Dr. Rohály Gábor egyike a Magyar Bor Akadémia alapító tagjainak, feleségével, Mészáros Gabriellával együtt létrehozta a Borkollégiumot, amelynek oktatói is egyben, megalkotta a hazai borleíró szaknyelvet, részesült a Hamvas Fürt-díjban (2010), megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét (2010) és 2014-ben átadták számára a Bussay László emlékdíjat. Sokat köszönhetünk a tanár úrnak, akinek munkásságát végtelenségig lehetne sorolni. Rohály Gábor ma 80 éves, ebből az alkalomból köszöntöttük, és kérdeztük az eddigi munkájáról, életéről.
Mikor és hogyan került kapcsolatba a borral?
Még régebben jó áron hozzájutottam egy szép öreg parasztházhoz a Balaton felvidéken. Ahol akkoriban mindenkinek szőlője és pincéje volt, így én is elkezdtem a saját hobbiborászatomat, mert, ha ezen a vidéken nem volt szőlőd, akkor becsületed sem. Azt kell mondjam a ruszti képzés sem segített olyan sokat az oktatásban, mint az a 16 évjárat, amelyet letöltöttem. Rengeteget tanultam ez alatt az idő alatt például arról, hogy milyen évjárat különbségek vannak.
Ön vett először részt Magyarországról a ruszti Weinakademie Österreich képzésében. Ennek később hatalmas hatása volt a magyar borvilágra, de akkor ezt nyilván még nem tudhatta. Minek a hatására jelentkezett?
1990-ben volt az első Magántermelők és Palackozók Borfesztiválja Nagycenken, ahová könnyen el tudtak jönni az osztrákok is. Láttam, hogy milyen fejlett ott az oktatás, fű fa elvégzi a tanfolyamokat, ellentétben itthon. Nálunk maximum a borászoknak volt lehetőségük a további képzésekre, de ők sem nagyon jártak. Csak a franciák és az osztrákok tanultak szívesen.
1992-ben kezdte el a sommelier és borismeret oktatást. Az iskolát ma Borkollégium néven ismerjük. Mi motiválja az elmúlt 23 évben a Borkollégiumban?
Az iskolánkból sokan mentek Londonba, Ausztriába továbbtanulni. Hajtotta őket az ismeretvágy, amely komoly áldozatokra serkentette őket, teljesen a bornak szentelték az életüket. Mi motivál? Ha nekünk fiatal korunkba ezeket az ismeretek átadta vagy elmondta volna valaki, akkor könnyebb, lazább lett volna az életünk, mert a borral lehet élni és visszaélni. Ezen a téren nekünk már sikerült megmagyarázni és különválasztani a borkóstolást és a bulizást.
Mi a legnehezebb feladata egy borásznak és egy tanárnak, mik az ön tapasztalatai?
A borkészítés valamint a borokról írni, tanulni, reklámozni, úgymond felhasználni teljesen más dolog. Olyan, mint a versenyautó megtervezése és az azzal való száguldozás közötti különbség. Valójában két külön világ elkészíteni és felhasználni egy munkadarabot.
Sok boriskola komolytalan, kedélyesen mennek az órák és közben üresen maradnak a köpőcsészék. A kóstolt borokra emlékezni kell 6-8 tétel után is, le kell őket írni, különben füstbe megy az egész dolog. Az ismeretszerző kóstolás más, mint a borivás, amikor elég csak azt eldönteni, hogy ízlik vagy sem.
Nem vágyott soha arra, hogy egy borvidéken töltse a mindennapjait a szőlő közelében?
16 évjáratot töltöttem palackba ugyanannak a szőlőnek a terméséből. Ha egy adott területen élünk, akkor nem tudnánk jól megítélni. Pozícionálni és minősíteni kell reálisan minden tételt, széles borismeret kiépítésére van szükség.
Hová tart a magyar bor, hol van a helye a világban?
Nem vagyok az igazság birtokosa, de úgy gondolom két úton haladunk. Szerencsések vagyunk mi magyarok, hogy jól lezajlott a generációváltás. Néhány példát említve Gere Zsolt, ifjabb Figula Mihály, Árvay Angelika, ifjabb Heimann Zoltán. Tessék megnézni, ők nem helyettesíteni akarják szüleiket, hanem ügyesen, nem erőszakosan átveszik a kormányt elődjeiktől! Kicsit új stílusban, remek borokat készítenek.
A rossz út az, hogy nem lehet a világ borpiacára bejutni, lásd Tokaj. Ugyanis a torta el van már osztva. Óriásiak a magyar borok, amit a sajtó felkapott, de szilencium van, egy szerkesztő nem írhat bármi szépet a külföldi sajtóban. Fontosnak tartom, hogy a Borkollégium evidenciák mentén haladt, amelyekbe nem lehet belekötni.
Számtalan díjban és elismerésben részesült, de mi az, amire eddig a legbüszkébb?
A 90-es években Giacomo Tachis, az Antinori birtok főborásza egy borbemutatót tartott a Béke szállóban, ahová mi belopóztunk. No, nem erre vagyok a legbüszkébb, hanem ami utána következett. Az előadásához a vendégek közül senki nem tudott érdemben hozzászólni, csak mi a barátommal az utolsó sorból. Majd az est további részét Tachis úr jobb és bal oldalán töltöttük. Ezt követően meghívást kaptunk hozzá, Toszkánába. Egy hónapon át az ő erkölcsi tőkéje alapján csavarogtunk Olaszországban. Beajánlott minket a legjobb itáliai termelőkhöz, akik tisztelettel fogadtak. Giacomo Tachis, a Sassicaia atyja, pedig minden évjáratát végigkóstoltatta velünk a pincészetében.