Sokszor hallani, hogy a bor sorsa már eldől a szőlőben, később csak rontani lehet rajta. A Tolnai dombok között, a Tűzkő Birtokon minden apró részletre figyelnek, már a telepítéskor.
A szőlő telepítésekor használt oltványok alany és nemes szőlő „oltásával”, párosításával készülnek. Az alany a gyökér részt képezi, a nemes szőlő, (pl.: kékfrankos, merlot, zöldveltelini) pedig a föld feletti részeken a gyökérnyaktól felfele található.
A telepítést megelőzően megvizsgálják a talaj tápanyag tartalmát, mely alapján később a talaj előkészítése során alaptrágyázást célszerű végezni. Ilyen előkészítés jelenleg is folyik a Tűzkő Birtokon, Bátaapáti, Mórágy és Mőcsény termőhelyeken is – már a jövő tavaszi ültetvények számára.
A birtok új termőhellyel is bővül: az eddig más művelési ágban lévő palatincai terület is szőlőnek ad otthont a jövőben, így ott is kiemelt figyelmet kap a talaj előkészítése. Az oltványok egymástól adott sor- és tőtávolságra helyezkednek el, művelésmódtól, technológiától függően.
Napjainkban, általánosságban 250×50cm sor- és tőtávra telepítenek, ennél kisebb tenyészterületet teraszok kialakításánál alkalmaznak.
A terület „méretezésénél” figyelembe kell venni azt is, milyen munkafolyamatok lesznek később gépesítve, hogy a sorok közt a munkagépek kényelmesen, a tőkék, és a támrendszer megsértése nélkül tudjanak közlekedni, a sor végén fordulni. Ilyen gépesített munkafolyamatok pl. a traktorral végzett talajmunkák, permetezés, valamint a gépi szüret is.
A Tűzkő Birtokon a nagy terület ellenére azonban a kézi munkavégzést részesítik előnyben: van olyan munkafolyamat, mikor száznál is többen dolgoznak egyszerre a birtokon. Ilyen a szüret is, amikor a mórágyi Tűzkő-dombon, a prémium területeken szüretelik a termést: a termőhelyről elnevezett csúcsbor, a Tűzkő Domb cuvée alapanyagának, a cabernet franc–nak, és merlot-nak a szedésekor.
A Domb cuvée eddigi mindegyik évjárata elnyert hazai és nemzetközi díjakat, aranyérmet ítéltek neki a Decanter (5*), a Les Citadelles Du Vin, a Vinalies International, a Challenge International Du Vin, a VinAgora, és a Monde Selection versenyeken is. Legfrissebb díja az Országos Syngenta Borversenyen elnyert aranyérem, melyet a 2009-es évjárat kapott.