A Mész-hegyben kétségtelenül van valami misztikus, de semmi sem áll tőle távolabb, mint az a szenzáció, amely például a Nagy-Eged-hegyet körbelengi. A Mész-hegyben nincsen semmi lágyság, semmi szenvelgősség, amely az effeminált érzelmeket könnycseppenként kielégíthetné. A Mész-hegy misztikája száraz és kőkemény. Akik idetévedve valami nagy cirkuszra számítanak, tökéletesen kiábrándultan fognak távozni.
A Mész-hegy tulajdonképpen se nem hegy (csupán 332 méter magas), se nem meszes kőzetű (leginkább riolittufás, agyagos). A Vincze Borászat egyik jövőbeni reménysége ez a pár hektáros terület, melyen kékfrankos (1,1 ha) mellett Syraht (2,3 ha), Cabernet franc-t (2,2 ha), Merlot-t (0,9 ha) és Pinot noirt (0,9 ha) is termelnek.
Perzselő meleg volt, mikor a borász felvitt bennünket erre a helyre. Megmutatta a még friss telepítésűnek számító tőkéket; szinte gyermekek még. A hőség miatt kevesebb időt töltöttünk itt el, mint amennyit szerettünk volna, azt viszont megtudtuk, a borászatnak e területen több telepítése, (magán)ingatlanberuházása is várat magára. Több hordónyi Mész-hegyi bor is bőven a forgalombahozatal előtt áll még; pihennek a Heimann Ferenc építette pincében. Ide menekültünk be a forróság elől, s a borásszal végigkígyóztuk a hordók hosszú sorait, kivált a Mész-hegyen termett tételekre koncentrálva. Vincze Béla a lassú borkészítésre rendezkedett be, a természetes biológiai folyamatokat nem célja sürgetni. Olyan vörösborokat kóstoltunk, melyekben több év után is még 5 és 10 g/l közti maradékcukor és óriási potenciál volt.
Kóstolási jegyzet
Vincze Borászat – Egri Csillag 2012
Forgalomban még nem kapható, de már majdnem kész tétel. Olaszrizlinget 40%-ban tartalmaz, a többi összetevő: zöld veltelini, rizlingszilváni és leányka. Illatintenzitása mérsékelt, ornamentikája főként pattintott köves, naspolyás, fehérhúsú gyümölcsös jegyekből áll össze. Savérzete élénknek hat; jó ritmusú, frissítő a korty, melyben citrusos jegyek pattognak ide-oda, némi mandulásság kíséretében. Közepesnél vékonyabb testéhez egy viszonylag magasabb, „évjáratos” alkoholjelenlét társul, mely lecsengéskor kellemesen fűti a torkot. A szokásosnál alacsonyabb hőmérsékleten (7-8 °C) történő felszolgálás és egy citromos süllőtekercs kimondottan jót tesz neki.
Vincze Borászat – Sauvignon Blanc 2012
Az alapanyagot vásárolta a pincészet, a bor pedig még tartályminta. Közepesen intenzív illatában a fajtára olyannyira jellemző bodzás, vágott füves, esetleg zöld paprikás, friss jegyeket aligha találunk. Egrest, kevés füstöt és amolyan cukorkás motívumokat annál inkább. Kóstolva úgy 10 g/l maradékcukor érhető tetten, de a borászatban nem is cél, hogy e tételt szárazra iskolázzák. Teste könnyed, savérzete valamelyest kerekebbnek hat az előzőnél. Talán az almasav-komponens kevesebb, meglehet, hogy az összes sav mennyisége is elmarad a közepes szinttől, mindez azonban megint csak 2012 meleg, aszályos, vízfedezet nélküli évjáratának tudható be.
Vincze Borászat – Cabernet Franc 2009
A szőlő egy része Egerszólátról, a másik, felvásárolt hányada pedig Andornaktájáról származik. Mély gránitszínű ital, roppant sokrétű, intenzív illattal. Meggy, ribizli, medvecukor és tejcsokoládé egybeforrt illatelegye száll fel a pohárból, némi citromfű kíséretében. Szellőztetéssel mindez egyre csak mélyül, egyre szédítőbbé, spirálszerűbbé, keletiesebbé válik. Vastag, de érett tanninok, széles savak, gazdag alkohol jellemzi. Masszív struktúra. Sűrű konzisztencia. Lenyűgöző örvények a kortyban. Igazi versenybor, melyet mi sem bizonyít jobban, hogy a legutóbbi bordeaux-i világversenyen egy aranyéremmel díjazta a nemzetközi zsűri, pedig még épphogy csak elkészült. El kell ezt tenni minimum 3 vagy 4 évre, hogy a palackban igazán összeérjen mindene.