Szétnéztünk a piacon, azzal a céllal, hogy felkutassuk a nyár leendő kedvenceit. Kóstoltunk, elemeztünk, és sok esetben remek borokat találtunk. Csokorba szedtük a tapasztaltakat, íme egy kis ízelítő.
Az idei nyár szinte berobbant a mindennapjainkba, a számítógép monitorja mögül éppen csak ráeszmélni volt időnk, hogy megérkezett. A meleg nappalok és a langyos éjszakák új igényeket állítottak a borfogyasztásunk terültén is: a frisset, a könnyűt, az illatosat keressük, és ha tetézni lehet: mindezt víz közelben.
Ha minden esetben nem is sikerül víz mellett élveznünk a napsütést, egy igazán kellemes bort – legyen szó fehérről vagy rozéról - bárhol kortyolgathatunk. Már csak az a nagy kérdés, hogy melyiket válasszuk? Az idei fehér és rosé kínálatot tekintve megállapítható, hogy számos kiváló minőségű bor közül válogathatunk. Az pedig már abszolút ízlés kérdése, hogy melyik lesz a kedvencünk: a ropogós rizling, az illatos irsai, esetleg a szamócás rosé? És melyik pincészet?
Mindnyájunknak vannak jól bevált, kedvenc márkáink, amelyekhez bátran nyúlunk egy kereskedésben, idén azonban kilépünk ezen komfortzónánkból, a felfedezés izgalmát választva, keressük az új piknikező partnert.
Szeretnénk megkönnyíteni a választást: körbenéztünk, kóstoltunk, majd összegyűjtöttük a tapasztalatainkat. Aktuális hangulatunk nagyban befolyásolja választásunk, így nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy viszonylag széles palettát mutassunk be: kerestünk bort teraszos, kiülős beszélgetésekhez, izgalmas első találkozásokhoz, vidám kerti partikhoz, balatoni vitorlázáshoz, hullócsillag számoláshoz, nagy baráti fröccsözésekhez is. Bízunk benne, hogy mindenki talál kedvéhez valót köztük.
Most pedig következzék néhány fontos tanács a választáshoz: lehetőleg alacsony alkoholtartalmú nedűt válasszunk; az évjárat sem mindegy: sok helyen akciós áron juthatunk hozzá 2-3 éves rosékhoz, mi maradjunk az előző évben készültnél; ha vacsorához keresünk bort, akkor figyeljünk oda, hogy illik-e a menühöz. Ezért is szeretek borszaküzletben vásárolni: az eladók készségesen segítenek, ha elvesznénk a palackok között. Fogyasztás előtt pedig ne felejtsünk el meggyőződni a jó hőmérsékletről, egy langyos rosénál például nincs is kiábrándítóbb.
A nyár nagy slágere: a fröccs... Jó fröccs vagy, ahogy azt József Attila hívta fütty (mivel egy füttynyi idő alatt megitta a költő) lelke a minőségi alapanyag: a jó bor és a jó szikvíz - nem megfelelő minőségű borból nem lesz finom fröccsünk. És hogy miért szeretjük: mert a buborékoknak köszönhetően frissít, a bor kellemes hatásától pedig mosolygósabb a világ. Egy fárasztó munkanap után ez a tökéletes frissítőnk. Szerencsére egyre trendibb ital, már a külföldiek körében is, így egy jó hosszúlépéshez már szinte bárhol hozzájuthatunk.
Nálunk most ezek mennek:
Schweitzer: Olaszrizling, 2013 - Halvány széna szín, könnyű, lassan nyíló bor. Illatában és ízében leheletnyi benzol, friss gyümölcsök, citrusok és alma. Puha savak, közepes lecsengéssel.
Benedek: Kékfrankos rosé, 2013 - Halvány rózsaszín színű, közepesen intenzív illat és íz aromákkal, főleg ribizlivel. Nagyon friss, még kicsit pezseg, szép savak, közepesen hosszú lecsengéssel.
Molnár: Müller Thurgau, 2013 - Halvány szalma szín, csodálatosan intenzív illattal, szinte kirobban a pohárból. Aromáiban főleg a virágok és a fehér húsú gyümölcsök dominálnak: bodza és kajszibarack. Ízében is ezek az aromák jelennek meg. Puha lágy savak, könnyű test, közepes hosszúsággal.