Julia Child misszióként élte meg, hogy azokkal az amerikai háziasszonyokkal is megszerettesse a főzést, akik még életükben nem nyúltak fakanálhoz. Szakácskönyveket írt, amelyekben egyszerű konyhanyelven jegyezte le ínycsiklandó fogásait a kezdőtől a haladó szintig, ahogyan a híres boeuf bourginon receptjét.
Kezdődjön a farsangi lakoma!
A szakácsnők királynője az ajtóból a nappaliba vezet bennünket, ahol aperitiffel fogad: egy pohár Parisian koktéllal. Ez a kesernyés, gyümölcsös indítás jól előkészíti az ízlelőbimbóinkat az este hátralévő részéhez.
Hozzávalók:
- 1/3 francia száraz vermut
- 1/3 gin
- 1/3 creme de cassis (feketeribizli likőr)
Elkészítés:
A poharat jéggel lehűtjük. A shaker-be beleöntjük a három hozzávalót, majd alaposan összerázzuk. A pohárból kiöntjük a hűtéshez használt jeget, majd a shakerből az italt szűrőn keresztül a pohárba öntjük. Feketeribizlivel díszítjük.
Julia Child a koktélozás alatt mesél a főzés szeretetéről, a francia konyháért és borokért való rajongásáról és a farsangi hagyományokról.
Az italválasztás nagyban befolyásolja az étkezés végeredményét. Kiemelheti az alapanyag jellegzetességét, illetve rossz választás esetén az össz-ízhatást tönkre is teheti. Főzés alkalmával elengedhetetlen a jó minőségű bor használata, hiszen a silány termék az egyszerű ételt is hazavágja. Julia szerint az igazi bor létező lény - ahogyan az ember is - éretlen fiatalságából elegáns nedűvé válik.
A bor -étel párosítás célja a tökéletes harmónia elérése. Az étel és a bor kiegészítve egymást házaspárt alkotnak. Nem lehet egyik sem alá- vagy fölérendeltje a másiknak. Ha valamelyik dominálna, akkor az egyensúly fenntartása érdekében a másikkal kompenzálni szükséges. Minden alapanyag lélek, és tiszteletet követel.
Aigo boulido Provençale
Asztalhoz ülünk, és az első fogás egy szempillantás alatt ott gőzölög előttünk: Aigo boulido Provençale – az elmaradhatatlan francia hagymaleves ünnepi változata, a provence-i sáfrányos-zöldfűszeres fokhagymakrémleves.
Hozzávalók:
- olívaolaj
- 1 palack pouilly fumé vagy sauvignon blanc
- 2 liter víz (forralva)
- 1 fej fokhagyma / 16 gerezd fokhagyma
- fűszerek: só, bors, szegfűszeg, zsálya, kakukkfű, babérlevél, sáfrány, petrezselyem
- tejszín
Elkészítés:
A fokhagymát meghámozzuk, majd az edénybe téve kevés olajon lassú tűzön megpuhítjuk, barnulás alatt ügyelve, hogy ne váljon ropogóssá. Miután kellően megpuhult, felöntjük forralt vízzel, sóval, borssal, szegfűszeggel, zsályával, kakukkfűvel, babérlevéllel, sáfránnyal és petrezselyemmel fűszerezzük, majd alacsony lángon tovább főzzük. Amikor megérezzük a fűszerek illatát, felöntjük borral és még tovább főzzük. Az elkészült levesből, kihalásszuk a babérlevelet, majd turmixoljuk és tejszínnel felöntjük, végül alacsony lángon krémesre dolgozzuk. Serpenyőben vajon készített pirítóssal, frissen reszelt parmezánnal tálaljuk.
A kellemesen krémes-fűszeres fogás mellé Pouilly-Fumé-t szolgál fel. A pohárba szagolva azonnal érezhetővé válik a francia parfümök széles skálája: egres, sárgadinnye, barack… határozott savgerince végig kísér minket az ízek útján.
Olívabogyókrém francia bagettel
Pár korty után Julia besiet a konyhába, hogy előkészítse a főételt, de előtte egy előétellel kedveskedik nekünk. Egy tradicionális Nice-i előételt kínál, a La tapenade Nice avec la baguette, avagy érkezik a nice-i tapenád (olívabogyókrém) francia baguette-tel.
Hozzávalók:
- olívabogyó (lehetőleg sokféle típus)
- olívaolaj
- paradicsom és vörösborban pihent szárított paradicsom
- 2 gerezd fokhagyma
- citromlé (mennyisége ízlés szerint)
- fűszerek: só, bors, bazsalikom, oregánó, petrezselyem
- krémsajt
- szardella (ízlés szerint, ki is hagyható)
Elkészítés:
Az összes hozzávalót aprítógépbe tesszük, krémesre zúzzuk. Friss-ropogós baguette-tel tálaljuk.
