A Figula Mihály emlékdíjat a Barta Pincészet 2011-es Furmintja kapta (balról: ifj. Figula Mihály borász, Barta Károly tulajdonos, Stephen D. Tanzer borszakíró-borbíra)
A Díjátadó Gála keretében, a nevezett borokból 15 vörös, 15 fehér, 15 édes csúcsbor készítője vette át az elismerést jelző oklevelet. A Legjobb vétel kategóriában is hirdettek eredményt és 3 különdíjas borért is vehettek át díjakat a termelők. A fehérborok és az édes borok mezőnyében elsöprő tokaji fölény figyelhető meg; előbbi kategóriában a tizenötből hét, utóbbiban a tizenötből tizenhárom tétel származik a hegyaljai borvidékről. Mindez talán nem meglepő, hiszen az elmúlt években a furmint adta szárazborok, talán nem túlzás azt állítani, nemzetközi mércével mérve is elképesztően magas minőségben kerülnek a fogyasztó asztalára, akár Balassa István, akár Demeter Zoltán, akár a Barta Pince jóvoltából. Édes kategóriában pedig talán sosem lesz méltó konkurenciája Tokajnak, nemcsak magyar, de a világ bármely borvidékének vonatkozásában se. Ezen eredmények tehát különösebb kommentárt nem igényelnek, de a vörösöknél azért érdemes elidőzni egy glosszányi időre.
A
tavalyi mustrán a vörös csúcsborok közé négy, idén pedig kilenc szekszárdi tétel került. E tényt inkább csak egyetemesen, mintsem pincészetekre lebontva vizsgálva, néhány korábbi megmérettetést (
Kékvér – Kékfrankosok Tesztje,
XV. Takarékszövetkezeti Borverseny,
Monde Selection 2013) éppúgy figyelembe véve, mint saját borfogyasztói, borértékelői tapasztalatunkat, talán kijelenthető, Szekszárd vörösborai a leginkább azok, amelyek mind a nemzetközi, mind a hazai preferenciáknak egyre jobban megfelelnek.
Ár/érték arány, gyümölcsösség, harmónia, elegancia – a borvidék meleg dombjain termő bikavérek, kadarkák, kékfrankosok, bordeaux-i fajták és házasítások ezen értékeket attribútumként tudhatják magukénak. Ha az itteni borok struktúrájáról kell valamit – szintén csak átfogóan – mondani, akkor a tanninok állapotára többnyire az érettség, érzetére a bársonyosság jellemző, melyet szétterülő, széles savak és enyhe alkoholhangsúly kísér. Extraktgazdag, tüzes lecsengésű, mégis lágy borok, melyek illat- és ízornamentikáját bőségesen díszítik az érett, esetenként dzsemességbe hajló bogyós gyümölcsök jegyei. Talán az ilyen együttállással lehet a legegzaktabbul magyarázni, mit értünk az alatt, ha azt mondjuk: mediterrán karakter. A mediterrán karakterű borokról a legtöbbünknek a déliesség jut az eszébe, nemcsak földrajzi, hanem pszichológiai és egzisztenciális értelemben is. Északot elkerülhetetlenül a hűvösséggel azonosítjuk, míg délről rendre a melegségre asszociálunk. Az északi ember kimért és decens, morálisan leginkább intakt, anyagi értelemben jóléti, társadalma rendezett és steril. Szóval hűvös. A déli ember, gondoljunk csak bele, szabados és közvetlen, erkölcsileg laza, pénze sokszor csak annyi van, hogy délután a teraszon kártyázhasson, borozhasson és egy szelet borjúkarajjal, ne adj’ Isten egy kis bográcsnyi halászlével ünnepelhesse az életet. Nem társadalomban, hanem közösségben él. Communióban, hiszen nem az elméje, s így nem a racionalitás, nem a következetesség, s így nem a linearitás irányítja. Szíve szerint él, s ezért vallásos. Következetlen, tehát a jelen idejű életet választotta, a kauzalitást pedig egyszerűen illuzórikusnak tartja. Visszatérve a szekszárdi borokhoz: akár a
Barbár Cuvée-t, akár a
Regnumot vagy a
Turult kortyolgassa az ember, ha egy csöppnyit is érző lény, lehetetlen, hogy ne kívánja meg tőlük az életet. Lehetetlen, hogy ne akarjon egyből egy tányér szaftos birkapörköltet enni ecetes almapaprikába töltött káposztával, mellé egy karéj kemencében sült, még gőzölgő fehér kenyéret. Lehetetlen, hogy ne teljen meg a szíve istenszeretettel, de az is bizonyos, hogy egy pohár tüzes szekszárdi bikavér után rögtön szeretkezni akar azzal, akit a legjobban szeret, vagy legalábbis akinek a legmélyebb a dekoltázsa egy nyolc méteres sugarú körben. Mivel e sorok még munkaidőben, azaz „északi intervallumban” íródnak, engedtessék meg, hogy a szekszárdiak tiszteletére, a XIV. Pannon Bormustrán elért eredményük előtt fejet hajtva, egy pohár 6 puttonyos Szarka aszút emeljek a magasba, amely „északiként” egy igen szép díjat seperhetett be a gálán: a Championt, ami a versenyen legtöbb pontot elért tételnek jár.
