Zamárdi neve hallatán a legtöbben a Balaton Sound-ra asszociálnak az utóbbi időben. Hiába, Magyarország legnívósabb zenei fesztiválja mára hatalmas tömegeket vonzó fesztiválvárost faragott a déli part eme 2300 fős, egyébként csöndes és nyugodt légkörű üdülővároskájából. Azonban egészen biztos, hogy a Zamárdival kapcsolatos képzettársítások köre hamarosan kibővül az idelátogatók fejében – ha még nem történt volna meg –, 2011-ben ugyanis itt, a három kilométer hosszan elnyúló szabadstrand partján nyitotta meg kapuit a Hotel Wellamarin**** Leisure & Wellness, amely környezetvédelmi törekvéseivel, valamint az ősi kínai hagyományon, a feng shui elveken alapuló térkialakításával, forma- és színvilágával a maga nemében páratlannak mondható.
Kínai palota
Hamvas Béla Babérliget című esszékötetében van egy rész egy bizonyos perzsa királyról, aki palotát akart építtetni. A feladatra két építőművész is felajánlkozott: egy kínai meg egy görög. „A tervet mindkettő elkészítette, s a király mikor megnézte, így szólt: A görög szebb, kifelé, mert ha valaki e házat látja, rögtön tudja, hogy király lakik benne; de a szobák üresek és hidegek. A kínai nem ragyog úgy, de belül meleg, meghitt, lakályos, és ezt választom otthonomnak. Mert házamban magamnak akarok lakni, nem pedig a nyilvánosságnak.”
"Mályva szoba" az északi oldalon
A Wellamarin kínai palota. Képes megidézni a magánélet azon intimitását, amelyben csak otthon van része az embernek, s ez nélkülözhetetlen alapja a páros kikapcsolódásnak, feltöltődésnek.
Feng shui
A környezet és a benne élő ember kölcsönhatásait a feng shui, ez az ősi kínai hagyomány, kimerítően leírja. Módszerének lényege – mely a föld, illetőleg a rajta kialakított lakóhelyek jellegzetességeinek és összefüggéseinek megfigyelésén alapszik – abban áll, hogy hozzásegítse az embert a természettel való összhang kialakításához. Ha ez megvalósul, létrejön a kiegyensúlyozottság állapota, kellemes érzete. Triviális, de egy szabadidő és wellness szálloda megítélése attól lesz pozitív, vagy negatív, amilyen mértékben, és ahogy elő tudta idézni vendégében a kiegyensúlyozottság állapotát.
Színek
A Wellamarin szobái attól függően kaptak különböző színeket az enteriőr kialakításakor, hogy milyen égtáj felé néznek. Az északi szobák mályva színűek, míg a keletiek zöldek, a nyugatiak pedig kékek. A feng shuiban a színterápiának kitüntetett szerep jut, s a lélek gyógyításának e módját már a modern, nyugati orvostudomány pszichológiája is alátámasztja.
"Zold szoba" a keleti oldalon
A színek hatásokat közvetítenek. Nyugtalanná, sőt agresszívvá, vagy békéssé és harmonikussá tehetnek bennünket. A különböző helyiségek – funkciójukat tekintve – más és más színeket kívánnak meg, hiszen egy szoba pihenésre, a konditerem testedzésre, a wellness részleg feltöltődésre való. Talán túl „ezo-san” hangzik, de a helyesen kialakított terek energiaáramlását fokozzák a terek által ellátott feladatok szerinti helyes színkiválasztás. A Wellamarinban erre különösen odafigyeltek a belsőépítészek.
A szálloda szobái tehát mályva, kék és zöld színűek, már ami a párnákat, függönyöket, ágytakarókat illeti, mert a beépített bútorok mindenhol a barna különböző árnyalati, mint dió, csokoládé és wenge.
"Kék szoba" keleten
A feng shuiban a Víz elemet képviseli a kék szín. A családi béke és biztonság is erősíthető általa.
A Fa elemet a zöld szín jelöli. Dinamizmus, felfelé törekvés, szabad mozgás társul hozzá. Megnyugtató módon ötvözi azonban az egészségre való pozitív hatást és a harmóniára, nyugalomra törekvést is.
