Az oregoni Abbey Creek pincészetébe látogató vendégek rendre egy, a borászatnál dolgozó munkásnak nézik Bertony Faustint, pedig ő az egyik első fekete bőrű borász-tulajdonos Oregonban, akinek célja egyszerű: jó bort szeretne készíteni.
Az afroamerikaiak nem csak egyre nagyobb fogyasztói a jó boroknak, hanem termelői is. „Nem számítottam arra, hogy ilyen hitetlenül fogadják majd az ide érkező ügyfelek azt a tényt, hogy egy fekete ember birtokolja a borászatot” - mesélte Bertony Faustin a The Guardian újságírójának.
„Az emberek mindig meglepődnek, azt hiszik, hogy nem én vagyok a borász. A sztereotípiák szerint a borászokról kialakult kép egy fehér, öreg fickót ábrázol” – mondja a 43 éves Bertony, aki négy éve nyitotta meg az Abbey Creek Borászatot.
A borokról és pincészetekről szóló kiadványokban általában drága borkóstolók elegáns termei szerepelnek, ahol a fehér családok nemes családfájukat hirdetik, ám az afroamerikaiak és más kisebbségek is egyre több jó bort készítenek és fogyasztanak, emellett a borkóstoló klubok is elszaporodtak.
A múlt hónapban a Napa Valley Wine Train egyik szerelvényéről szállítottak le egy többnyire fekete bőrű nőkből álló könyvklub tagjait. A cég arra hivatkozott, hogy nem tudták lecsendesíteni őket többszöri figyelmeztetésre sem. Később elnézést kért a társaság, valamint biztosították a hölgyeket, hogy az esetnek semmi köze nem volt az etnikai hovatartozásukhoz.
Amíg 1920-ban az afroamerikaiak 14 százaléka dolgozott a mezőgazdaságban, addig 2012-re ez a szám mindösszesen egy százalékra csökkent – írja a The Guardian. A borágazatban már csak néhány tucat fekete bőrű borász dolgozik, de közülük húszan a Napa Völgyben termesztenek szőlőt.
Theodora Lee például a kaliforniai Medoncino megyében hozta létre 2003-ban szőlőbirtokát, és ezzel visszatért a családi gyökerekhez. A virginiai Jerry Bias 2001-ben ültetett szőlőt, őt egy gazdag afroamerikai üzletember inspirálta.
Faustin, az egyetlen ismert afroamerikai borász Oregonban elmondása szerint véletlenül lett borász, miután 15 évvel ezelőtt New Yorkba költözött, hogy aneszteziológus legyen. Megismerkedett feleségével és a város szélére költöztek a lány szüleinek ingatlanába, majd 2008-ban Faustin vette át a szőlőültetvények irányítását. Találtam magamnak egy mentort, és beiratoztam egy szőlészeti oktatásra - meséli Faustin, aki jelenleg minden borát közvetlenül értékesíti a fogyasztóknak.
Faustin úgy véli, a történetük azt bizonyítja, hogy a pénzügyi korlátok ellenére egy első generációs kisebbségi borászat is lehet sikeres.