Az állam lehet gondos gazda is - jelentette ki a
Tokaj Kereskedőház ZRt. vezérigazgatója. Dr.
Kiss István cége részvényeinek tulajdonosáról nyilatkozott így abból az alkalomból, hogy mintegy új korszakot bejelentve tájékoztatták a sajtót. A június 24-én, Budapesten elhangzottakat a vállalat vezetője saját kérdésével egészítette ki, azzal,
hogy az államnak lehet-e feladata a bortermelés? A válasz is Kiss Istvántól érkezett:
nem, ám az örökségvédelem annál inkább dolga lehet az államnak.
A következtetésekhez így tehát elégséges mankót adott a kereskedőházi vezető, nem várható az új kormányzattól sem, hogy privatizálná az állam borászvállalatát. A Piac&Profit kérdésére, a 2000-ben, 2001-ben, a maival azonos kurzusnak hála, csak a kereskedőházat segítő felvásárlási dotáció megismétlődik-e, nemleges volt a válasz. Vagyis nem vélelmezhető, hogy az állam protekcionista intézkedésével piacidegen viszonyokat és torz felvásárlási árakat idéz elő. Az azonban lehetséges, hogy a kereskedőháznál keletkező nyereséget nem vonja el a tulajdonos. A most már tolcsvai székhelyű cég, mely büszke arra, hogy a tavalyi válság, s megroppanó hazai piac ellenére sem zárt veszteséggel, aktív szövetkezésre készül a térség szőlősgazdáival. Ehhez pedig kellhet még az a tartalék is, amit a visszahagyott nyereség jelent: az Európai Unió a szőlőültetvények megújítására, telepítésre lehetőséget kínál, de hogy pályázni és befektetni tudjanak a kistulajdonosok, előfinanszírozásra - „tőkekölcsönzésre" - szerződhetnek a kereskedőházzal. Kiss István szerint egyelőre kicsit rejtélyes, miért csökkent a helyi kisbirtokok tulajdonosainak lelkesedése. Legalább 100 hektár megújítására voltak készek nemrég, de az év elején már csak 30 hektárnyi telepítésre pályáznak. Az egyik vélelmezett ok az, hogy számos borász kisvállalkozó a családban nem talál a folytatásra kész fiatalabb generációt, ezért hosszú távra nem kötelezik el magukat.
A piaci nyitást - továbbnyitást - tervező, az elmúlt évtizedben alapvetően megújult Tokaj Kereskedőház késznek mutatkozik nem csupán a terelőkkel, hanem a többi borászattal mind a térségben, sőt az országban is. Amit pedig Kiss István különösen nagy értékként kíván megjeleníteni az üzleti életben, az az elődje, a tavaly elhunyt Kiss László időszakában korszerű, modern borrá „átváltoztatott" Furmint. Az aszú mellé ez a kellemes bor zárkózhat fel, mint mindennapok hungarikuma. Ugyancsak érték, hogy az egyik legnagyobb rangú nemzetközi díjat nyerték el ezzel az itallal, de úgy, hogy komoly mennyiség, 2 millió palack is mögötte állt annak az évjáratnak. Vagyis a piac árut is talál a minőségi „bizonyítvány" mögött. A kereskedőház - amint a borvidék más cégei is - jó eséllyel kezdett el kereskedni az otthon jó borokkal nem rendelkező Kínával, valamint az USA-val. Borász cégtől nem szokásos ma még, de a társaság már fennen vállalja: felelős vállalatként tevékenykedik, ennek rendelve alá azt is, hogy integrátorként szándékozik működni térsége javára, s azt is, hogy környezettudatos beruházásokra ugyancsak pénzt szán.