fotó: Pintér Hajnalka
A 2008-2013-as időszakban a magyar szőlő-bor ágazat 122 millió euró támogatást használhatott fel. A most záruló időszakban szőlőültetvények szerkezetátalakítására, borászati gépek és berendezések beszerzésének támogatására, borászati melléktermékek lepárlására (szőlőtörköly, borseprő lepárlása ipari célú alkohollá), szeszesitalpiacot ellátó borlepárlásra, és borok alkoholtartalmának növelésére felhasznált sűrített szőlőmust támogatására fordította Magyarország a rendelkezésre álló támogatásokat.
A rendelkezésre álló Európai Uniós forrás döntő többségét a fejlesztések támogatására fordította a borágazat. A teljes öt éves időszakban 110 millió eurót fordítottak szőlőültetvények átalakítására, illetve borászati gépberuházásokra. A borpiaci reform leginkább eredményesnek tekinthető újítása volt a nemzeti támogatási programok alkalmazásának lehetősége. Az előre meghatározott keretösszeg és az alkalmazható támogatási intézkedések egységes meghatározásán túl a források felhasználásáról, beosztásáról a tagállamok szabadon dönthettek. A hazai borágazat igényeihez ezért a források felhasználását jobban hozzá lehetett igazítani. Ennek köszönhető, hogy az első támogatási időszak forrásait teljes mértékben fel tudta használni a borágazat.
Az új támogatási időszak (2014-2018) idén október 16-tól kezdődik. Az új támogatási periódus egybeesik az EU új költségvetési periódusának kezdetével, ezért az erre az időszakra betervezett támogatási összegek még változhatnak. Az erre vonatkozó közösségi jogszabály is úgy fogalmaz, hogy amennyiben a támogatás összege változik, a tagállamoknak kötelességük nemzeti programjaikat kiigazítani, módosítani. A jelenleg hatályos rendelkezések alapján Magyarország a következő 5 évben 145, 5 millió euró felhasználására jogosult.
A rendelkezésre álló források döntő többségét az ágazat továbbra is az ágazat fejlesztésére kívánja felhasználni. A szőlőültetvények szerkezetátalakítási és átállítási támogatására 123 millió euró van betervezve a következő 5 évre, de a borászati gépek és berendezések beszerzésének támogatása is folytatódik. Új támogatási intézkedésként indul a harmadik országokba irányuló promóciós tevékenység támogatása. Nem adható azonban már támogatás szeszesitalpiacot ellátó borlepárlásra, és borok alkoholtartalmának növelésére felhasznált sűrített szőlőmust felhasználására.
A támogatások igénybevételéhez szükséges jogszabályok megszülettek, a részleteket tartalmazó jogszabályok már hatályosak.
A borágazat támogatási intézkedéseihez kapcsolódó jogszabályok
Harmadik országokba irányuló promóció
A vidékfejlesztési miniszter 6/2013. (II. 5.) VM rendelete egyes borászati termékek harmadik országokban történő promóciójának támogatásáról
Szőlőültetvények szerkezetátalakítása és –átállítása
A vidékfejlesztési miniszter 142/2012. (XII. 27.) VM rendelete a szőlőültetvények szerkezetátalakításához és -átállításához a 2012/2013 borpiaci évtől igényelhető támogatás feltételeiről
Vállalkozásokba történő beruházások
A vidékfejlesztési miniszter 83/2011. (VIII. 31.) VM rendelete az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból a borászati gépek, technológiai berendezések beszerzéséhez a 2011. évtől igényelhető támogatásról
Melléktermék-lepárlás
A vidékfejlesztési miniszter 70/2012. (VII. 16.) VM rendelete a szőlőfeldolgozás és a borkészítés során keletkező melléktermékek kivonásáról és támogatással történő lepárlásáról.