Mindhárom italról elmondható, hogy hatalmas rajongótábornak örvendenek, a tea és a kávé részt vesznek a mindennapjainkban, a bor pedig a jeles eseményeken, ünnepnapokon van velünk. Számtalanszor okoznak izgalmas és emlékezetes pillanatokat, akár egyedül, akár társaságban fogyasztjuk el őket. Hol örömet és energiát adnak, hol pedig simogató és nyugtató érzetet keltenek bennünk.
A három italban meglepően sok hasonlóság van, ha figyelembe vesszük a növények termesztését, feldolgozását, valamint az italok elkészítését és kóstolását. Mértékletes fogyasztás esetén mindegyiknek van jótékony hatása a szervezetünkre, hiszen antioxidánsokat is tartalmaznak.
Érdekes megvizsgálni a kérdést, hogy van-e összefüggés aközött, hogy milyen típusú bort, teát és kávét kedvelünk leginkább. A továbbiakban ezt a kérdést járjuk körbe!
Az ízlésvilágunk rendkívül tág és változatos. Folyamatosan fejlődik, akár át is alakulhat életünk során. A tapasztalataink alapján vagy a neveltetésünk folytán válogatóssá vagy kísérletezővé válhatunk. Mondhatjuk, hogy ízlésünk a lelkünk tükre, mivel sokszor a hangulatunktól függ, hogy mit, mikor és hogyan fogyasztunk, azonban, ha az ital kiválasztásáról beszélünk, először is a következő öt kérdést érdemes feltenni magunknak:
Milyen az ízérzékelésünk?
A nyelvünkön található ízlelőbimbók száma befolyásolja az ízlelésünket és az érzékelésünket, és különbözőképpen vagyunk érzékenyek egyes ízerősségekre. Az emberek 15-20 %-a szuperízlelő. Rájuk jellemző, hogy 15-nél kevesebb ízlelőbimbóval rendelkeznek. Kevésbé érzékenyek az erős fűszerekre, a fanyar, a markáns, a keserű és a csípős ízvilágra. Bátran kísérleteznek, az intenzív ízeket még kedvelik is. Nyitottak az újra, kívánják a magas tannin, csersav tartalmú, testes italokat.
Az emberek 50-75 %-a 15-30 ízlelőbimbóval rendelkezik, ők a nagy átlag, akik elhelyezkednek a szuperízlelők és a hiperérzékenyek között. Akadnak közöttük válogatósak és felfedező hajlamúak, egyaránt képesek az intenzív ízek befogadására, vagy épp a nem kívánásukra, mert van, amikor jól esik nekik, de van, amikor nem. Azt, amit egyik nap szívesen elfogyasztanak, az egy másik alkalommal nem megfelelő számukra, de később újra megkívánhatják azokat.
A hiperérzékenyek közé az emberek 10-20 %-a tartozik, nekik 30-nál több ízlelőbimbójuk van. Különösképpen érzékenyek az intenzív fűszerezésre, a savanyú és a markáns ízekre, a csípősségre, továbbá az étel vagy az ital hőmérsékletére. Inkább válogatósak és szeretik a csöndes, krémes, könnyű italokat, azokban inkább a harmóniát és a nyugalmat keresik.
Hogyan észleljük az ízeket?
A szánkban található ízlelő receptorsejtek ízüzeneteket küldenek az agyunknak, amely azt az információt adja számunkra, hogy éppen milyen ízt érzünk. Ezek az információk elraktározódnak az emlékezetünkben és később elő jöhetnek. Ezért van az, hogy ha látunk egy nyalókát, akkor elkezd csorogni a nyálunk. Előjönnek az emlékek, a nyalóka íze vagy akár az a szituáció is, amiben benne voltunk éppen, amikor fogyasztottuk. Korábbi tapasztalataink, korábbi étel-ital traumáink és élményeink megjelenítődnek az adott étel-ital látványa következtében, amelyek bennünk kívánatot vagy éppen gyomor forgatást váltanak ki.
Ezek a receptorsejtek elterülnek az egész szánkban, ahogyan az ízlelőbimbókon is. Folyamatos változásban vannak: elhalnak, regenerálódnak, reprodukálódnak, újra meg újra termelődnek, vagy éppenséggel kicserélődnek. Életünk során az ízlelőbimbók száma változhat, így e három csoporton belül vándorolhatunk.
Tudtad?
A gyermekek eleve hiperérzékenyek, mivel több ízlelőbimbóval rendelkeznek, mint a felnőttek.
A nők között kétszer több szuperízlelő fordul elő, mint a férfiak körében.
Az afrikai, dél-amerikai és ázsiai kontinensen genetikailag több hiperérzékeny ember fordul elő, mint az európaiak és az észak-amerikaiak körében.
A savak szerepe ízlés világunkban
A csersavnak a fanyar és markáns, a savaknak pedig a savanyú és keserű ízérzetet köszönhetjük. A bor, a tea és a kávé eltérő mennyiségben rendelkezik csersav, illetve savtartalommal, amely aránytalan bevitel esetén gyomorsav túlképződéshez vezethet. A gyomorsavtermelés elengedhetetlen az emésztés szempontjából, védelmet nyújt a kórokozók ellen, túlzott jelenléte azonban kellemetlenné válik számunkra.
