Megszólítja az embereket: legyen akár ünnep vagy egy egyszerű hétköznap - Mi a pezsgő sikerének titka? A pezsgőkultúra régóta jelen van Magyarországon, de a buborékos ital szerepe az utóbbi évtizedekben még inkább felértékelődött. Talán nincs is olyan szeglete az országnak, ahol ne készítenének pezsgőt, a vásárlók egyre edukáltabbak a témában, és keresik a hagyományos palackos érleléssel előállított tételeket. Kétségtelen ugyanis, hogy a legnagyobb minőségű pezsgők így készülnek, a jellegzetes élesztős jegyek, amiért annyira szeretjük a pezsgőt, a hosszabb ideig - leginkább minimum 24 hónapig - tartó seprőntartás során alakulnak ki. Mi az oka annak, hogy ilyen sokan készítenek ma pezsgőt hazánkban, és milyen az igazán jó pezsgő? Cikkünkben többek között ezeket a kérdéseket járjuk körül a Törley Pincészet, a Garamvári Szőlőbirtok és Bodrog Borműhely egy-egy képviselőjének segítségével.
“A kékfrankos egy óriási kincs, mert hihetetlenül sokoldalú”Sokan még mindig ódzkodnak tőle, pedig a kékfrankos ma már egyáltalán nem az, aminek ötven évvel ezelőtt ismertük. Miben rejlik az ereje ennek a hazánkban legnagyobb területen termesztett szőlőfajtának? Egy szekszárdi, egy egri és egy soproni borászatot is megkérdeztünk arról, hogy miért olyan fontos számukra.
Ha már alkoholt iszol, a legjobb választás a bor!Sok vita van arról, hogy a bor és az alkohol közé egyenlőségjelet tegyünk-e, vagy tekintettel az évezredes európai kulturális beágyazottságára, a bort más polcra helyezzük. Talán valahol középen van az igazság: egyrészt tagadhatatlanul egy alkoholt tartalmazó termékről van szó, másrészt azt sem vitathatjuk el, hogy a mértékletes fogyasztása, különösen a mediterrán étrend részeként, számos olyan pluszt adhat az életünkhöz, amelyet kár lenne hirtelen semmibe venni és tiltólistára tenni. Sorozatunkban a borfogyasztással kapcsolatban felmerülő kérdéseket több szempontból igyekszünk körüljárni.
Újbor: a jókedv és zabolátlanság italaA Günzer Családi Birtok, a Vylyan Pincészet és a Bujdosó Pince mutatja be újborát.
Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás? Akár a környezeti felelősségvállalás filozófiája vonz, akár az ősi gyakorlatok iránti érdeklődés, vagy az a vágy, hogy minél kevesebb beavatkozással készült borokat kóstolj, a bio- és biodinamikus borok világa gazdag ízeket és élményeket kínál, amelyek felfedezésre várnak!
Ne gondold, hogy minden rozé egyforma! Fedezd fel a rózsaszín sokféle árnyalatát!Három borász, Dúzsi Tamás (Dúzsi Pincészet), Szentpéteri Attila (Szentpéteri Borpince) és Horváth János (Streit-Zagonyi Borászat) mutatja be a rozék sokszínű világát, és mondja el, miért kiemelt jelentőségű számára ez a borkategória.
“Aki kézbe fogja, nem akarja elengedni” - Saját boros kelyhe lett a Tokaji AszúnakAz ASZÚGLASS szakmai premierjén ismerhettük meg a világszínvonalú Halimba Crystal által fejlesztett új boroskelyhet, amely még magasabb szintre emeli az aszú kóstolás élményét.
Aki Czurda rizlinget vesz, mindig biztos lehet az állandó minőségbenNéhány éve a Pannonhalmi borvidéken született egy bor, amelyet a fogyasztók és a szakma is örömmel fogadott, hiszen a stílus, amit képvisel, hazánkban egyedülálló. Czurda Henrikkel, a Borkollégium WSET kurzusain referenciaként megjelenő bor megálmodójával beszélgettünk arról, mi történt az idei évben, és mik a tervei a jövőre nézve.
Mindannyian Rohály Gábor köpönyegéből bújtunk előDr. Rohály Gábor papnak készült, két év teológia hallgatás után aztán fogorvos lett, majd mégis borszakíróként vonult be a hazai borvilág történetébe. Élete a bor körül forgott, érdemei óriásiak: megváltoztatta a hazai gondolkodást a borokról, és megtanította nekünk, mi az az ismeretszerző borkóstolás. A Tanár Úr munkássága előtt mi ezzel az írással tisztelgünk.