A lila és annak árnyalatai, mint a mályva (halványlila) erősíti a megérzéseket, erősíti az összetartozást, fokozza a rajongást, segít az ideálok és eszményképek megfogalmazásában. Célok kitűzésénél remekül alkalmazható. Testi, lelki, szellemi egészség visszaszerzésében nélkülözhetetlen, sőt, a gazdagság egyik jelképe már évszázadok óta. Nem véletlen, hogy a falszín a konferenciatermekben, amelyek a különböző csapatépítőkre is alkalmasak, szintén halványlilák.
A pezsgőfürdő
Tudatos elgondolás vezérelhette a fürdő falszín-választását is. A narancssárga, mely a medence körül igen domináns, az energia, az életerő, a természetesség szimbóluma, a szellem és a test serkentője.
Környezettudatosság
A környezettudatosság, a fenntartható fejlődés filozófiája a kezdetektől fogva vezérelv volt sa Wellamarin vezetői számára, amely a tetőre szerelt napkollektorokban, az energiatakarékos izzókban, valamint a műanyag csomagolások mellőzésében is testet ölt. A szobákban, és az egész szállodában elhelyezett szelektív hulladékgyűjtők pedig szintén jelzik a „zöld” beállítottságot.
A helyi alapanyagok beszerzése is motívuma a fenntartható fejlődés gondolatának, de erre később, a gasztronómiai kínálat taglalásánál térnénk ki.
Szolgáltatások
Szabadidő és wellness szállodáról lévén szó, alapvető elvárás, hogy a szolgáltatásoknak széles tárházából válogathasson a vendég. Nyilván, főszezonban (májustól augusztusig, esetleg szeptemberig) ez az igény némiképp alábbhagy, hiszen olyankor ott vannak a Balaton hűsítő hullámai, a forró napsütés ellen védő hatalmas ősfák árnyékai, a parti bódékban kapható ropogósra sült keszeg, meg a vastagfalú bisztróspohárba mért jéghideg hosszúlépés, és ezeket úgysem tudja még egy halom luxusszolgáltatás sem kenterbe verni.
A bowling pálya kávézója
De. Más a helyzet holtszezonban. Ilyenkor, ha az ember kimozdul hétvégén, hogy valahol távol a város zajától feltöltődhessen, és mindazt egy nívós környezetben tehesse, akkor rögtön aszerint kezd el keresgélni a hotelek között, hogy azok milyen szolgáltatás-repertoárral rendelkeznek, azaz mennyi féle-fajta lehetősége lesz majd a kikapcsolódásra a négy fal között.
Az alacsony hőfokú száraz szauna
A Wellamarinban nemcsak a szokásos szolgáltatások közül válogathatunk, ha úgy tartja kedvünk, reggel kocoghatunk és súlyzózhatunk egyet a
konditeremben bemelegítésképp’, majd azt követően akár püfölhetjük a falat a
squash teremben, hogy aztán ebéd után ejtőzhessünk egyet a
pezsgőfürdőben. Este, vacsora után, néhány koktél társaságában guríthatunk párat a
bowling pályán. Másnap, reggeli után kezdhetünk egy laza
csocsópartyval, kipróbálhatjuk magunkat a különböző
X-Box Kinect játékokban (ez különösen szórakoztató, bővebb infóért
katt ide), ha pedig megebédeltünk, beülhetünk a
borbárba egy balatoni borkóstolóra, vagy akár
vízipipázhatunk egyet az arra kialakított helyiségben. Este jeges-meggypálinkás
szauna szeánszon vehetünk részt, a nap zárásaképpen pedig jöhet egy 60 perces vitalizáló teljes
testmasszázs.
Konditerem
A wellness részlegen egyébként a pezsgőfürdő és a 90 fokos finn szauna mellett találunk még egy infraszaunát, egy gőzkabint, egy alacsony hőfokú száraz szaunát, egy hidegkamrát, egy 15 fokos merülőmedencét, egy tepidáriumot és egy kaldáriumot is. Külön megjegyzendő, hogy a Wellamarin saját szaunamestert alkalmaz, aki meghatározott időközönként szauna szeánszokat, különböző olaj és párlat alapú felöntéseket tart.
Masszázs szoba
Nyáron és bizonyos kiemelt téli időszakokban a kínálat tovább bővül a Grill Bár panorámateraszával. Ahogy a wellness és fitness részleg is elérhető a külső vendégek számára, úgy a teraszt és a bárt is látogathatják télen a korcsolyázók, akik egy forralt borral kívánnak átmelegedni, nyáron pedig a strandolók, akik gyors, de magas színvonalú és helyi alapanyagokból készülő ételeket szeretnének fogyasztani.
