsgőnek nagyon nagy szerepe van a pincészet sikereiben, de a borok ettől nem kerülnek háttérbe. Tény, hogy sokan vannak, akik a pezsgőkön keresztül ismertek meg minket, de szerencsére hamar megkedvelik a borainkat is. 
Winelovers borok az olvasás mellé