Egyre nagyobb az igény a fogyasztókban arra, hogy tudatosan tudjanak választani, kóstolni. A véleményük megalkotásában segítséget nyújthat az új mobil appilkáció, a Bortext, amely a NEB program gerincét nyújtja. Az innováció a 100-as borpontozási rendszert alapul véve teszi lehetővé a benne szereplő tételek értékelését. A fejlesztés teljes egészében borszakmai alapokon nyugszik, több szakmai és ágazati szereplő együttműködésével létrejött releváns program.
A képre kattintva nagyobb méretben is megtekinthetőek a grafikonok
A borteszteken az egyetemistákat, azaz a jövő fogyasztóit szólították meg, hogy képet kapjanak a magyar borokról és a borászati ágazatot érintő aktualitásokról, fogyasztói trendekről. A Nagy Egyetemi Borteszt célja, hogy elérje, és tudatos borfogyasztásra nevelje a diákokat, akiknek szélesebb látókört szeretnének biztosítani, ezzel építve a piacot és növelve a minőségi magyar borok iránti igényt. A 2014/2015 időszakban a megkérdezettek száma megközelíti az 1000 főt.
A képre kattintva nagyobb méretben is megtekinthetőek a grafikonok
A Bortext alkalmazás továbbfejlesztése, bővítése is elkészült, melynek bevezetése 2015. december 10-én kerül sor az első 2015-2016 NEB helyszínén a Budapesti Corvinus Egytemen. A továbbiakban kitérnek a csomagolás, a marketingkommunikáció, a piaci megjelenés részleteire is, hogy az applikációban szereplő borászatok komplex képet kapjanak a termékeik fogyasztói megítéléséről.
A BORTexT, egyelőre Android platformon elérhető, januártól indul IOS-en is. Decemberben a 2.0 verzióval indul a NEB, ami december 5-től elérhető ingyenesen a google play áruházban.
A Nagy Egyetemi Borteszten Balla Attila, a program igazgatója bemutatja a mobilapplikációt és a képzést. Majd Gál Péter a Földművelésügyi Minisztérium Eredetvédelemért Felelős Helyettes Államtitkára ismerteti a
Nemzeti Borkiválósági Programot. Ezt követően Koch Csaba borász az aktuális borfogyasztási szokásokról illetve borkészítési trendekről tart előadást.
A teszten először a fogyasztói szokásokat mérik fel, ezután egy belövőbor segítségével a
Borkollégium szakoktatója egy kóstolás technikai tréninget tart a hallgatóknak, ahol a borkóstolás szakmai alapjait ismertetik. A továbbiakban egy 4 bortételből, kizárólag magyar fajtákból álló borsort kóstolhatnak és értékelhetnek az applikációban a résztvevők.
A képre kattintva nagyobb méretben is megtekinthetőek a grafikonok
A 2014-2015-ös programosorozat statisztikája alapján elmondható, hogy a hallgatók 45 százaléka már kettőnél több alkalommal is részt vett borkóstolón, holott 47 százalékuk még csak gimnáziumban végzett diák. A megkérdezettek fele már több mint hat éve fogyaszt bort. Arra a kérdésre, hogy elsősorban milyen bort fogyasztanak eléggé megoszlottak a válaszok, de az édes vörösbort kedvelik a legkevésbé a hallgatók. A résztvevők közel háromnegyede 18 és 25 év közöttiek voltak. A legtöbb hallgató úgy ítélte meg, hogy kezdő és középhaladó szinten ért a borokhoz. Az eredmények jól mutatják, hogy a gimnáziumból kilépő fiatalok érdeklődnek a borok iránt, ezért is fontos, hogy segítséget kapjanak a tudatos borfogyasztás eléréséhez.
A 2015-2016-os programsorozat első állomása a Budapesti Corvinus Egyetemen lesz 2015. december 10-én. A hivatalos program 15 órakor kezdődik az felsőoktatási intézmény Főépületében (1093 Budapest, Fővám tér 8.).
További helyszínek:
- Nyugat-magyarországi Egyetem (Sopron) - 2016. január 28.
- Zsigmond Király Főiskola (Budapest)
- Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem - Budapest
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
- Szegedi Tudományegyetem