Kétféle ember létezik. Az egyik imádja a téli bortúrákat, a másik hallani sem akar róla. Sokan inkább az otthon melegét választják hétvégi pihenésük helyszínéül, mondván ilyen hidegben nincs az az Isten, hogy kimozduljanak nyugalmat adó, a termosztát által konstans 23 fokot biztosító komfortzónájukból. Nos, reméljük, nekünk mégis sikerül őket egy kicsit felpiszkálni.
A téli mélypont – nevezhetnénk szezonális-funkcionális depressziónak – egyetlen hathatós ellenszere, ha vastag zoknit és a nadrág alá jégeralsót húzunk, vastagra rétegezzük felsőruházatunkat, nyakunkba kötött sálat csavarunk, zsebünkbe fényképezőgépet és pálinkás laposüveget csúsztatunk, s kiballagunk a reggeli ködben a szőlőskertek közé, hogy a szüretből ottfelejtett, már megtöppedt, fagyos fürtökre vadásszunk. Higgyék el, működik. Persze, ha mindezen túl az embernek még arra is lehetősége nyílik, hogy bekanalazzon egy tányér gőzölgő vargánya-krémlevest juhtúrós sztrapacskával, megegyen két roston sült vaddisznó érmét, megigyon hozzá két deci egri cabernet sauvignont, majd ezt követően megmártózzon a téli szabad ég alatt egy forró, szőlődombokra panorámás, termálvizes medencében, akkor azt se bánná, ha sosem tavaszodna ki.
Kinnfeledt fürt
A pincészet
De haladjunk szépen sorban. Az
Egri Korona Borház birtokközpontja
Kerecsend és Demjén között található, s egy egybefüggő 50 hektáros, egykori érsekségi szőlőterületként számon tartott domboldalból nő ki sárga épülete. A részben új telepítésnek mondható ültetvények és a régiek összesen
220 hektárt tesznek ki. A Korona Borház hektáronként 6-8 tonna átlagterméssel készít bort kékfrankosból, cabernet sauvignonból, merlot-ból, blauburgerből, néróból, turánból, olaszrizlingből, leánykából, chardonnay-ből, szürkebarátból, hárslevelűből és zenitből. A pincészet honlapját
ide kattintva érheti el, az Egri Korona Borház borairól készült ajánlót pedig
itt találja.
A négyszintes feldolgozóban a szőlő, az erjedő must és a bor kizárólag gravitáció révén mozog
Pince és feldolgozó paraméterek haladóknak
Az érett és egészséges fürtöket műanyag ládákba szüretelik, és ugyanezekben a ládákban szállítják a borászati üzembe, a minél kíméletesebb feldolgozás érdekében. A pincészet tárolókapacitása összesen 15 000 hl.
A szőlőszemek a zúzó-bogyózó gépekből csúszdákon kerülnek az erjesztő tartályokba, így – a gravitáció nyújtotta lehetőségeket maximálisan kihasználva – a legmodernebb technológia alkalmazásával kerülnek feldolgozásra. A szőlők egy része francia stílusú fakádakba kerül, más része új kóracél tartályokban érlelődik. Az erjesztő, illetve a kezelő tartályok űrtartalma 300 hl, 250 hl, 100 hl, illetve a pincészet rendelkezik egy egyedülálló 900 hl-es házasító tartállyal is. A kóracél tartályokban irányított erjesztést alkalmaznak. A lényerés 3 db mozgatható, pneumatikus présgép segítségével történik. Az üzem rendelkezik egy 1420 m2-es érlelő pincével is, melyben jelenleg 1500 db új barrique hordó található. A pincerendszer 5 db 50 méter hosszú és 5 méter széles pinceágakból áll, amelyeket egy összekötő pinceág kapcsol össze. A pince egész évben 11-13°C hőmérsékletű, falai belülről tufakőpor bevonatot kaptak. A pince klímaberendezéssel felszerelt, a mindenkori optimális hőmérséklet biztosítása érdekében.
Az érlelő pince összesen kb. 2700 db, 225 literes hordó befogadására alkalmas, melyeket négy sor magasan tudnak tárolni. A hordók hasított és pörkölt tölgyfából készültek, pörköltségi fokozatuk „medium” és „light”. A pincében található még egy hordómosó, valamint két különálló tároló helyiség, amelyekben a borok további palackos érlelése történik.