2013 – A XIV. Pannon Bormustra díjazottjai
Legjobb vétel:
Tokaj Kereskedőház – Grand Selection Tokaji Késői Arany 2011
Csobánci Bormanufaktúra – Siller 2011
Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet – Macska 2012
Nyakas Pince – Aligvárom 2012
Bazaltbor-Badacsony Laposa Pincészet – Badacsonyi Pinot Gris „Friss” 2012
Fehér csúcsborok:
Barta Pince – Furmint 2011
Balassa Bor – Tokaji Furmint „Mézes-mály” 2011
Balassa Bor – Tokaji Furmint „Nyulászó” 2011
Villa Sandahl – Cappuccino Oil 2011
Kolonics Károly – Somlói Olaszrizling 2009
Tokaj Oremus – Mandolás Furmint 2011
Pannonhalmi Apátsági Pincészet - Pannonhalmi Olaszrizling 2012
Pannonhalmi Apátsági Pincészet – Pannonhalmi Prior 2011
Somlói Apátsági Pince – Furmint 2011
Demeter Zoltán - Kakas 2011
Sauska -Tokaj – Furmint Birsalmás 2011
Villa Sandahl – Magic Rain 2011
Béres Szőlőbirtok és Pincészet – Tokaji Lőcse Furmint 2009
Első Magyar Borház – Szeremley Birtok – Badacsonyi Rajnai Rizling 2008
Bott Frigyes – Zöld Veltelini 2012
Vörös csúcsborok:
Heimann Családi Birtok – Barbár Cuvée 2009
Heimann Családi Birtok – Szekszárdi Bikavér 2011
St. Andrea Szőlőbirtok – Merengő Egri Bikavér Superior 2009
Fritz Pincészet – Medicina Cuvée 2009
Takler Pincészet – Bikavér Reserve 2008
Fritz Pincészet – Cabernet Sauvignon 2009
Fritz Pincészet – Merlot 2009
Heumann Pincészet – Cabernet Franc 2009
Takler Pincészet – Regnum Cuvée 2007
Sauska – Villány – Villányi Kékfrankos 2011
Jásdi Pince – Ranolder vörös 2009
Takler Pincészet – Szenta-völgyi Kékfrankos 2009
Günzer Tamás Pincészete – Mátyás Cuvée 2009
Bujdosó Szőlőbirtok – Farkastanya 2009
Vesztergombi Pince – Turul 2011
Édes csúcsborok:
Szarka Pince – Tokaji Aszú 6 puttonyos 2009
Tokaj Nobilis – Tokaji Aszú 5 puttonyos 2008
Holdvölgy Pincészet – Culture 2007
Tokaj Kereskedőház – Premium Selection Tokaji Aszúeszencia 2003
Dobogó Pincészet – Tokaji Aszú 6 puttonyos 2007
Disznókő Szőlőbirtok és Pincészet – Tokaji Aszú 5 puttonyos 2008
Tokaj Oremus – 3 puttonyos Aszú 2007
Béres Szőlőbirtok és Pincészet – Tokaji Aszú 5 puttonyos 2007
Kikelet pince – Tokaji Szamorodni édes Lónyai dűlő 2008
Babits Pincészet – Tokaji Aszú 6 puttonyos 2006
Szent Tamás Szőlőbirtok és Pincészet – "3909" Tokaji késői szüret 2011
Bott Frigyes – Vinculum 2011
Bezerics Borház – Cserszegi fűszeres késői szüret 2011
Pelle Pince – Zsófia Cuvée 2011
Barta Pince – Furmint késői szüret 2010
Különdíjak:
Figula Mihály Emlékdíj (legjobb Kárpát-medencei fajtából készült száraz fehér bor):
Barta Pince – Furmint 2011
Gál Tibor Emlékdíj (legjobb Bikavér):
Heimann Családi Birtok – Szekszárdi Bikavér 2011
Champion díj (a versenyen legmagasabb pontszámot elért bor):
Szarka Pince – Tokaji Aszú 6 puttonyos 2009
***
A díjátadó képekben:
Kezdődik a díjátadó
A délután hangulatfelelősei (jobbról: Mautner Zsófia, Rákóczi Ferenc)
A welcome drink
A csúcsboroknak járó Herendi porcelántányér
A gálaebéd előétele: Tonhal ízelítő Bott Frigyes 2010-es Rajnai Rizlingjével (érthetetlen borválasztás, pedig itt a Gerbeaud/Onyx team munkálkodott. Persze, cateringben ne azt várjuk, mint á la carte színtéren, de ha már Bott Frici, akkor '12-es Zöld Veltelini, esetleg Demeter Kakas '11...)
Édes csúcsbor, furmint és hárslevelű borostyán leve
Füstölt burgonya hab, marinált kacsamájjal, St. Andrea Pinot Noir 2011-el (Ha létezik tökéletes étel és tökéletes bor, akkor ez a májra és a pinot-ra is elmondható. A kettő együtt viszont nemhogy erősítette, gyengítette egymást. Szintén érthetetlen, hogy miért nem egy Oremus Mandolás Furmintot vagy egy Balassa Mézes Mály Furmintot kaptunk mellé, hisz' ezek úgyis ott voltak kéznél, díjazott tételek lévén)
Farkastanya. Az egyik legjobb Cabernet Franc, amit a Kárpát-medence a világra szült
Valami önfeledt hahotázás a színpadon (balról: Rákóczi Ferenc, Tim Atkin MW, Kató András AIWS)
Mangalica pofa babraguval, babérlevéllel, a Heimann Birtok Franciscus 2008-ával (A bor és az étel... őrület. Aki ettől nem lovalja bele magát valami "Jézus alapú őrjöngésbe" egy nyilvános helyen, azt sóletkonzervre és császárkörte-likőrre kell ítélni haláláig.)
Köszönöm Istenem, hogy megteremtetted Villányt!
Gerbeaud XXI. század fantázianévre hallgató süti, Szepsy István 6 puttonyos Tokaji Aszújával, a 2005-ös évjáratból (lásd lentebb). A catering tányérdesszertek hovatovábbja!
Íme a 26.000 forintos, alulárazott Magyar Bor