A teák között a fekete tea rendelkezik a legerősebb savasító hatással. A zöld tea és azon belül a népszerű Matcha tea is, magas koffeintartalom mellett biztosít mérsékelt csersavat. A gyümölcs és a fehér teák közepesen erős vagy enyhe savasító hatásúak, lényegesen alacsonyabb koffein tartalommal rendelkeznek.
Hogyan mérsékelhető a tea csersavtartalma?
Az ajánlottnál magasabb vízhőmérséklet, vagy a hosszabb ideig tartó áztatás során a teafűből kiválik a csersav és intenzívebbé válik az ital.
- Érdemes ezért rövidebb ideig áztatni.
- Megfelelő hőmérsékletű vizet használni.
- Kipróbálni a dupla áztatás technikáját, amely azt jelenti, hogy az első felöntésből nyert italt kiöntjük, és csak a második áztatásból származó teát fogyasztjuk el.
A kávé esetében is az áll, hogy minél erősebb, intenzívebb, markánsabb vagy minél több mézzel, cukorral (vagy akár édesítőszerrel) fogyasztjuk, annál magasabb lesz a csersav tartalma. A tej azonban lúgosító hatású, és csökkenti a gyomorsav kialakulását.
A borok közül a testesebb vagy idősebb tételek azok, amelyeknek magasabb a csersav tartalma és alacsony a savtartalma. A csersavról, a tanninról, inkább a vörösboroknál beszélünk. Az édesség és az alkoholtartalom növekedésével a csersav tartalom is nő - ez a tea és a kávé koffeintartalmával mutat összefüggést. A magas savtartalommal rendelkező italok könnyedebbek és kevésbé édesek.
Azok, akik gyomorsavra panaszosak, ajánlott könnyű, alacsony csersavval rendelkező borokat fogyasztaniuk, erre egy jó példa a vörös borok esetében a kadarka vagy a pinot noir. Gyümölcsös, fűszeres, alacsony csersavtartalommal, magas savgerinccel, tökéletes megoldás a savasodásra fogékony vörösborért rajongók számára.
Különböző stílusú borok preferálása esetén a következő teák és kávék okozhatnak örömöt:
Ha szeretjük a selymes, könnyed borokat, akár vörösről, akár fehérről beszélünk, akkor ajánlott a lágyabb ízvilágú, alacsony savtartalmú tételek között keresgélni. A kávékat ajánlott kisebb mennyiségben, sok tejjel fogyasztani, például a latte esetében. Ha kávétípusról beszélünk, akkor az arabica kávé krémes, lágy és selymes textúrájával ígéretesnek tűnik. Teák közül pedig a rövid áztatással készült, krémes és harmonikus ízvilágú Oolong lesz a jó választás.
Ha az illatos borokat kedveljük, mint például a sauvignon blanc, akkor fontos számunkra, hogy az illat a kávéban és a teában is szerepet kapjon. Mindenféleképpen keressünk az ízesített különlegességek között, vagy akár próbáljuk ki a jázmin teát. Kávék között keressük a frissen pörkölt perui kávék gazdag ízvilágát és széles aroma karakterisztikáját. Ha pedig inkább a citrusos aroma felé hajlunk, akkor az etióp kávék csak ránk várnak.
Ha a gyümölcsös borok kedvelői vagyunk, akkor a gyümölcs tea biztosan beválik, és bátran próbáljuk ki a gyümölcsös, savanykás Excelsa kávét.
A karakteres, fűszeres borok esetében ajánlott a Liberica kávé vad, fűszeres és fás jelleggel, vagy a teák közül érdemes kipróbálni az erős fűszerekben gazdag, hatalmas aromával rendelkező Masala Chai típust.
A sós, vulkanikus borok - furmint, juhfark - kedvelőinek - izgalmas felfedezést adhat a vulkanikus talajon termő guatemalai és kenyai kávé, és érdemes kísérletezni a vulkanikus japán zöld teákkal is.
Ha élvezzük a savas, markáns borokat, akkor a Matcha tea, és a Robusta kávé okoz majd örömöt számunkra.
Ha a testes borok - mint például syrah vagy a cabernet sauvignon– kedvelői vagyunk, akkor előszeretettel fogyasztjuk a magas csersav tartalmú tételeket is. Kávéban inkább az eszpresszó felé húzhat a szívünk, teában pedig a fekete teák a favoritok. Ha kerek, testes kávéra vágyunk, akkor próbáljuk ki a brazil kávét, a teák között a jól bevált Earl Grey sem maradhat el!
Ha az édes borok a kedvenceink, akkor mindenhol a cukor játszik főszerepet. Bátran kísérletezzünk kedvünk szerint különböző italokkal. Szóba jöhetnek a desszert borkülönlegességek, különböző teák és kávék mézzel vagy cukorral. Kávéknál ajánlott a columbiai kávé alacsony savtartalommal, karamellás, diós jegyekkel, míg a teáknál szóba jöhetnek különböző ízesítésű, fűszeres vaníliás-fahéjas aromák.
Jó kísérletezést!