Megosztja a fideszes országgyűlési képviselőket is a borzárjegy újbóli bevezetésére irányuló módosító indítvány, amelyet Font Sándor, a parlament mezőgazdasági bizottságának (mb) fideszes elnöke nyújtott be a jövő évi adótörvényekről szóló kormányjavaslathoz. Font Sándor elképzelését az mb mai ülésén a kabinet képviselője sem támogatta, de a bizottság – a borászati ellenvetések dacára – mégis egyetértett azzal.
Egyhangúlag ellenzik a szekszárdi borvidék borászatai a borzárjegy újbóli alkalmazását – jelentette ki a mezőgazdasági bizottság tegnapi ülésén Horváth István szekszárdi polgármester, az mb fideszes alelnöke. Tiffán Zsolt, villányi borász, a bizottság fideszes tagja szintén jelezte: aggályosnak tartja és nem támogatja a Font Sándor nevéhez fűződő módosítási javaslatot. Ezt az álláspontot a meghatározó borágazati szervezetek ellenvetései – így a Vindependent Magyar Független Szőlő- és Bortermelők Országos Szövetsége Egyesületének, a Pannon Bormíves Céhnek és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának megállapításai – is alátámasztják – tette hozzá. (A cikk a hirdetés után folytatódik!)
A bizottság mai ülésén Font Sándor módosító javaslatával a kormány képviselője sem értett egyet, ennek ellenére a testület mégis megszavazta azt. Horváth István és Tiffán Zsolt csak a voksolás után fejtette ki álláspontját az ügyben, Font Sándor azonban új szavazást már nem rendelt el. Szakértők szerint ugyanakkor a mostani bizottsági támogatás ellenére is kevés az esély arra, hogy a parlament – a kormány és több fideszes képviselő véleményével szemben – az indítványt végül elfogadja, így a borzárjegy újbóli bevezetésére valójában nem kell számítani.
Font Sándor javaslata szerint a zárjegyet a kannás és a palackos kiszerelésű boroknál kellene ismételten alkalmazni. Erre – tett hozzá a mai ülésen a bizottsági elnök – azért lenne szükség, mert vámhatósági adatok szerint 2003-2009 között 36 százalékkal csökkent a kereskedelmi forgalomba hozott, „látható” bormennyiség, miközben a termelés nem esett vissza. Mint ismert, a borzárjegyet még a Medgyessy-kormány törölte el 2003. január elsejétől.
A statisztikák arra utalnak, hogy a forgalmazott borok jelentős részét számla nélkül értékesítik, és ezt a borzárjegy újbóli bevezetésével lehetne megakadályozni – közölte Font Sándor. Leszögezte: nem az egyébként is „nulla mértékű” jövedéki adó, hanem a költségvetési áfabevétel egy része esik ki, miközben ma az a kérdés, hogy „rendezni kell a költségvetés stabilitását”. Magyarországon kívül jelenleg nincs olyan európai ország, ahol a borágazatban borzárjegyet vagy minőségi tanúsítványt ne alkalmaznának – állapította meg.