Az épület első emeletén van a borpalackozó. A palackozás során szintén a legmodernebb, hideg-steril technológiát alkalmaznak. A palackozó teljesítménye a legoptimálisabb esetben 1500-2000 palack/óra.
|
Az étterem
A 200 főt befogadni képes étterem több esküvő, ballagás, céges rendezvény vagy éppen baráti összejövetel helyszínéül szolgált már. Az étlap a klasszikus magyar gasztronómiát hivatott reprezentálni. A fogások között olyanokat találni, mint a már említett vargánya-krémleves, vagy a grillezett zöldségekkel körített vaddisznó érmék, de akad itt marhahúsleves „Egriesen” elkészítve, sertéscsülök bazsalikomos káposztával, pisztráng roston sütve, vagy „Demjéni málnás” sütemény – hogy csak a kedvenceinket említsük.
>>> Itt találja az étterem teljes kínálatát!
Vaddisznó érmék grillezett zöldségágyon
A borlap természetesen a borház tételeiből épül fel. Az itt készülő borok mindegyikéből tudunk rendelni akár pohárral is, étel-bor párosításnál pedig a felszolgálók ajánlásában is nyugodtan megbízhatunk, hiszen egy borétteremben, ráadásul ha az Egerben van, biztosak lehetünk benne, hogy mindenkinek bikavér csordogál az ereiben.
A gasztronómiai kényeztetésen túl a szezonális programok között szerepel többek között az idelátogató csoportok számára szervezett szüret is. A borház rendezvényeinek színesítését teszik lehetővé a szabadtéri sütés-főzések, bográcsozások, és az ételek kemencében történő elkészítése.
Az Egri Korona Borház étterme
Wellness a dűlők között
Nem túlzás azt állítani, hogy az Egri Korona Borház nyújtotta wellness élményeket szinte a szőlősorok között élvezhetjük, hiszen a nemrégiben épült 16 szobás hotel – benne a fürdőrészleggel – s az előtte található, 12 önálló házacskából álló borfalu, a feldolgozó szomszédságában került kialakításra. A kültéri termál medencéből – mely télen is használható – pompás látvány nyílik az ilyenkor borostyán színekben tündöklő tájra.
A hotel és a feldolgozó a "sorok között" húzódik meg
Programok
Az Egri Korona Borházat üzemeltető Rácz család számára fontos volt, hogy a nagy városokból hozzájuk érkező gyermekes családok egy autentikus vidéki miliőben találják magukat. Ennek megfelelően kialakítottak egy – szintén a birtokközpontban található – állatfarmot, ahol kecskék, juhok, tyúkok és lovak kaptak helyet.
Kecskék a farmon
A borkóstoltatás, a borvacsorák az Egri Korona Borház egyedülálló pincéjében az állandó programok közé tartoznak, csakúgy, mint az extrémebb kikapcsolódás híveit célzó paint ball-ozási és quadozási lehetőségek.
>>> További programlehetőségek.
Kóstoló a borház borbárjában
Borászportál ajánlás
Az Egri Korona Borház tehát nemcsak a bor- és a gasztronómia szerelmeseinek, hanem a wellness élményekben elmerülni szándékozóknak is jó alternatíva lehet. Az épületek és az ültetvények méreteit elnézve meglepő, hogy az egész mögött „csupán” egy családi vállalkozást találunk. Rácz József tulajdonos jó nevű üzletember, aki a birtok irányítását egyre inkább gyermekeire, főként a kertészeti egyetemen borásznak tanuló Rácz Kingára kívánja bízni. Közvetlen, barátságos emberek, akik hisznek a kemény munkában és a minőségi, megalkuvás nélküli vendéglátásban. Az a komplex élmény, amit a hozzájuk látogatóknak nyújtanak egyedülálló az Egri Borvidéken. Érdemes hozzájuk ellátogatni a téli időszakban is!
További képek
A főépületben kapott helyet az étterem, a konferenciaterem, a feldolgozó és a labor
Belső medence
Külső medence
Szauna
Grillezett kecskesajt balzsamecetes zöldsaláta ágyon
Csúcsborok
Kétágyas szoba borbekészítéssel
Bortrezor
Borospince
Barrique érlelő