A környezettudatosságban élen járó chilei Cono Sur borászat régóta „alkalmaz” libákat a kártevők ellen. Több mint 1000 madár járja az ültetvényeiket és csipegeti össze azokat a bogarakat, amik előszeretettel lakmároznak a szőlőből.
Denevérek
Több francia borászat, köztük a Domaine Laroche, a denevéreket hívja segítségül a szürkerothadás elleni küzdelemben. A kórokozó gomba nagyon gyakran a molyrágás okozta sérüléseken jut be a szőlőnövénybe, a denevérek egyik kedvenc eledele viszont éppen a molylepke.
Bárány
Biztosan te is sokszor hallottad már a viccet, hogy a bárány a világ legkörnyezetbarátabb, legenergiatakarékosabb fűnyírója. Nos az új-zélandi Yealands és az angliai Nyetimber pincészetnél komolyan vették és több mint 1000 barit eresztettek szélnek a szőlőtőkék között. Látványnak sem utolsók, a vendégek imádják őket.
Andalúz terrier
Teljes nevén andalúz egészvadász terrier, és ezzel mindent el is mondtunk. Elsősorban Spanyolország borvidékein tartják az egerek, patkányok ellen. Jerezben olyan nagy megbecsülésnek örvend, hogy már védett állatnak minősül. A fajta a 18. század óta létezik, az angol kereskedők által Ibériába vitt fox terrier és a helyi egerésző kutyák „szerelemgyereke”.
Törpemalac
A kunekune törpemalacot szintén a már említett új-zélandi Yealands Estate-nél vetik be és szintén fűnyírásra valamint gyomírtásra. Kis méretük miatt a szőlőben járva nem teszik tönkre a talajt és nem érik el a fürtöket.
Lovak és öszvérek
A nem gépesíthető, magasan fekvő, meredek ültetvényeken évszázadok óta lovakat és öszvéreket használnak a talajművelésnél (talajforgatás stb.). Hazánkban is találkozni a mai napig ilyen pincészetekkel és Franciaországban is elterjedt még.
Méhek
A biodiverzitás érdekében egyre több helyen (két példa: AR Lenoble Champagne-ban és Villa Sandi Olaszországban) telepítenek méhcsaládokat a szőlő közvetlen közelébe. A méhek segítenek az egészségesebb ököszisztéma megteremtésében, ami végeredményben jobb borhoz vezet.
Tatu
A lista talán legmeghökkentőbb résztvevője, joggal merülhet fel a kérdés, mi szükség tatura a szőlőben. A választ a patagóniai Bodega Chacra borászatnál kell keresni: ők egy egész csapat tatut állítottak hadba a férgek és a szőlőnövényt megrágó hangyák ellen. Hosszú nyelvűkkel egész nagy mélységben meg tudják tisztítani a talajt. Egyetlen hátrányuk, hogy nem vetik meg a szőlőt sem, ezért oda kell figyelni rájuk.
Ragadozó madarak
A világ legnagyobb borászatánál, a kaliforniai Gallónál szívesen látott vendégek a sólymok, az ő egyik legfőbb táplálékuk ugyanis a seregély. A seregélyek rengetegen vannak, imádják a szőlőt, hatalmas kárt tudnak tenni a termésben, ellenük a „mesterséges” védekezés, vagyis a védőháló nagyon költséges.
Tyúkok
A chilei Emiliana borászatnál csirkéket vetnek be a zsizsik (gabonaféreg) ellen. Ez a kártevő a szőlővesszőt és a gyökeret rágja meg.