Keserédes szájíz – Főzdefeszt 2011

Kovács Bálint szövegésfotó
2011. május 17., 23:27


Vannak emberek, akik kicsit túlreagálják az őket ért kellemetlenségeket. Csak azért, mert szeretik a különleges söröket, de Magyarországon alig kapnak olyat, inkább csak a nagy sörgyárak egyentermékeit mindenhol, már mindjárt főzdét rendeznek be a pincében, külföldre járnak, heteken át túrják az internetet, és zaklatják a Kertészeti Egyetem söripari tanszékét információért, aztán meg főznek, kevernek, erjesztenek, felsőt méghozzá, mert új ízeket akarnak a kis telhetetlenek. Utána meg odaviszik a város közepére, hogy mi is kóstoljuk meg jól, mert szerintük mi is akarunk új ízeket, meg különlegességeket.
Keserédes szájíz – Főzdefeszt 2011
 
Mint kiderült, ezt eléggé jól gondolták.
A Főzdefeszt, az Első Hazai Kézműves Sörfesztivál úgy kezdte, hogy azonnal kinőtte saját magát. A Mikszáth téren az első percektől kezdve lépni alig lehetett, és ez így is maradt egészen zárásig. Nagy cucc, gondolhatnánk, a tér, a jó idő, meg egy csomó sörcsap a világ legjobb embermágnese. Ez rendben is van, de mégiscsak nagy siker ez, hiszen itt sokkal nagyobb volt a tét, ugyanis: „Az Első Hazai Kézműves Sörfesztivál célja, hogy reflektorfénybe állítsa a lassan ismét magára találó hazai sörfõzést, és egy hétvégére összehozza a fogyasztókat, a kocsmárosokat és a sörfőzőket, hogy kóstoljanak és beszélgessenek, és szövetkezzenek a magyar sör jövője érdekében.”
Ugyanis forrongás van ám sörfronton is. Ahogy eljutottunk a borral a kettőhármas vébékától a terroirjellegig és a szépen besimult tanninig, a pálinkával az ötvenfokos öcsém, fenékigtől a magzamatig és hordós ízjegyekig, úgy szépen lassan kiderül, hogy van sörélet a nonstop közért előtti könyöklőn túl.
 
Mi az hogy van; ahogy a borok is ezerféle arcot mutatnak szőlőfajtától, termőhelytől, technológiától függően, úgy a sörök skálája is sokkal szélesebb az általunk ismertnél. Az egy dolog, hogy hányféle, egymástól nagyon különböző fajta létezik, kezdve a jól ismert világos söröktől egészen az angol krémes, sötétbarna stout-okig, de az, hogy milyen malátát, milyen komlót használok, milyen ütemben főzöm a sörlevet, mikor teszem bele a hozzávalókat, ugyanazon a típuson belül komoly különbségeket tud produkálni.
Művészet ez kérem, és becsülendő, hogy vannak az országban annyian főzőemberek, akikből össze lehet hozni egy fesztiválnyit, már csak azért is, mert ha tételezzük fel, hobbiborászkodni akar az ember, legalább az alapanyag helyben van, mert szőlő az terem szinte mindenhol. De a sörösök minden alapanyagot szinte kizárólag külföldről tudnak csak beszerezni, plusz logisztika, plusz lutri, plusz nyűg. Plusz kiadás.
Mentem is a térre, egyrészt jó söröket inni, másrészt kiművelni magam folyékonykenyérileg, hogy szélesedjen az én látóköröm, és legyek én rettenet tudatos sörfogyasztó, hogy aztán tudjak élvezni, szívből, igazán.
