Hallottál már a Niagara-félszigeten készült baco noir borról, vagy az „Év Újvilági Pincészet”-ének tannatjáról? A két bornak nemcsak a története különleges, de az ízviláguk is olyan, amivel ritkán találkozni Európában. És most már itthon is megkóstolhatod őket!
Henry of Pelham Estate Winery (Kanada)
Amikor a függetlenségi háborúban tett szolgálataiért Nicholas Smith 1794-ben kapott egy darab földet a Niagara-félszigeten, senki sem gondolta, hogy Kanada egyik leghíresebb borászatának alapjait sikerült lerakni.
Nicholas legkisebb fia, Henry egy fogadót épített a telekre. A szeszesital-méréshez szükséges engedélyt Henry of Pelhamként írta alá, a brit miniszterelnökön viccelődve. (Pelham a település kanadában, ahol Smithék tevékenykedtek, Henry Pelham pedig – „of” nélkül – 1743 és 1754 között Nagy-Britannia miniszterelnöke.) A név utóbb a családra és a fogadóra is ráragadt.
Smithék az elsők között voltak, akik Kanadában szőlőt ültettek, a birtok azóta is a család tulajdonában van, az idők folyamán ráadásul az újabb generációk szépen bővítették. 1982-ben Paul Speck került a család élére, az ő ötlete volt, hogy kezdjenek prémium kategóriás borok felé mozdulni. Ehhez a meglévő parcellák mellé még újabbakat vásárolt. Az utánpótlást illetően is szerencsésnek mondhatta magát, fiai (Paul jr., Matthew, Daniel) már gyerekként folyton ott serterpertéltek körülötte, így egészen fiatalon ismerkedtek meg a szőlőtermesztéssel és a borkészítéssel.
A testvérek végül az ifjabb Paul vezetésével folytatták apjuk munkáját. Fontos szerepet játszottak a helyi eredetmegjelölési rendszer (VQA – Vintners Quality Alliance) kidolgozásában. A világfajták mellett helyi fajtákkal is dolgoznak, utóbbiak között igazi különlegességnek számít a baco noir, ami az európai (Vitis vinifera családba tartozó) folle blanche és az amerikai Vitis riparia 1900-as évek elején tenyésztett hibridje. Franciaországban korábban sokat telepítettek belőle, mert ellenáll a flioxérának, mostanra viszont visszaszorult. Kanadában ezzel szemben ki tudott teljesedni, kiváló prémium borokat készítenek belőle akár 5-6 év érlelési potenciállal. Illatban és ízben is igazi gyümölcsbomba, érett piros bogyós jegyekkel.
A Henry of Pelhamnél nagyon szép rajnai rizlingek is születnek. Az SFR (Speck Family Reserve – utalás a tulajdonos családra) sorozat képviseli a pincészetnél a legmagsabb minőséget, ezekhez a borokhoz kizárólag a legjobb dűlőkből és a legidősebb tőkékről válogatják a fürtöket – és csakis az igazán kiváló évjáratokban. Az SFR Riesling ennek megfelelően elképesztően hosszú érlelési potenciállal rendelkezik.
Bodega Garzón (Uruguay)
Alejandro Bulgheroni és felesége álma az volt, hogy létrehozzák a lehető legmodernebb pincészetet, ahol a borok komoly mondanivalóval rendelkeznek és mindent megmutatnak terroirból. Az álomból akkor lett valóság, amikor a világ 3 legjobb flying winemakere, vagyis szabadúszó borász-tanácsadója közé tartozó Alberto Antonini is csatlakozott a projekthez. 2008-ban telepítették az első tőkéket, rá 10 évre pedig már elnyerték a Wine Enthusiasttől az „Év Újvilági Pincészete” címet. A szuper prémium borok készítése mellett a fenntartható fejlődés elkötelezett támogatói, első borászatként kapták meg a LEED (Leadership in Energy & Enviromental Design) tanúsítványt.
Uruguay világszerte híres a tannat szőlőfajtáról. Borainak egyedülállóan bársonyos íze és megszámlálhatatlan nemzetközi díja miatt olyan az országnak, mint például a malbec a szomszédos Argentínának vagy a carmenere Chilének. A Bodega Garzon 2015-ös évjáratú Reserva Tannatja a Wine Spectator és a Wine Enthusiast TOP 100 bora között is szerepelt. A fajtát nagyobb mennyiségben termelik itt, mint az őshazájában, Délnyugat-Franciaországban.
A tannat neve a tannin szóból ered, ami a magas tannintartalmára utal. Mégsem kell megijedni, mert az összhatás nagyon kellemes, gyümölcsös, miközben négyszer több polifenolt tartalmaz, mint a cabernet sauvignon, ezért igazán jó hatással van a szív- és érrendszerre.
A pincészet másik különleges tétele a petit verdot-ból készült bor. A szőlőfajtát eredetileg Bordeaux-i házasításoknál használják, testes, karakteres íze miatt viszonylag kis (2-15) százalékban. Nagyon nehéz vele dolgozni, az apró szemű bogyók csak meleg években, illetve a meleg éghajlaton tudnak teljesen beérni annyira, hogy fajtabort készítsenek belőle.
A cikkben leírt különleges tételek mindegyike elérhető Magyarországon a Wine Age Kft. jóvoltából. Megújult honlapjukra, a wineage.hu-ra érdemes ellátogatni és kihasználni az aktuális akciót. A 2+1 akció keretében bármely két megvásárolt bor mellé az üzlet egy személyre szabott meglepetésborral kedveskedik.