Ha másért nem is (dehogynem), hát ezért a kilátásért érdemes megmászni a Badacsonyt! Mi a Bujdosók lépcsője felől közelítettünk, ami kemény meló, hiszen mintegy 420 lépcsőn kell felsétálni, de a látvány önmagáért beszél!
Ott van rögtön a hegynek az az oldala, amely a Balaton felé néz.
(Kattints a képre a nagyobb méretért!)
Ez gyönyörű, de a másik irány még izgalmasabb, hiszen csodálatosan látszik a Szent György-, a Somló-, a Csobánc-, a Gulács-, és a Tóti-hegy is!
(Kattints a képre a nagyobb méretért!)
A Tapolcai-medencéből kábé 3-4 millió éve tűnt el a Pannon-tenger, és akkoriban jelentős vulkáni aktivitás is volt a környéken. A felszínre törő láva a tengeri üledéken terült el, később pedig, azokon a területeken, ahol bazalttakaró nem borította az egykori tengeraljzatot, a felszíni üledék nagymértékben lepusztult, s így hozzájuk képest a bazalttakarós részek 200-300 méterrel magasabbak lettek -
írja a Wikipédia.
A legszebb bazaltalakzatok egyébként a Szent György-hegyen vannak (néhol 30-40 méter magasak), de a Badacsonyon és a Somló is lehet szépeket látni.
A Csobáncot kevesebben ismerik, mint a Badacsonyt, a Somlót és a Szent György-hegyet, pedig szintén fantasztikus kilátásban gyönyörködhet, aki megmássza! A tetején pedig ott van a 13. században épült Csobánc várának a romja.
A Gulácsról is elmondható, hogy érdemes szétnézni a tetejéről. A hegy nincsen annyira szépen egyben, mint a többi, hiszen 1961-ig bazaltot bányásztak belőle. Ennek sok helyen látszik a nyoma.
A kép jobb szélén pedig ott van a Tóti-hegy, könnyű megismerni cukorsüveg alakú bazaltcsúcsáról.
Bortúrázóknak ajánljuk:
- Badacsony: Léránt pince, Laposa birtok, Válibor, Málik pince, Szeremley Borház, stb.
- Szent György-hegy: Szászi pince, Gilvesy Pincészet, Nyári pince, Szent György pince, stb.
- Somló: Fekete pince, Spiegelberg István, Tornai pincészet, Kreinbacher birtok, stb.
- Csobánc: Csobánci Bormanufaktúra, Villa Tolnay, stb.
- Tóti-hegy: Istvándy pincészet