„Fáradt kapa”- így becézik Szekszárdon azt a kis kocsmát, ami a szőlőskertekből hazavezető egyik leghosszabb utca elején van. Találó, mert ide legtöbbször a kemény munkában, kapálásban megfáradt gazdák térnek be. A szőlő kapálása, divatos szaknyelven a „mechanikai gyomszabályozás” valószínűleg egyidős a szőlőtermesztéssel.
A huszadik század közepétől a nagyüzemi szőlőtermesztés igényeinek jobban megfelelő vegyszeres gyomirtás terjedt el, de egyeduralma soha nem valósult meg. A modern gépészeti és vegyészeti kutatásoknak köszönhetően ma a két módszer együtt, egymást kiegészítve oldja meg gyomszabályozás feladatát. A sokféle lehetőség közül, az egyik legnépszerűbb, a sorközök mechanikai, míg a sorok vegyszeres gyomszabályozása. Ez utóbbi módszer egyik legsikeresebb megoldása a Finale gyomirtó szer.
A véletlen a tudományos kutatásban mindig szerepet játszott, így nem meglepő, hogy a Finale gyomirtó szer hatóanyagának felfedezése is egy véletlennel kezdődött. Az történt, hogy egy baktérium faj vizsgálata közben a kutatók észrevették, hogy a baktérium környezetében más baktérium fajok elpusztulnak. Valószínűsíthető volt, hogy a vizsgált faj által termelt vegyület a felelős ezért a jelenségért, amit a kutatók hamarosan meg is találtak. A felfedezett vegyületről, később az is kiderült, hogy nem csak az alacsonyabb rendű növények körében, hanem a virágos növényekkel szemben is totális gyomirtó hatással rendelkezik. Gyakorlati értékét tovább emelte, hogy a vegyület része a természetes talajbiológiai folyamatoknak, ezért lebomlása és toxikológiai paraméterei nagyon kedvezőek. Az is sikerrel kecsegtetett, hogy a hatóanyag nem mozog a növényekben, csak a beszívódás helyén kontakt módon, a zöld növényi részeken fejti ki hatását. Ma már tudjuk, hogy ez a tulajdonság a biztonság szempontjából jelentős előny.
A felszívódó totális gyomirtó szerek ugyanis a növényi szállítórendszer segítségével a gyökér és a fiatal hajtások felé áramolnak és ott is kifejtik hatásukat. Ez az évelő gyomok esetében előny, de a kultúrnövény szempontjából nem, mert az elsodródási, párolgási, vagy a közvetlen permetezési hibából származó gyomirtó szer felszívódás komoly veszélyforrás, mely szélsőséges esetben a tőke pusztulásához is vezethet. A fejlesztési vizsgálatok sikerrel zárultak és a véletlenül felfedezett hatóanyag Finale gyomirtó szer néven immár 23 éve a szőlő gyomirtás egyik zászlóshajója.
A Finale hatásmódja alapján kontakt- és mélyhatású, a növényi szervezetben nem, vagy csak minimálisan mozog: a zöld növényi részeket pusztítja, a növény gyökérzetébe, fás részeibe nem jut el. A talajra, vagy talajba kerülve rövid időn belül hatástalanná válik, abban nem dúsul fel, ezért a kezelt területen talajhatástól, illetve tartós gyomirtó hatástól nem kell tartani. Hatásspektruma nagyon széles, és viszonylag gyorsan hat.