Keserédes tapasztalatokkal tértem meg ám én. A fesztivál szerintem egyrészt kiválóan sikerült, hiszen agyonhirdetés nélkül összehozott több ezer embert, akik legalább ebben a két napban nem tömegsöröket ittak, és talán meg is jegyezték egy-két főzde nevét. A főzdék mindenképp jól jártak, komoly forgalom, jó reklám. De a fenti idézetben említett cél, amit a Főzdefeszt honlapjáról szedtem le, hozzátéve még azt is, hogy: „Kulcskérdés a személyes jelenlét, ezért ragaszkodtunk hozzá, hogy a sörfőzők személyesen mutassák be a söreiket.” az bizony vastagon nem jött, nem is jöhetett össze. Nem mondom, hogy a csapoló pultoslányok mellett nem volt egy-két érdekes fazon, akinek lehet, hogy volt valami köze az éppen ott csapolt sörhöz, de miután nyilván az első két órában teniszkönyököt kaptak a folyamatos csapolástól, merthogy ötven méteresnél rövidebb sort egyszer sem láttam, a „mitadhatok” és a pontos összeg bemondásán kívül minden egyéb kommunikáció esélytelen volt. Aki lett volna olyan bátor, hogy kérdez, azt a mögötte állók a húsz perc sorbanállás után biztos, hogy elevenen tépik szét. Amivel csak az a baj, hogy a buli ugyan jó volt, de a nagy többség csak arra fog emlékezni pár hét, hónap múlva, hogy ja, volt az a Mikszáth téri fesztivál, és ott ittam valami furcsát, de finomat. Hogy az milyen sör volt, melyik főzdéből, fogalma nem lesz. Pedig most még bizony ott tart a magyar sörkultúra, hogy igazából azt sem tudjuk, hogy világos és barna sörön kívül létezik más is, és amíg nem tudjuk, vágyni sem tudunk rá, pedig kellene, mert szorgos és tehetséges kezek már gyártják.
Értem ám én, hogy nehéz ez. Feltételezem nem számítottak arra a szervezők, hogy ekkora érdeklődés lesz, és egy sörfesztivál helyszínválasztás szempontjából sokkal macerásabb. Egy borfesztivál egy standjára elég egy borhűtő, sörfesztivál esetében csapot kell telepíteni, szénsavpalackostul, hűtőstül. A borokból átlag egy deci/fő fogyasztással számolok, kiviszek tíz, húsz akármennyi kartont, de ha nagyon fogyna, szalad is valaki egy-két kartonnal, az is több liter bor. Sör esetében a fejenkénti fogyasztás is magasabb, és minimum harminc literesek a hordók, amiknek meg kell oldani a szállítását, tárolását. Logikus, hogy a szervezők olyan helyet keresnek, ahol több vendéglátó üzlet csoportosul, talán jövőre több környéki üzlet beszáll, és akkor minden probléma megoldódik. Egyébként meg aki keres az talál, ha véletlenül ráérő szervezőbe ütközött az ember, akkor hiperszuperul informáltak, amit meg is fogok hálálni azzal, hogy nemsokára egy önálló írást kanyarítok a nagy magyar főzdehelyzetről.
A megnyitóról éppen lemaradtam, a színpadon Hegyesné Vecseri Beáta, a Corvinus Egyetem Söripari tanszékének docense, dr. Jenei Béla, a házi sörfőzők képviselője, Vaskó György, a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesületének Elnöke, és Vétek György, söríró beszélgettek. Szó volt arról, hogy azért nehéz a kézműves söröket eladni, mert annyira megszoktuk az olcsó, jellegtelen tömegtermékeket, hogy az az íz az etalon, ahogy az egyik előadó mondta, ha valaki tejet nyomokban tartalmazó gazdaságos reggeli italon nő fel, és elérakják a jóféle házi tehéntejet, ott helyben lefordul a székről, hogy mi ez a rettenet büdös dolog. Érzékeny pontja a sörgyárosoknak a sör hizlal kérdéskör, merthogy nem is. A szénsav viszont irritálja a bélfalat, és az alkohollal karöltve mindjárt megkívántatja velünk a nagy, zsíros cupákokat, ami már viszont valóban hizlal, pláne, mert a szervezet inkább a sörből származó szénhidrátot égeti el a lerakódott zsír helyett. De az már nem a sör hibája, hanem a csülöké. És ami megnyugtató, még a cseh házi sörfőzdéknek sem könnyű a dolguk, a tapasztalatok azt mutatják, hogy hosszú távon azok élnek meg, akik látványsörfőzde – étterem – panzió szentháromságban gondolkodnak, ez a kikapcs, nem a wellness hotel.
