2020-as szüret közelít a valaha volt legjobbhoz – állítja Maul Zsolt. Hamarosan bárki eldöntheti ennek igazságát, hiszen a villányi pincészet-tulajdonos azt is elárulta, melyiket tartja az eddigi csúcs évnek. Természetesen azt, amelyikből a fent említett, éremhalmozó kékfrankos is származik.
Hogy sikerült a 2020-as szüret a Maul Pincészetnél?
A 2018-ashoz tudom hasonlítani, ami a pincészetünk történetében talán a legkiemelkedőbb volt. Egy-két tétel talán még túl is fogja szárnyalni azt az évjáratot, bődületes vörösborokat tudunk készíteni. Talán már mondhatom jelen időben, mert az utolsó tételek is kierjedtek, éppen a préselés fázisában tartunk, és már most azt a csodálatos, testes, komoly irányt mutatják, amit én szeretek.
Sok olyan prémium borotok van, ami csak a legjobb évjáratokban készül. Idén melyekre látsz esélyt ezek közül?
Szinte száz százalék, hogy lesz Démon, syrah és Creator, ugyanis ezekhez a borokhoz olyan kiváló, szelektált alapanyagot tudtunk szüretelni, ami talán még az említett 2018-as évnél is jobb. Már most kóstolva őket, félig nyers állapotukban elképesztő krémességet, fineszt mutatnak, pedig még egy percet nem voltak hordóban.
Mindig visszatérsz a 2018-as évhez, amit valóban etalonnak tekinthetjük. A Creator kékfrankosod 95 pontot kapott a Decanter World Wine Awardson, valamint bekerült a Winelovers 100 – a 100 legjobb magyar bor közé. Egy villányi kékfrankostól ez különösen szép eredmény. Mi a titok?
Éppen egy Winelovers rendezvényen történt nemrégiben, hogy odajött a standomhoz egy látogató, hogy megkóstolna a teljes soromat. A teljes soromat, kivéve a kékfrankost. Sikerült rábeszélnem és gyakorlatilag „ledobta a láncot”. De említhetném, hogy a napokban hívott az egyik budapesti Michelin-csillagos étterem sommelier-je, hogy mindkét éttermükbe szeretnék a bort, mert ilyen kimagasló minőségű kékfrankossal ők még nem telálkoztak. Szóval – bár Villány valóban elsősorban nem a kékfrankosról szól – ez tényleg egy különleges tétel. És hogy mi a titok? Ehhez a borhoz ultra durván szelektáljuk az alapanyagot. Eleve alacsony a tőketerhelés, de még ebből is leszüreteljük a 70 százalékot szeptemberben rozénak. Tőkénként így mindössze 1-2 fürtöt hagyunk kint még egy hónapig, majd amit ebből mustot készítünk, annak leengedjük a 25 százalékát, hogy a maradék még koncentráltabb legyen. Ez a Creator.
Milyen egy szüret szaglás nélkül: Maul Zsolt átesett a koronavíruson
„Nem volt kellemes, 14 napot feküdtem otthon. Komoly tüneteim, nagy fájdalmaim nem voltak, egy kevés láz és levertség jelentkezett. Viszont teljesen elvesztettem a szaglásomat és az ízérzékelésemet, ami egy borásznál, különösen a szüreti időszakban, nagy nehézséget jelent. Rengeteget segített a borászom és a feleségem, akikben tökéletesen megbízom, és szereztem már annyi tapasztalatot az évek során, hogy bizonyos következtetéseket már a szőlő kinézetéből meg tudok állapítani. Azt persze elképzelni se tudom, hogy mi lenne, ha ez hosszútávon így maradna, de szerencsére az utóbbi napokban már éppen elkezdtem szagokat érezni.”
Természetesen, ahogy az összes többi prémium tételt, a Hedonistától a Dávidon és a Dánielen át a Lilláig. Az ilyen rendezvényeken én mindig azt mutatom meg, amire a legbüszkébb vagyok, a legjobb minőséget, amit elérünk. Szerintem ebből lehet profitálni.
Igen, hiszen már palackban van a sauvignon blanc, az Irsai Olivér és a rozé. Új vörösbort viszont nem kínálunk még, nincs értelme az általam elkészíteni kívánt nagytestű vörösborokat ilyen fiatalon megmutatni. Aki a prémium tételeimmel szeretne találkozni, annak a december 4-i "Online borkóstoló 4.0 – Vakkóstoló" programomat ajánlom sok szeretettel, már fel lehet rá iratkozni, a csomag kiszállítását november 24-től kezdjük. Nagyo izgalmasnak lesz, én is várom már!