Az apró mozaiklapokból kirakott égszínkék kültéri medence szintén a nyári szolgáltatások sorát gyarapítja, amely a pici gyerkőccel érkezők számára egyrészt biztonságosabb, mint a nagy forgalmú Balaton-part, másrészt innen csodálatos kilátás nyílik a Tihanyi-félszigetre és a tetején fehérlő apátsági tornyokra.
Az udvaron található kültéri medence
A Wellamarinban gondoltak azokra is, akik pár percre szeretnének elcsendesedni. A szálloda udvarából megközelíthető ökumenikus imaszoba ugyanakkor nemcsak egy rövid fohászhoz nyújt menedéket, akár egy bowlingozás közben felmerült egybekelés gondolatát is könnyedén lehet benne realizálni.
Gasztronómia
A Wellamarin gasztronómiai kínálata megoszlik a recepcióval szemközt található Scala Étterem és a kültéri medence mellett-alatt elhelyezkedő – már említett – Goblen Grill Bár között. Utóbbi tehát szezonális nyitva tartású, csakúgy, mint a szálloda főbejáratától jobbra, a teraszra tervezett látványpékség és -konyha, amely szintén szeretné a helybéli lakosokat is kiszolgálni a megszálló vendégek mellett.
A Scala Étterem á la carte részlege
A Scala Étteremben nemcsak menüs, á la carte étkezésre is van lehetőség. Az étlap tömör és átgondolt; többnyire amolyan XXI. századi magyaros ételek közül válogathatunk. Az alapanyagok, ahogy fentebb már említésre került, helybéli beszállítóktól származnak, és ezzel mindenki nyer. A vendég is, mert friss és minőségi ételt kap, amelyen keresztül a helyi ízeket tudja megismerni. A termelő is, mert a Wellamarin személyében egy nagy megrendelőt tudhat magáénak, akivel korrekt áron tud üzletelni, de jól jár a szálloda is olyan értelemben, hogy így megvalósul a közösségbe történő integrációja – amely törekvés különösen fontos, tekintve, hogy láttunk már a helyiek által be nem fogadott, újonnan épült wellness hotelt, amit az arra tévedőnek csak a legrosszabb jelzőkkel illettek.
De térjünk rá végre az étlapra.
Először kvázi a „séf üdvözleteként” kapunk egy könnyű és friss tojáspástétomot, amelyben alig észrevehetően piroslik egy kis pritaminpaprika, fokozva ízben a frissesség érzetét.
Tojáspástétom
Az előételek közül a cseresznyefán házilag füstölt vajhalra esik a választás, amelyet thai uborkasalátával és wasabis zöldalmasorbettel körítenek. A felszolgálók végig kesztyűben, párban és szinkronban dolgoznak, odafigyelve minden rezzenésre. Kedvesek, de nem behízelgők, beszédesek, de nem tolakodók, ajánlanak, de nem tukmálnak. Kedvünkre való együttállás. A vajhal szintén kellemes, omlós és puha. A füstös, rózsaborsos aromákat szépen kiegészíti a könnyed, lédús uborkasaláta, valamint a sorbet savanykás íze. Szép kompozíció.
Cseresznyefán füstölt vajhal thai uborkasalátával és wasabis zöldalmasorbettel
Ezek után a magyaros ízek felé vesszük az irányt. A kacsatepertős stanglival kínált gulyáslevesre éppúgy kíváncsiak vagyunk, mint a tokaji szamorodnival és tökmagos húsgaluskával gazdagított fácán erőlevesre.
Rizlinget kérünk, Jásdi István 2011-es tételét. Friss, gyors ivású, közepesen telt bor, fehérhúsú gyümölcsökre, főleg körtére és almára emlékeztető jegyekkel és egy kis vegetalitással. A fácánleves azonban teltebb fehérbort kíván, a lé ugyanis sűrű és koncentrált, a szamorodnis jelleg pedig kimondottan karakteressé teszi. A zöldségek puhák, de még ropognak, a galuska könnyen olvad a szájpadláson.
Gulyásleves kacsatepertős stanglival
A stangli most sült, forrón fut be a gulyással együtt. A leves gazdag, akár nagyanyánk csinálta volna. Mellé a 2011-es Gere Portugieser gránát színnel, bíbor reflexekkel, intenzív pirosbogyós aromáival, finom szerkezetével, könnyű testével jó párnak bizonyul.
