A Zalai Borvidékre mondhatjuk nyugodtan, hogy a világ vége után két sarokkal, jobbra található. Csörnyeföldről már jó páran hallhattak, de Zalaszentgrót, Nagyrada már biztosan kevésbé ismerős.
Ahogyan dr. Bussay László munkáját az egész ország csodálta, és elismerte, addig a Bezerics Pince, a Cezar Borászat vagy a Veress már kevesebb fogyasztóhoz jutott el, míg a Keszler Birtok, Dóka Éva vagy a László Pince pedig alig valakihez.
A Borkollégium mesterkurzusai remek alkalmak arra is, hogy az oly sok magyar celeb borvidék között, csendben megbújó csodákat is megnézhessük, mint a zalai borvidék vagy pár héttel ezelőtt a bükkiek.
A Zalai borvidék (Balatonmelléki) a Balaton mellett indul és húzódik le a határig, szép nagy területen elosztva, Zala megyében. Ez a vidék a béke és nyugalom szigete, ahol még sok helyen érintetlen a természet. Bor szempontjából a hűvösebb területekhez tartozik, Magyarország legcsapadékosabb vidéke.
A keszthelyi rész bazaltos, a többi a Pannon-tenger maradványain nyugvó löszös terület. A leírtak alapján egyértelmű, hogy a zalai borvidék a magyar stílusú, feszes, savas és lendületes fehérborok utolsó bástyája lesz, a legtovább fog ellenállni a felmelegedés vészterhes közeledésének. Ebből fakadóan jelenleg nem igazán alkalmas – véleményem és kóstolási élmények alapján sem – a kékszőlőnek, és így a vörösbornak sem. Talán a kékfrankos, zweigelt jól érezheti magát ezen a vidéken, jobb helyeken esetleg a pinot is. A sorban jó néhány vörösbor volt, köztük néhány tankönyvbe illő paprikás, éretlen cabernet. A fehérborokkal már sokkal jobb a helyzet, bár a fajtaösszetételen lehetne még egy kicsit dolgozni.
A borvidék jogosan, és nagyon helyesen ápolja, gyermekének, a nagy szőlőnemesítőnek Dr. Bakonyi Károlynak emlékét. Így az ő munkájából sok szőlőfajta elterjedt arrafelé, mint például a rozália és valentin. Pedig mindenki kénytelen elismerni, hogy a cserszegi fűszeres az igazán jól sikerült munkája Károly bácsinak. A többi fajta azért nem igazán mutat nagy képességeket, úgyhogy ezek fontosságát érdemes lenne újragondolni.
Összefoglalóan azt lehet mondani, hogy a kóstolósor fehérborainak legtöbbje nagyon szép és izgalmas volt. Sikerült megőrizni az egyensúlyt, elsősorban az alacsony, 13% alatti alkoholnak és a feszes savaknak köszönhetően. Néhány kivételtől eltekintve pincehibákkal sem találkoztunk, bár egy-két helyen azért néhány hordót érdemes lenne elégetni. A vörösborokra túl nagy hangsúlyt nem fektetnék.
A sorból természetesen kiemelkedtek a Bussay és a Bezerics Pince borai. Ők a borvidék legrégebbi és legismertebb pincéi, hosszú évek óta dolgoznak megbízhatóan, szép borokkal. Remélhetőleg a Bussay családnál az utódok tudják folytatni a pincészetalapító édesapa munkáját. A kevésbé ismertek közül pedig Dóka Éva borai nyújtották a legszebb élményeket.
Az est két legfontosabb bora
Bussay Rajnai Rizling 2013: citrusos, picit petrolos, zöldfűszeres illat. Mondhatni fajtajelleges. Szerkezetben jó savak dominálnak, nagy test, harapható korty. Hosszú bor, sokáig tartó ízzel. Szájban is a fajtajelleges petrol, citrusok jönnek, kiegészülve némi édeskés déligyümölcsös ízzel. Van még vagy 10 éve hátra.
Bezerics Osztonyi Cserszegi Fűszeres 2011: botritiszes szemeket tartalmazó édes borról van szó. Illatában a botritisz tanítanivaló citrusos, ananászos illata, kiegészülve kicsi gyógynövénnyel. Ízében is ez az aromavilág marad meg, teljesen felülírva a cserszegi alapvetően erőteljes aromatikáját. Szerkezetében persze nem tudja mutatni a tokaji aszú karakterét, mivel kicsit kisebb a sav. Emiatt a cukor erőteljesebbnek érezhető, és az alkohol is kicsit magasabb az elvárthoz képest. Ettől függetlenül nagyon jó kis bor, jól iható, puha és nagyon kedves.
Kóstolt tételek:
Cezar Pearl Fehér
Cezar Pearl Rozé
Vig Zsolt Rozália 2015, Miháld
László Pince Valentin Novus cuvée 2015 (valentin+zenit)
Keszler Birtok Huszonya Olaszrizling 2013
Dóka Éva Nektár 2015
Dóka Éva Pinot Blanc 2013
Cézár Pince Sauvignon Blanc 2015
László Pince Csicsergő 2015
Bussay Zalai Rajnai Rizling 2013
Bussay Zalai Pinot Gris 2013
Bussay Tramini 2012
Bussay Tramini 2002
Bezerics Orosztonyi Furmint 2011
Bezerics Orosztonyi Cserszegi Fűszeres 2011
László Pince Tinta 2015
Keszler Birtok Huszonya Cuvée 2013 (cabernet sauvignon+merlot)