A maszk nem ér semmit a mustgáz ellen

Borászportál
2016. szeptember 11., 18:51


Főként ebben a - szüret utáni - időszakban emelkedik jelentősen a mustgáz mérgezés veszélye. A közhiedelemmel ellentétben, ha a kézben tartott gyertya lángja nem alszik el, az sem garancia arra, hogy nincs a pincében mustgáz.
A maszk nem ér semmit a mustgáz ellen
Az őszi szüret és a borkészítés időszakában a mustgáz veszélyére figyelmeztet az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Bár a mustgázzal kapcsolatos balesetek a borospincék szellőztetésével, illetve szén-dioxid-érzékelők telepítésével megelőzhetőek, mégis évente csaknem tucatszor riasztják emiatt a tűzoltókat, s minden évben áldozatává válik valaki - olvasható a főigazgatóság közleményében.
A mustgáz a szőlő levének erjedése során keletkező szén-dioxid, amely színtelen, szagtalan, a levegőnél másfélszer nehezebb, zárt térben a levegőt kiszorítva a padlótól tölti fel a helyiséget. Aki ilyen mustgázzal teli zárt helyen tartózkodik, az oxigénhiányos állapotba kerülhet, amely szédülést, álmosságot, eszméletvesztést, végül pedig fulladásos halált okoz – emelték ki.
 
Az OKF kitért arra is, hogy a különböző légzésvédő álarcok a mustgáz ellen nem védenek. A közismert „gyertyás” módszert ajánlották, de felhívták a figyelmet arra, hogy a gyertyát derékmagasság alatt kell tartani. A legjobb, hogyha megfelelően szellőztetik a pincéket és felszerelnek gázérzékelő riasztóberendezést.
 
Aki mustgázzal kapcsolatos balesetet észlel, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot.
Winelovers borok az olvasás mellé