Ja, juteszembe, voltak sörök is....
Egy sokat emlegetett favorit jött ezután, a fóti Osterbrau Keserű Méz nevű söre: itt vált világossá a különbség az eddig csak hallomásból ismert aromakomló és keserűkomló között, ennek a sörnek köszönhetően értettem meg több mindent az előzőekben. Szépelgés nélkül arcba tolja a keserűt és az édeset (vagány a címkéje ám nagyon) méz, keserűcsoki, gyalult fa, a világos sörök dózere.
A leghatékonyabb trükk az volt, hogy többen kellett menni, mindenkinek be kellett egy sorba állni, és venni legalább háromfélét. Aztán találkozni egy stratégiai ponton, és ott körbeadni a zsákmányt, így egész tapasztalttá lehetett válni.
Kezdtük a budapesti Kaltenberg étterem világos szűretlen sörével: normál világos sör, markánsabb kesernyés karakterrel, és a megszokott tömegsörökhöz képest lényegesen kevésbé savanyú ízzel.
A felsőzsolcai Serforrás világosa következett: kesernyés - vegetális, olyan esőáztatta zöld leveles illat, ami aztán ízben meleg kenyeres, élesztős jegyeket hozott. Érdekes.
Innentől jött egy-két enyhén ízesített dolog, ugyancsak Fótról a Hammurapi álma, ami egy mézes? mézzel erjeszett? sörkülönlegesség, valahogy nekem sok különlegeset nem mondott, bár tudom, hogy szintén nagy favoritja volt a fesztiválnak.
Újra csak Fótról következett a gyömbéres: bordós tónusú sör, illatban nagyon gyömbéres, ízben inkább a kesernye érvényesült.
Visszatértünk Felsőzsolcára, a híres Korty: aszúkivonat hozzáadásával készült, valóban van egy kis élesztős, boros, inkább szamorodnis jellege, a kortyolás első pillanatában, aztán a keserűkomló veszi át az irányítást.
2 IPA következett, ami az Indian Pale Ale rövidítése, ez egy felsőerjesztésű sör, de mint Ale még a legvilágosabb és talán a világos sörökhöz legközelebb álló karakterű. Mint megtudtam, most a legnépszerűbb kategória a sörkülönlegességeket kedvelők körében. Az első a felsőzsolcaiak IPA-ja. A világos sörökhöz képest homályosabb, ízben gyümölcsösebb és élesztősebb, mint az alsóerjesztésű versenyzők.
Fóton készült, de vendégművész terméke: armando_otchoa művésznevű sörész Grabanc IPA, szintén az egyik helyi favorit, nem véletlenül, szőlős, gyümölcsös, és keserű aromáival egyértelműsíti miért olyan népszerű ez a stílus.
Barna sörök jöttek, a dombóvári Kissler főzde Keserű Barna volt az első: kevésbé kesernyés, mint vártam, illatban sós karamell, ásványosság, ízben medvecukros, kávés, komplex, szép tétel.
A békésszentandrási Agroflott Black rose fantázianevű tétele következett: gyönyörű tejeskávé aroma, telt, selymes, íz, ezt kellene minden reggel innom, koffein helyett a 9,3 százalékos alkoholtartalom rázna fel.
A végére maradt az Agroflott meggyes söre: tiszta gyümölcsös meggyíz, nem édeskés, hanem inkább meggymárka, ami mögül nehezen bújik ki a sörkesernye, nem olyan mint a belga lambic sörök, annál gyümölcsebb, de kevésbé sörszerű.
Elsőre nem volt ez rossz, de jó lenne nem egy évet várni a folytatásra, mert, mint azt szó szerint testközelből megtapasztalhattuk, igény vastagon volna rá. Akkor majd dumálunk is talán egy sort a sör mellett, elvégre arra való.
Winelovers borok az olvasás mellé