Az előétel mellé provence-i rozét tölt. Frissítő rózsaszín lelke ropog a szánkban, mintha a rózsák kertjében egy tálka frissen szedett epret fogyasztanánk. Tökéletesen felkészít minket a főfogásra.
Coq au vin: egy igazán gazdag főétel
Miközben mámorossá válunk a provence-i ízkavalkádtól, észre sem vesszük, hogy tányérunkból már a petrezselymes burgonya kacsint ránk, ekkor megjelenik Julia, csillogó gyöngysorával, széles mosolyával és egy nagy lábas Coq au vin-nel. A boros kakas tradicionális farsangi étel, a franciák győzelmi szimbóluma.
A vereségre álló gallokat Julius Caesar az utolsó csata előtt vacsorával vendégelte meg, ezzel mutatta nagyságát. Ezt az ételt szolgálta fel ellenségeinek. Másnap a gallok győzelmet arattak a római sereg felett. Ennek emlékére farsang idején a franciák a Marne folyó közeli régióiban kakasviadalokat rendeznek. A hagyomány szerint a vereséget szenvedő kakasokból készítenek coq au vin-t. (A kakasviadalokat Spanyolországban és Angliában már az 1800-as években betiltották, és Franciországban is csak kizárólag azokon a helyeken rendeznek ilyet, ahol bizonyítható a játékok történelmi hagyománya.)
Hozzávalók:
- húsfélék: szalonna, kakas
- fűszerek: só, bors, kakukkfű, babérlevél, oregánó, bazsalikom, petrezselyem
- paradicsom
- fokhagyma, lilahagyma
- gomba
- nedűk: csirkealaplé, konyak, vörösbor (lehetőleg pinot noir)
- liszt
- vaj
- burgonya
Elkészítés:
Egy nagy lábosban megpirítjuk a szalonnát, majd ropogósan kivesszük egy kis tálba, pihentetjük. A szalonnazsírba tesszük a megtisztított-feldarabolt kakast, és aranybarnára pirítjuk. Sózzuk-borsozzuk, felöntjük konyakkal, vörösborral és csirkealaplével. Külön edényben összeállítjuk a paradicsomszószt: kevés fokhagymát, lilahagymát üvegesre párolunk, alacsony lángon paradicsommal, sóval, borssal, oregánóval és bazsalikommal készre sűrítjük. A paradicsomszószt a kakasra öntjük, hozzáadunk babérlevelet és kakukkfűvel. Ha nem elég a szósz mennyiség az ételhez, akkor forralt vízzel pótolhatjuk. Külön serpenyőben feldarabolt gombát pirítunk. Miután a hús kellőképpen megpuhult, a nagy lábosból kihalásszuk a babérleveleket. Egy kis tálban habarást készítünk: nem túl sok lisztet és lágy vajat habosra keverünk, a nagylábosba öntjük és alacsony lángon összedolgozzuk. Petrezselymes burgonyával, pirított gombával és szalonnával tálaljuk.
A végső győzelem eléréséhez burgundi pinot noir szükséges, képzeletben burgundiai erdők felé vesszük az irányt. Beleszagolunk a földes avar borsos fűszerességébe, ahol gombák bújtak elő eső után; az erdő nyújtotta frissen szedett szilvát, málnát és cseresznyét majszolunk.
Az elmaradhatatlan farsangi fánk - francia módra
Útunk során fokozódó hangulatban látogatunk el a Diadalívhez, az ünneplést a francia fánkkal, azaz a Beignet-vel folytatjuk: érkezik a mandulagrillázsos- vaníliás csokoládékrémmel töltött farsangi fánk karamellszósszal és cognac-os meggyel.
Hozzávalók:
- tej, kefir, habtejszín
- só, cukor, porcukor
- liszt
- élesztő
- szódabikarbóna
- olaj, vaj
- fahéj, egy vaníliarúd
- mandula
- étcsokoládé, kakaó
- kimagozott meggy
- cognac, meggybor
- egy fél narancs leve
Elkészítés:
Fánk:
A lábosban melegített tejhez - a tűzről lehúzva - hozzá öntjük a kefirt. Nagy keverőtálba tesszük, és amikor már langyosra hűl, belemorzsoljuk az élesztőt egy kis cukorral megszórva felfuttatjuk. Amikor a felszínen meglátjuk a habos élesztőhalmokat, hozzáadjuk a lisztet, sót, szódabikarbónát és jól összedolgozzuk ragacsos labdává. 1 órán keresztül letakarva hagyjuk pihenni, kelni. Ha már legalább duplájára kelt, lisztes munkalapra borítjuk, lisztezzük, kinyújtjuk, majd kis négyzet alakú párnácskákat formázunk belőle. Egy lábosban olajat forrósítunk, és közepes lángon készre sütjük. Papírtörlőre szedve, még melegen fahéjas kristálycukorba forgatjuk és pihenni hagyjuk.
