Két kezünkön meg tudjuk számolni a 2000 méter tengerszint feletti magasságban elterülő borvidékeket a világban. Ezeknek az ültetvényeknek sztorija van, és a boraik különlegessége sem kérdőjelezhető meg. Dél-Amerika legszegényebb országában, Bolíviában heroikus küzdelem árán termesztenek szőlőt, ott, ahol mi már a levegőt is nehezen vesszük.
Bolíviát a legek országának is nevezik. Kevesen tudják, hogy itt található a világ legmagasabban fekvő parlamentje, La Paz (az ország legfontosabb városa) és hajózható tava, Titicaca-tó. Magáénak tudhatja a Föld legkiterjedtebb sósivatagát is, a Salar de Uyunit. Az ország lakosságának 55 százaléka indián, ez a legnagyobb arány Dél-Amerikában.
La Paz 3660 méter magasan fekszik a tengerszint felett, az ide érkező turisták nagy része képtelen normálisan lélegezni. Olyan, mint egy magaslati edzőtábor az atlétáknak, napok kellenek, hogy megszokják a környezetet.
Bolívia domborzatát nézve a nyugati harmadán az Andok vonul végig, a keleti kétharmadán hegy-, domb- és síkvidék terül el. Az Andok egymástól eltávolodó két fő vonulatot alkot, amelyet Nyugati- és Keleti-Kordilleráknak neveznek, amelyek között a Bolíviai-magasföld található. Ezen a fennsíkon nyúlik el a Titicaca-tó, amely átnyúlik Peruba, és ez az ország legsűrűbben lakott területe.
Bolíviában összesen 3000 hektár szőlőterület van, ebből a legnagyobb kiterjedésű az ország déli csücskében található Tarija Central Valley, 2400 hektár 1600-2150 méteres tengerszint feletti magasságban. Ezt követi 2220-2414 méter magasan elnyúló 300 hektáros Los Cintis Valley, amely Tarijatól északra helyezkedik el. A Santa Cruz Valley már szinte az ország középpontja, itt mindösszesen 100 hektár szőlőt művelnek 1600-2030 méter magasan. Az ország fővárosa, La Paz és Cochambama között 200 hektáron folyik a termesztés 1600 és 3000 méter közötti tengerszint felett.
A szőlőtőkék a 17 és 22 szélességi kör között helyezkednek el, ahol a mérsékelt éghajlat és a kevesebb csapadékmennyiség lehetővé teszi a minőségi borok készítését. A régióban erősen törekednek a borturizmus fejlesztésére, amelyhez túrák és pincelátogatások is kapcsolódnak.
A legnagyobb: Tarija Valley
Tarija Bolívia déli részén, az Argentin határnál helyezkedik el. Az itt termesztett szőlő 93%-a az egész országban előállított mennyiségnek, míg a bolíviai borok 97%-a itt készül 25 pincészetben. A legnagyobb és legjelentősebb hat borászat is ezeken a domboldalakon műveli a szőlőtőkéit.
A régió fő szőlőfajtái az alexandriai muskotály, a sauvigon blanc, a rizling, a franc colombard és a chenin blanc a fehérek közül, míg a cabernet sauvignon, syrah, merlot, malbec, tannat, garnacha és a barbera a legnépszerűbb kékszőlők.
A szőlőtőkéket átoltották a filoxéravészt követően, így rezisztensek. Az általános művelésmód a kétkarú kordon vagy Guyot, és 2500-3500 hektár per tőke sűrűségűek a területek. A szüretet 100 százalékban kézzel végzik.
A kalandor felfedezők is megtalálták már Bolíviát, a Wine Explorers a The DrinksBusiness.com oldalán beszámol az útjukról, és pincészeteket ajánlanak a borrajongóknak.
„A világon Bolíviában őrzik a legjobban a szőlőtermesztés titkait. Nemcsak a legrégenni szőlőültetvények vannak itt, hanem a legautentikusabbak is.” Cees van Casteren, Master of Wine
A pincészetek listáját, és fontosabb adatokat a Wines of Bolivia oldalán találjátok meg.