A főételeknél töprengünk egy kicsit, jobbnál-jobb alkotások, végül úgy döntünk hármat is kipróbálunk. Ezek: Fogas filé kapros vajas bundában, csípős lencseraguval, garnélával, édeskömény-habbal; Fácánmell zöld fűszerekkel, diós-rózsaborsos kellel, rozmaringos burgonyával; valamint Argentín bélszín szarvasgomba olajos burgonyapürével, karamellizált gesztenyével és vajas céklával. Tekintélyes adagok.
A hal itt is omlik, ízletes és jól elkészített. A garnéla puha, a lencseragu csípőssége miatt viszont kevéssé tud érvényesülni az édeskömény-hab. A Pannonhalmi Tricollis Cuvée a 2011-es évjáratból itt is alulmarad az ételhez képest, de úgy kell nekünk – hallgattunk volna a pincérre, aki eredetileg egy 2009-es Szeremley Szürkebarát felé akart terelni bennünket.
Fogas filé kapros vajas bundában, csípős lencseraguval, garnélával, édeskömény-habbal
A fácánmellhez már jobban passzol a pannonhalmi bor; mindkettő aromaprofilja gazdag. A fácán nincs kiszáradva, a köré tekert bacon, a tejszínes kelmártás igazán laktatóvá teszi. Talán mégiscsak egy Légli Chardonnay fahordós jegyei, közepesen telt teste alkotna vele egységet.
A legjobban várt fogás a bélszín. Közepesen átsütve kérjük, úgyis kapjuk. A hús méretes darab, ahogy a többi főételnél sem spóroltak. Ezt a kompozíciót is a gazdagság, az ízkavalkád jellemzi. A szarvasgomba-olaj tökéletes összhangot alkot a hússal, ahogy passzol a képbe a gesztenye és a párolt zöldség is. Ignorálandó a burgonyapürét, utóbbiból talán kicsit többet is el tudnánk viselni. Mivel nem akartunk egész palackot rendelni, így a szerényebb „poharas” választékból kellett megoldanunk ennél az ételnél is a borpárosítást. Egy Bock Syrah, egy Sauska Cuvée, vagy éppenséggel egy Gere Kopar minden bizonnyal jó barátságot kötött volna a steakkel, de mi csak az Ikon pincészet 2008-as Merlot-jából tudtunk pohárral (1,5 dl) rendelni, hogy azért valamelyest kategóriában maradjunk.Mondjuk így legalább helyi, Dél-balatoni bort ihatunk, ami sötét gránit színű, halvány bíbor szélekkel, és közepesen intenzív feketebogyós és eperleveles jegyeket mutat mind illatban, mind ízben. Korrekt, egyensúlyos, közepesnél valamivel hosszabb lecsengésű bor.
Argentín bélszín szarvasgomba olajos burgonyapürével, karamellizált gesztenyével és vajas céklával
Desszertnek gesztenyével töltött csokoládé lapokat kérünk mézes-mentás, tokaji aszús-rumos meggy mousse-szal, valamint egy szintén Dél-balatoni bort, egy 2010-es Bújdosó Traminit. Az étel kitűnő. Így leírva talán soknak tűnnek az ízek, de kóstolva minden a helyén van. A bor fajtajelleges rózsaaromái mellett a sárgabarack is megjelenik. Hosszú, harmonikus és jó sav-cukor egyensúllyal bír.
Gesztenyével töltött csokoládé lapok, mézes-mentás, tokaji aszús-rumos meggy mousse-szal
Összességében elmondható, hogy remek ár/érték arányú az étlap, meglehetősen nagyok az adagok, ízletesek és ötletesek az ételek.
Ajánlás
A hotel ideális helyszíne lehet a romantikus kikapcsolódásra vágyók, a kisgyermekkel érkezők, de akár a cégek számára is, hiszen az előadások, tréningek, különböző csapatépítők számára három konferencia terem is kialakításra került. Aki valódi testi-lelki felfrissülésre vágyik otthonos és kellemes környezetben, annak feltétlenül el kell látogatnia Zamárdiba, a Hotel Wellamarin „zöld palotájába”, ahol az idősebb és a fiatalabb generáció egyaránt otthonra lel a sportolási, a kikapcsolódási és a magas színvonalú gasztronómiai lehetőségek között.
Értékelés időpontja: 2012.04.14-15.