Krém:
Egy bögre darált mandulát serpenyőben megpirítunk. Egy másik edényben cukorszirupot készítünk: kristálycukrot és vizet összeforralunk addig, amíg a cukor karamellizálódik. Belekeverjük a pirított-aprított mandulát, majd egy sütőpapiros tepsire kiöntjük, hagyjuk kihülni, megdermedni, aztán darabokra zúzzuk. Vízgőz felett csokoládét olvasztunk, puha vajjal. Egy rúd vaníliát vágunk ketté hosszában, és a belsejét a csokoládéba kaparjuk, magát a rudat tegyük el későbbre. Dolgozzuk össze a csokoládét és hagyjuk kihűlni. Egy újabb tálban verjünk habtejszínt, vajjal, porcukorral, majd ezt a kész masszát fokozatosan adagoljuk a csokoládéhoz. Ha nem elég habos, akkor még egy kis puha vajjal habverővel dolgozzuk össze, ha nem elég csokis, akkor kakaóporral és porcukorral kompenzálhatjuk a színét, végül keverjük bele az apróra tört mandulagrillázst.
Karamellszósz:
Egy edényben karamellizáljunk kristálycukrot alacsonylángon. Tilos keverni!! A kész karamellt öntsük fel forralt vízzel, puha vajjal és egy kevés cognac-kal, ebben a sorrendben, majd forraljuk egyneművé az öntetet.
Cognac-os meggy:
A kimagozott meggyeket egy kis edénybe cukorral, cognac-kal, meggyborral, félretett vaníliarúddal és egy fél narancslével dolgozzunk össze, míg sűrű szószt nem kapunk, végül halásszuk ki a vaníliarudat.
Tálalás:
A fánkokba lyukakat fúrunk, habnyomóba beletöltjük a mandulás-vaníliás krémet, majd a fánkok belsejét, amennyire engedi, feltöltjük. Meggyel és karamellszósszal tálaljuk.
A csodás desszert mellé tawny portóit fogyasztunk, mintha krémes, karamellás csokoládé bonbont ennénk, fás- pörkölt mandulával és törökmézzel. Egyszerűen isteni, erre nem lehet mást mondani!
Záróakkord sajttal
A francia hagyományt követve az ételsort sajt zárja: Julia aszalt szilvás-diós rokfort golyókat tálal.
Hozzávalók:
- rokfort és parmezán
- vaj
- konyak
- fűszerek: só, bors, Cayenne-bors, petrezselyem
- snidling, újhagyma
- egy szál szárzeller megpucolva
- dió
- konyakban pihent aszalt szilva
- kenyérmorzsa
Elkészítés:
Egy tálban sajtot, vajat, konyakot, sóval, borssal, Cayenne-borssal krémesre dolgozunk. Ezután jöhetnek a száraz hozzávalók: finomra aprított snidling és zeller, újhagyma, serpenyőn megpirított-aprított dió, apróra darabolt aszalt szilva. A masszából golyókat formázunk. Külön lapos tálban parmezánforgácsot, serpenyőben vajon lepirított kenyérmorzsát és petrezselymet összekeverünk, majd a golyókat beleforgatjuk. Tálalásig a kész sajtgolyókat a hűtőben pihentetjük. Fogpiszkálóval szervírozzuk.
Julia Child a magyar vendégei számára ismert italt, tokaji aszút kínál, amely a kéksajttal együtt páratlan élményt nyújt, egy varázslatos francia-magyar házasság mindennapjaiba csöppenhetünk bele. Mézes-gyömbéres, diós barackdzsem tökéletesen harmonizál a sajt karakterességével.
A vacsorát egy pohár champagne-nyal fejezzük be, a búcsú alkalmával Julia mindenkinek kézzel készített farsangi maszkot ajándékoz, mi pedig hálás köszönetet mondunk a pazar lakomáért, a kifogástalan vendéglátásért, és megígérjük, hogy ezt mindazoknak elmeséljük, akik érdeklődnek a francia konyha, a nagyszerű borok és az egyszerűségükben különleges fogások iránt!
Mondanom sem kell, hogy ez volt életem legemlékezetesebb farsangja! Kár, hogy csak képzeletben valósulhatott meg. Próbáljuk ki, és vigyük tovább magunkkal Julia Child örökségét, a főzés szeretetét!
Forrás: JULIA CHILD - LOUISETTE BERTHOLLE - SIMONE BECK: A francia konyha művészete, HVG, 2023